Jak MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra został spadkowiczem PGE Ekstraligi? [podsumowanie]

Fot. Marcin Karczewski

Miniony sezon był najsłabszy w ostatnich 15 latach, w których kibice w Zielonej Górze doświadczyli więcej, niż ponad połowa ośrodków żużlowych w Polsce. Liczne wyzwania kadrowe, wahania formy oraz brak jednolitej koncepcji przygotowania toru przy ulicy Wrocławskiej, spędzał sen z powiek wszystkim w MARWIS.PL FALUBAZIE w 2021 roku.

Brak atutu własnego toru i fatum 15. biegu

Niski licznik zwycięstw, jeden remis przeciwko ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz i zdecydowany nadmiar porażek. W rundzie zasadniczej podopieczni Piotra Żyto wygrali zaledwie dwa razy – w stosunku 51:39 z ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM oraz 48:42 z EWINNER APATOREM Toruń. Oba spotkania były rozgrywane na własnym torze. Niemniej, warto wspomnieć o zaciekłej walce i ogromnym napięciu do ostatnich metrów domowych rywalizacji z MOTOREM Lublin w 4. rundzie PGE Ekstraligi, ELTROX WŁÓKNIARZEM Częstochowa w 10. rundzie oraz FOGO UNIĄ Leszno w 13., w których MARWIS.PL FALUBAZ ofiarnie, lecz bezskutecznie walczył o ligowe punkty. Przegrywali kolejno 30 kwietnia, 27 czerwca oraz 2 sierpnia w stosunku 44:46. Dorzucając do finalnego rozrachunku tylko jeden punkt bonusowy, przywieziony ze starć z zespołem Janusza Ślączki. W ostatecznym rozrachunku zabrakło jednego punktu do zachowania ligowego bytu.

Nierówna forma liderów i słabsza skuteczność w meczach domowych

Wśród dziesięciu najlepiej punktujących zawodników PGE Ekstraligi znalazł się tylko jeden przedstawiciel MARWIS.PL FALUBAZU. Listę TOP 10 zamykał Patryk Dudek ze średnią biegopunktową 2,077. W domu osiągał średnio 2,108 pkt na mecz, na wyjeździe nieco mniej – 2,049.

Drugi z liderów, Max Fricke, na domowym torze wykręcał średnio 1,743 punkta na mecz, a na wyjazdach 1,878. Natomiast Matej Zagar osiągnął przyzwoity poziom 1,800 w meczach wyjazdowych, lecz zaledwie 1,581 na torze przy ulicy Wrocławskiej.

W całym sezonie trzech wyżej wymienionych zawodników zdobyło w sumie 381 punktów dla swojej drużyny. Różnica z wartością 549 „oczek” zdobytych przez najskuteczniejsze trio Drużynowych Mistrzów Polski, BETARD SPARTY Wrocław, odzwierciedla siłę oraz świadczy o ogromnej dysproporcji drużyn w tabeli PGE Ekstraligi.

Kto był najczęściej Rajderem meczu?

Patryk Dudek to nie tylko najskuteczniejszy z zielonogórzan, lecz także najczęściej wybierany Rajder meczu w MARWIS.PL FALUBAZIE. Dwukrotnie znalazł uznanie kibiców w głosowaniu w aplikacji PGE Ekstraligi. Pozostali seniorzy tylko raz dostąpili tego zaszczytu.

Swój pierwszy tytuł Rajdera meczu świętował również debiutant w formacji U24, Mateusz Tonder, który zachwycał nadprzeciętną formą po powrocie do pełni sił po kontuzji. Polak przywiózł 10 punktów w starciu z BETARD SPARTĄ Wrocław (30.05) oraz 11 punktów w rywalizacji z EWINNER APATOREM Toruń (6 czerwca br.).

Kto najczęściej występował w biegach nominowanych?

Również w tej klasyfikacji liderem jest Patryk Dudek. Zielonogórzanin dwunastokrotnie pojawiał się w biegu 15., a cztery razy stawał pod taśmą w biegu 14. Drugi w tej klasyfikacji jest Indywidualny Mistrz Australii, Max Fricke. Lider MARWIS.PL FALUBAZU w biegach nominowanych wystąpił czternaście razy – sześć w czternastym i osiem w piętnastym.

Z pewnością na więcej liczyli w tej kategorii Zagar oraz Protasiewicz. Obaj tylko trzykrotnie otrzymali nominację do startu w ostatniej gonitwie spotkania. Dla porównania, o wiele mniej doświadczony i utytułowany Mateusz Tonder, ścigał się z rywalami dwukrotnie w ostatniej odsłonie meczów.

Jak punktowali żużlowcy do lat 24

Formacja U24 stanowiła największy znak zapytania, zarówno na etapie okresu przygotowawczego, jak i na przestrzeni całej rundy zasadniczej. W MARWIS.PL FALUBAZIE Zielona Góra na tej pozycji mogli występować trzej zawodnicy: Jan Kvech, Mateusz Tonder i Damian Pawliczak. Piotr Żyto obdarzył większym zaufaniem Polaków i to oni na przemian stanowili o sile zespołu.

Początek sezonu należał do Pawliczaka, który w 24 wyścigach przywiózł 19 punktów i 4 bonusy, wykręcając średnią 0,958 punktu na mecz oraz trzykrotnie startując w biegach nominowanych. Dla porównania, w 2020 roku zdobywał 1,263 punktu na mecz, startując 19 razy na pozycji młodzieżowca.

Natomiast, w połowie rundy zasadniczej do głosu doszedł Tonder, który konsekwentnie budował swoją pozycję, poprzez dwucyfrowe zdobycze punktowe w zawodach drużynowych oraz indywidualnych. Wychowanek MARWIS.PL FALUBAZU przywiózł łącznie 25 punktów i 3 bonusy, startując 23 razy. Dało mu to średnio 1,217 punktu na mecz. Zanotował progres względem startów juniorskich z 2020 roku o 0,035 punktu na mecz. Niemniej jednak, problem stanowiły brak recepty na tory przeciwników i różnica pomiędzy występami domowymi a wyjazdowymi – 1,529 vs 0,333 pkt/mecz.

 

Krzysztof Zawadzki