IMEJ: Mateusz Cierniak i Karol Żupiński na podium w Nagyhalasz

Fot. Przemysław Gąbka
Fot. Przemysław Gąbka

Na torze w węgierskim mieście Nagyhalasz odbył się półfinał eliminacji do finału Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów. Zawody zostały zdominowane przez Polaków i Łotyszy, którzy zajęli pierwsze cztery miejsca. Na podium stanęli Polacy, Mateusz Cierniak oraz Karol Żupiński. Wygrał Ernest Matjusonoks.

Najwyżej sklasyfikowani zawodnicy już od pierwszych wyścigów pokazywali się z bardzo dobrej strony. Zwycięzca turnieju  pozwolił sobie na wpadkę w swoim drugim wyścigu, kiedy przegrał z Petrem Chlupacem. Mateusz Cierniak mógł wykorzystać potknięcie rywala i wygrać z kompletem punktów, lecz w czwartej serii startów nie dał rady Ernestowi Matjusonoksowi. Obaj żużlowcy stanęli pod taśmą także w wyścigu dodatkowym o zwycięstwo, lecz niefortunnie zakończył się on upadkiem Cierniaka. Żużlowiec MOTORU Lublin trafił do ambulansu, ale na szczęście według wstępnych wiadomości nie stało mu się nic poważnego.

Na najniższym stopniu podium stanął Karol Żupiński. Młodzieżowiec EWINNER APATORA Toruń dokładał do swojego dorobku kolejne cenne punkty i ostatecznie zakończył zawody z 12 „oczkami”. Tuż za nim uplasował się Francis Gusts. Zawodnik Optibet Lokomotivu Daugavpils zdobył 11 punktów, podobnym wynikiem mógł pochwalić się wspomniany Petr Chlupac. Ostatnim zawodnikiem, który wywalczył sobie awans do finału IMEJ był Brytyjczyk Dan Gilkes, który wywalczył 10 punktów. Rezerwowym podczas finału będzie utalentowany Słoweniec, Anze Grmek.

W Nagyhalasz pojawił się również Michał Curzytek. Trzeci z reprezentantów Polski po wykluczeniu swoim czwartym biegu znacząco skomplikował sobie sprawę walki o awans do finału. Ostatecznie zawodnik BETARD SPARTY Wrocław z 9 „oczkami” na koncie uplasował się na ósmym miejscu.

Wyniki (za speedwaynews.pl):
1. Ernest Matjusonoks – 14
2. Mateusz Cierniak – 14
3. Karol Żupiński – 12
4. Francis Gusts – 11
5. Petr Chlupac – 11
6. Dan Gilkes – 10
7. Anze Grmek – 9
8. Michał Curzytek – 9
9. Mathias Tressarieu – 7
10. Pavel Kuchar – 5
11. Ben Ernst – 5
12. Miran Praznik – 5
13. Kirił Lejman – 4
14. Marcus Lill – 2
15. Richard Fuezesi – 1
16. Erik Bachhuber – 0

 

Joachim Piwek