Historyczny remis w Grudziądzu – statystyczne podsumowanie meczów 11. rundy

Fot. Klaudia Żurawska vel Dziurawiec

W meczach między drużynami z Grudziądza i Torunia padł pierwszy remis w historii. Z kolei „niełapany” dla rywali był Robert Lambert, a 4 żużlowców zakończyło 11. rundę PGE Ekstraligi z największą liczbą bonusów.

Historyczny remis w derbach

We wtorkowy wieczór (13 lipca 2021 roku) w Grudziądzu doszło do 18 derbowego pojedynku pomiędzy miejscowym ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM (4 punkty przed wtorkowym meczem) a EWINNER APATOREM Toruń (5 punktów przed wtorkowym meczem). Przed wtorkowym spotkaniem bilans pomiędzy drużynami z kujawsko-pomorskiego prezentował się następująco – 9 zwycięstw gości z Torunia i 8 wygranych gospodarzy z Grudziądza.

Miejscowi mieli szansę, aby wyrównać stan rywalizacji. Temperaturę spotkania podnosił fakt, że drużyna, która odniesie zwycięstwo znacznie przybliży się do osiągnięcia celu, jakim jest utrzymanie się w PGE Ekstralidze. Warto nadmienić, że było to trzecie podejście do odjechania spotkania – dwa wcześniejsze zakończyły się niepowodzeniem, ze względu na warunki atmosferyczne. Mecz od początku był niezwykle wyrównany i obfitował w dramatyczne wydarzenia, jak choćby karambol w 3. biegu z udziałem Nickiego Pedersena i Kennetha Bjerre (ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz) oraz Jacka Holdera (EWINNER APATOR Toruń), czy upadek Denisa Zielińskiego w 12. wyścigu. Ostatecznie derby zakończyły się remisem 45:45, co w końcowym rozrachunku premiuje drużynę z Torunia, ponieważ to EWINNER APATOR wygrał pierwszy mecz (55:35) i zdobył punkt bonusowy.

„Niełapany” Robert Lambert najlepszym zawodnikiem U-24

Wśród zawodników U-24 w meczach 11. rundy PGE Ekstraligi najskuteczniejszym okazał się Brytyjczyk, Robert Lambert z EWINNER APATORA Toruń, który we wtorkowych derbach w Grudziądzu nie znalazł swojego pogromcy i w 5 biegach zdobył „czysty” komplet 15 punktów. W rozegranych, w ramach 11. kolejki, meczach zaprezentowało się na torze 12 żużlowców U-24, a do protokołów wpisanych było 13. Jedynym, który nie punktował był Jonas Jeppesen (ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa), natomiast na tor nie wyjechał Mark Karion (MOTOR Lublin).

Czterech żużlowców z trzema punktami bonusowymi

W meczach 11. rundy PGE Ekstraligi najwięcej punktów bonusowych (po 3) zdobyli: Szymon Woźniak i Martin Vaculik (MOJE BERMUDY STAL Gorzów), Chris Holder (EWINNER APATOR Toruń) oraz Roman Laukhbaum (ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz). Po 2 „oczka” bonusowe zdobyli: Bartosz Smektała i Kacper Woryna (ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa), Maciej Janowski (BETARD SPARTA Wrocław) i Piotr Protasiewicz (MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra). W meczach 11. rundy bonusy zdobywało 26 zawodników.

Czy wiesz, że w meczach 11. rundy…

  • dziewięciu zawodników upadało na tor (rekord sezonu) – Nile Tufft, Mateusz Tonder i Matej Zagar (MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra), Janusz Kołodziej i Jason Doyle (FOGO UNIA Leszno), Jack Holder (EWINNER APATOR Toruń) oraz Kenneth Bjerre, Przemysław Pawlicki i Nicki Pedersen (ZOOLESZCZ DPV LOISTIC GKM Grudziądz),
  • pięciu żużlowców zostało wykluczonych z powtórki biegu – Mateusz Tonder (MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra), Rafał Karczmarz (MOJE BERMUDY STAL Gorzów), Daniel Bewley (BETARD SPARTA Wrocław) oraz Kenneth Bjerre i Przemysław Pawlicki (ZOOLESZCZ DPV LOISTIC GKM Grudziądz),
  • dwóch żużlowców nie ukończyło biegów z powodu awarii motocykla – Friedrik Lindgren (ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa), Jaimon Lidsey (FOGO UNIA Leszno),
  • dwóch żużlowców wjechało w taśmie przed zwolnieniem maszyny startowej – Rafał Karczmarz (MOJE BERMUDY STAL Gorzów),
  • pięciu żużlowców zostało ukaranych ostrzeżeniami (rekord sezonu) – Piotr Protasiewicz (MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra), Rafał Karczmarz, Bartosz Zmarzlik (MOJE BERMUDY STAL Gorzów), Krzysztof Buczkowski (MOTOR Lublin) oraz Kacper Pludra (FOGO UNIA Leszno).

Marek Przybyłowski