Historia kończy się na MotoArenie – zapowiedź 2019 Revline Torun FIM SGP of Poland

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Pierwszy polski mistrz świata na żużlu, Jerzy Szczakiel, sięgnął po tytuł w wieku 24 lat. W sobotę podczas zawodów 2019 Revline Torun FIM SGP of Poland, które są ostatnim przystankiem tegorocznych indywidualnych mistrzostw świata po trzecie dla Polski złoto pojedzie 24-letni Bartosz Zmarzlik.

Kwalifikacje przed sobotnim turniejem wygrał z czasem 14,413 Leon Madsen, drugi był aktualny lider klasyfikacji generalnej Bartosz Zmarzlik (14,532), a trzeci Matej Zagar (14,673). W turnieju oprócz walczącego o złoto Zmarzlika zobaczymy Dudka, Janowskiego, Kołodzieja i jadącego z dziką kartą Miedzińskiego. Przed ostatnią rundą Bartosz Zmarzlik ma 7 punktów przewagi nad Rosjaninem Emilem Sayfutdinovem i 9 punktów nad Duńczykiem Leonem Madsenem. W piątek rosyjski żużlowiec wycofał się z kwalifikacji na MotoArenie ze względu na gorączkę i los sprawił, że w rundzie zasadniczej zmierzy się ze Zmarzlikiem dopiero w 20. biegu.

Walka o medale rozegra się pomiędzy wielką trójką ZmarzlikSayfutdinovMadsen, ale nie mniej emocji będzie w pojedynku o utrzymanie w cyklu FIM SGP. Aktualnie na ósmym bezpiecznym miejscu jest Zagar, ale ma tylko punkt przewagi nad Doylem. Za plecami Australijczyka cztery punkty jest Artem Laguta, a siedem „oczek” traci Niels Kristian Iversen.

Wstrzymajmy się z wieszaniem medali na szyjach do ostatniego biegu w Toruniu. To jest FIM Speedway Grand Prix i tu startują najlepsi żużlowcy na świecie – apeluje przed zawodami Bartosz Zmarzlik. W Toruniu żużlowca urodzonego w Kinicach będzie wspierać ponad 15 tysięcy kibiców, rodzina i mentor – Tomasz Gollob. Wszyscy możemy wspierać Polaka w walce o mistrzowski tytuł oglądając transmisję w Canal+.

Lista startowa 2019 Revline Torun FIM SGP of Poland:

1. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
2. Adrian Miedziński (Polska)
3. Robert Lambert (Wielka Brytania)
4. Emil Sayfutdinov (Rosja)
5. Bartosz Zmarzlik (Polska)
6. Fredrik Lindgren (Szwecja)
7. Maciej Janowski (Polska)
8. Patryk Dudek (Polska)
9. Matej Zagar (Słowenia)
10. Jason Doyle (Australia)
11. Niels K. Iversen (Dania)
12. Artem Laguta (Rosja)
13. Leon Madsen (Dania)
14. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
15. Martin Vaculik (Słowacja)
16. Janusz Kołodziej (Polska)
17. Jakub Miśkowiak (Polska) – rezerwowy
18. Karol Żupiński (Polska) – rezerwowy

Piotr Kaczmarek
Fot. Zuzanna Kloskowska