Grand Prix wraca do Wrocławia po 12 latach!

Fot. Tegoroczna edycja SoN we Wrocławiu Marcin Karczewski
Fot. Tegoroczna edycja SoN we Wrocławiu Marcin Karczewski

W przyszłym roku na Stadionie Olimpijskim zorganizowany zostanie turniej FIM Speedway Grand Prix. Wrocław będzie gościł najlepszych żużlowców świata przez kolejne trzy lata (2019, 2020 i 2021), a runda zastąpi Grand Prix Polski rozgrywane od 2011 roku w Gorzowie.


FIM Speedway Grand Prix wraca do Wrocławia po 12 latach przerwy. To właśnie we Wrocławiu rozpoczęła się historia cyklu Grand Prix. Na Stadionie Olimpijskim w 1995 roku odbyły się pierwsze zawody w tej formule, a pierwszym historycznym zwycięzcą został Tomasz Gollob. We Wrocławiu dotychczas odbyło się dziewięć rund. W latach 1995-1997 oraz 1999-2000 rozgrywano Grand Prix Polski, natomiast w sezonach 2004-2007 Grand Prix Europy. Ostatni turniej w 2007 na Stadionie Olimpijskim wygrał Nicki Pedersen, a na podium stanęli Hans Andersen i Chris Harris.

Wrocław gościł też zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata w formule jednodniowych zawodów w 1970 roku, a na podium stanęli Ivan Mauger, Paweł Waloszek oraz Antoni Woryna. Najlepsi żużlowcy powrócili do stolicy Dolnego Śląska w 1992 roku. Zawody wygrał Gary Havelock, a na podium stanęli Per Jonsson i Gert Handberg.

– WTS Sparta Wrocław i Miasto Wrocław były zdeterminowane, by cykl Grand Prix powrócił do miasta i jesteśmy bardzo podekscytowani tym, że będziemy wspólnie pracować nad tym projektem w najbliższych latach. Wszelkie ulepszenia i nowości na Stadionie Olimpijskim są fantastyczne, a jednocześnie ten wyjątkowy obiekt zachował niesamowity historyczny charakter. To będzie wyjątkowy wieczór dla Macieja Janowskiego i Taia Woffindena, którzy z pewnością będą chcieli wygrać na swoim domowym torze. To powinna być także wspaniała noc dla tego prawdziwie żużlowego miasta, które ma tak wiele do zaoferowania gościom z całego świata – powiedział dyrektor Zarządzający BSI – Torben Olsen.

Stadion Olimpijski we Wrocławiu został zmodernizowany w 2016 roku, przed igrzyskami The World Games. W tym sezonie na wrocławskim owalu została rozegrana pierwsza edycja imprezy Speedway of Nations. – To znakomita wiadomość dla wszystkich kibiców, a w szczególności fanów żużla z Wrocławia i Dolnego Śląska. Powrót Grand Prix na Nowy Olimpijski to także zasługa władz miasta Wrocławia, które mocno nas wsparły w rozmowach z BSI. Stadion Olimpijski już nie raz udowadniał, że jest godną areną wielkich imprez. Po jego modernizacji mamy wszystko, co jest potrzebne, by organizować zawody najwyższej światowej rangi. Mamy też znakomitych kibiców, mamy tor, który gwarantuje emocje i mamy zawodników drużyny Betard Sparty Wrocław, którzy z powodzeniem walczą o tytuł Mistrza Świata. To wszystko sprawia, że czeka nas niesamowite widowisko – podkreślił Andrzej Rusko, prezes WTS Wrocław.

Wrocław od lat pisze historię żużla. To tu 23 lata temu odbyły się pierwsze zawody Speedway Grand Prix. Mam pewność, że na Stadionie Olimpijskim kibice będą świadkami znakomitych zawodów. To  będzie wielkie święto żużla. Przy tej okazji będziemy gościć kibiców nie tylko z Polski ale i z całego świata. Mam nadzieję, że wszyscy przekonają się, dlaczego to właśnie Wrocław nosi tytuł Best Destination 2018. Już dziś czekamy na Państwa we Wrocławiu  – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W sezonie 2019 w Polsce zostaną rozegrane trzy rundy FIM Speedway Grand Prix (Warszawa, Wrocław i Toruń). Prezes Polskiego Związku Motorowego, Michał Sikora już podczas PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw Ekstraligi, które odbyły się 5 sierpnia w Gdańsku zaprosił kibiców na przyszłoroczne zawody Grand Prix do Warszawy, które odbędą się 18 maja 2019.

Piotr Kaczmarek