Gala PGE Ekstraligi 2019: czy średnia biegopunktowa jest miarą sukcesu?

7 października odbędzie się Gala PGE Ekstraligi 2019, na której poznamy najlepszego polskiego i zagranicznego zawodnika oraz niespodziankę tegorocznego sezonu najlepszej żużlowej ligi świata. Nie zawsze średnia biegopunktowa jest podstawowym wykładnikiem decyzji, ale bywa ona decydująca.

Tytułu najlepszego zagranicznego zawodnika PGE Ekstraligi bronić będzie Leon Madsen. Dla Duńczyka jest to trzecia nominacja z rzędu. Oprócz ubiegłorocznego triumfu, w 2017 roku zajął piąte miejsce. Więcej nominacji od zawodnika forBET Włókniarza ma Tai Woffinden. Aktualny Mistrz Świata czterokrotnie był mianowany do tej kategorii i podobnie jak Madsen, wygrał raz – w 2015 roku. Stawkę uzupełniają Jason Doyle (triumfator z 2016 roku), Emil Sayfutdinov (trzecie miejsce w 2015 i 2017 roku) oraz debiutant ze STELMET FalubazuMartin Vaculik.

Średnie biegopunktowe nominowanych w kategorii Najlepszy Zagraniczny Zawodnik PGE Ekstraligi (stan po 15. rundzie PGE Ekstraligi):

  • Martin Vaculik – 2.390
  • Leon Madsen – 2.383
  • Tai Woffinden – 2.310
  • Emil Sayfutdinov – 2.306
  • Jason Doyle – 2.280

Na czwartą wygraną w kategorii Najlepszy Polski Zawodnik podczas Gali PGE Ekstraligi ma Bartosz Zmarzlik. Zawodnik TRULY.WORK Stali zgarnia „Szczakiele” nieprzerwanie od 2016 roku. Z kolei w sezonie 2015 zwyciężył Maciej Janowski, który także w tym roku ma szansę zdobyć kolejny tytuł. Wśród nominowanych jest także Janusz Kołodziej, który rok temu był na drugim, a w 2016 roku na trzecim miejscu. Do „piątki”, walczącej o tytuł, powrócił po 4 latach Piotr Pawlicki. Kapitan FOGO Unii Leszno uplasował się wtedy na trzecim stopniu podium. Ostatnim, który czeka na głosy kibiców, jest Maksym Drabik. Zawodnik BETARD Sparty jest także nominowany w kategorii Najlepszy Junior, a wśród seniorów jest to jego pierwsza nominacja.

Średnie biegopunktowe nominowanych w kategorii Najlepszy Polski Zawodnik PGE Ekstraligi (stan po 15. rundzie PGE Ekstraligi):

  • Bartosz Zmarzlik – 2.410
  • Piotr Pawlicki – 2.213
  • Janusz Kołodziej – 2.145
  • Maksym Drabik – 2.069
  • Maciej Janowski – 2.062

Czy można być nominowanym do kategorii Niespodzianka Sezonu dwa razy? Jakub Jamróg pokazuje, że tak. Rok temu, w barwach tarnowskiej Unii, wygrał. Teraz już jako zawodnik BETARD Sparty pokazał się z dobrej strony podczas tego sezonu. Oprócz Polaka nominowany został Anders Thomsen. Duńczyk udowodnił swoją wartość z Nice 1. LŻ na torach PGE Ekstraligi, będąc solidnym punktem TRULY.WORK Stali. Pozostała trójka zawodników reprezentuje barwy beniaminka – SPEED CAR MotoruWiktor Lampart (lider formacji juniorskiej oraz nominowany w kategorii Najlepszy Junior), Paweł Miesiąc (as w talii Jacka Ziółkowskiego, który pokazał nie raz, że wiek nie gra roli) oraz Mikkel Michelsen (powracający do najlepszej żużlowej ligi świata z zupełnie inną mocą, niż podczas przygody w Tarnowie).

Kibice głosować mogą do 23 września do godziny 23:59. Głosowanie odbywa się na stronie www.speedwayekstraliga.pl oraz w aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi. Zwycięzców poszczególnych kategorii poznamy podczas uroczystego podsumowania sezonu 2019, 7 października w ATM Studio w Warszawie. Transmisja LIVE w nSport+.

Głosowanie TUTAJ