Francuzi Mistrzami Europy Par, Polacy ze srebrem

Fot. Patryk Kowalski

24 lipca na torze we francuskim Macon rozegrano finał Mistrzostw Europy Par. Para Bellego – Berge z 26 punktami na koncie, triumfowała na ojczystej ziemi. Srebrne medale przypadły naszym reprezentantom (Jamróg, Zengota). Zaś podium, z punktem straty do Polaków, uzupełnili Łotysze.

Francuzi od samego początku prezentowali wysoką formę, a dowodem tego jest fakt, iż nie przegrali drużynowo żadnego z sześciu wyścigów. Zwycięstwa w stosunku 5:1 odnosili aż czterokrotnie, zwyciężając z reprezentacjami: Wielkiej Brytanii, Danii, Czech oraz Włoch. Jedynymi reprezentacjami, które były w stanie „urwać” punkty Bellego i Berge byli Polacy oraz Łotysze, którzy w tych gonitwach zdobywali po 3 punkty.

Nasi reprezentanci, podobnie jak zwycięzcy zmagań w Macon, także notowali tylko rezultaty 5:1 i 3:3. Para Jakub Jamróg – Grzegorz Zengota podwójnie zwyciężała z reprezentantami Czech i Wielkiej Brytanii, zaś starty z pozostałymi reprezentacjami: Danii, Włoch, Łotwy oraz Francji kończyły się biegowymi remisami.

Brązowe medale Mistrzostw Europy Par przypadły Łotyszom, którzy drużynowo zwyciężali w trzech biegach. Starty pary Andzejs Lebedevs – Jevgenijs Kostigovs przeciwko reprezentantom Włoch, Danii i Wielkiej Brytanii kończyły się triumfem Łotyszy w stosunku 4:2. Zaś starty z Czechami, Polską i Francją kończyły się podziałem punktów.

Kolejne miejsca w końcowej klasyfikacji zajęły kolejno reprezentacji Danii, Wielkiej Brytanii, Włoch i Czech. W ostatnim z wymienionych zawodów, oczekiwania czeskich fanów najbardziej zawiódł lider kadry – Vaclav Milik, który zapisał na swoim koncie tylko 3 punkty.

Najskuteczniejszymi zawodnikami turnieju byli: David Bellego, Mads Hansen oraz Andzejs Lebedevs. Wszyscy trzej zdobyli po 14 punktów. Na pochwały zasłużyli także Dimitri Berge (12+5) oraz Jakub Jamróg (12+3).

Wyniki:  
I. Francja – 26

5. David Bellego – 14
6. Dimitri Berge – 12+5
17. Steven Goret – NS

II. Polska – 22
1. Jakub Jamróg – 12+3
2. Grzegorz Zengota – 10+2
15. Bartłomiej Kowalski – NS

III. Łotwa – 21
11. Andzejs Lebedevs – 14
12. Jevgenijs Kostigovs – 7+1

IV. Dania – 17
3. Mads Hansen – 14
4. Jonas Seifert-Salk – 1
16. Kevin J. Pedersen – 2+1

V. Wielka Brytania – 16
7. Adam Ellis – 10+1
8. Chris Harris – 6+1
18. Tom Brennan – 0

VI. Włochy: 13
9. Nicolas Covatti – 5+1
10. Paco Castagna – 8
19. Nicolas Vicentin – 0

VII. Czechy: 11
13. Václav Milik – 3
14. Jan Kvech – 1
21. Petr Chlupac – 7

 

Adrian Niemczak