Francis Gusts Mistrzem Europy do lat 19. Brąz dla Mateusza Cierniaka

Fot. Dariusz Ryl

Na stadionie w Rydze wyłoniono Indywidualnego Mistrza Europy do lat 19. Najlepszy okazał się reprezentant gospodarzy, Francis Gust. Obok Łotysza na podium stanęli Philip Hellstroem-Baengs oraz Mateusz Cierniak.

Pierwsza faza finałowego turnieju należała m.in. do Drewa Kempa oraz Francisa Gustsa. Brytyjczyk i Łotysz nie przyjeżdżali do mety dalej niż na drugim miejscu. W bezpośrednim pojedynku w 2. wyścigu wygrał Kemp, jednak Gust walczył z nim do ostatnich metrów. Jeszcze lepszy od wspomnianej dwójki był jednak Bartłomiej Kowalski. Polak zaczął zawody od dwóch zwycięstw.

Oprócz Kowalskiego, w Rydze pojawiło się jeszcze trzech reprezentantów Polski. Mateusz Cierniak radził sobie bardzo dobrze, jednak nie uniknął utraty punktów w starciach z najmocniejszymi rywalami. Po dobrym początku osłabł Karol Żupiński, natomiast Sebastian Szostak jako rezerwowy na torze pojawił się tylko raz.

Im dłużej trwały zawody, tym gorzej wyglądał stan nawierzchni na ryskim obiekcie. Po 16. wyścigu i upadku Bartłomieja Kowalskiego na tor na dłuższą chwilę wyjechał ciężki sprzęt, który pracował nad owalem. Walkę o medale mistrzostw kontynentu udało się dokończyć, a po przedłużonym równaniu toru kropkę nad „i” postawił Francis Gusts, który zdobył czwarte indywidualne zwycięstwo i z 14 punktami zwyciężył w całych zawodach. Dla Łotysza mistrzostwo Europy jest największym sukcesem w karierze.

🇱🇻🇱🇻🇱🇻У Латвии снова чемпион! 🇪🇺🇱🇻🏆Francis Gusts@francis_gusts Eiropas čempions spīdvejā junioriem! #speedway #zuzel #fimeurope #lamsf #latvija #riga #zeltamedaļa #čempions

Posted by Optibet Lokomotiv Daugavpils on Saturday, August 7, 2021

O srebrny medal w wyścigu dodatkowym walczyli Philip Hellstroem-Baengs oraz Mateusz Cierniak. Szwed fantastycznie wystartował i mimo wielkich zawodnika MOTORU Lublin, to Hellstroem-Baengs wywalczył tytuł wicemistrza Europy.

Bartłomiej Kowalski i Drew Kemp to najwięksi przegrani zawodów. Polak upadł na prowadzeniu, gdy miał na koncie 8 punktów i walczył o triumf z Francisem Gustsem. Po kraksie musiał niestety wycofać się z imprezy. Kemp natomiast mógł zdobyć srebrny medal, ale w swoim ostatnim starcie przez kłopoty z motocyklem spadł z drugiego na czwarte miejsce i czwarty był również w całych zawodach.

Wyniki (za speedwaynews.pl):
1. Francis Gust – 14
2. Philip Hellstroem-Baengs – 11+3
3. Mateusz Cierniak – 11+2
4. Drew Kemp – 10
5. Ernest Matjuszonok – 8
6. Bartłomiej Kowalski – 8
7. Leon Flint – 8
8. Petr Chlupac – 7
9. Emil Breum – 7
10. Esben Hjerrild – 6
11. Matthias Pollestad – 6
12. Espen Sola – 5
13. Jordan Palin – 5
14. Karol Żupiński – 5
15. Norick Bloedorn – 5
16. Daniel Gilkes – 2
17. Chris Wennerstrom – 0
18. Sebastian Szostak – 0

Joachim Piwek