FIM Speedway of Nations: Rosjanie obronili tytuł. Polacy ze srebrnymi medalami!

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Reprezentacja Rosji obroniła złote medale, zdobyte rok wcześniej we Wrocławiu. W dwudniowym finale FIM Speedway of Nations w Togliatti lepsi okazali się od Polaków, którzy zajęli drugie miejsce. Z brązowymi krążkami zawody zakończyli Australijczycy.

Drugi dzień zmagań był zdecydowanie lepszy w wykonaniu reprezentantów Polski, którzy od początku ruszyli do odrabiania strat. Ważne zwycięstwa odnieśli w bezpośrednich pojedynkach z Rosją (5:1) i Australią (4:2), dzięki temu wyszli na prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Wygrana w ostatniej serii z osłabioną brakiem Roberta Lamberta, Wielką Brytanią dała Polakom bezpośredni awans do finału zawodów. W nim nasi reprezentanci musieli uznać wyższość rosyjskich zawodników, którzy zrewanżowali się za podwójną porażkę w poprzednim starciu. Kapitalnym wynikiem popisał się Bartosz Zmarzlik, który zdobył komplet 18 punktów, a wliczając rezultat z dnia poprzedniego, uzyskał 35 punktów (jedyna porażka w sobotę z Emilem Sayfutdinovem).

Sześć punktów do dorobku dołożył Patryk Dudek, który zastąpił Macieja Janowskiego. Zawodnik BETARD Sparty uległ w sobotę wypadkowi i Marek Cieślak postanowił przeprowadzić zmianę w składzie. Dwa punkty zdobył Maksym Drabik.

Dla Rosjan jest to drugie złoto z rzędu. Wyrównaną formę w Togliatti zaprezentował Emil Sayfutdinov, który w niedzielę zdobył 14 punktów. Lepszy rezultat zanotował Artem Laguta (8 punktów), choć zdarzały mu się przywozić zera. Gospodarze turnieju w rundzie zasadniczej zajęli drugie miejsce i w barażu spotkali się z Australijczykami. Remis 3:3 dał im awans do finału, a tam pokazali swoją pełną moc, pokonując Polaków.

Trzecie miejsce zdobyła Australia, dla której jest to pierwszy medal w mistrzostwach Świata par. Głównym punktem zespołu był Jason Doyle, który w drugim dniu FIM SoN przywiózł 14 punktów. Max Fricke oraz Jaimon Lidsey zdecydowanie odstawali od lidera GET WELL Toruń. Pierwszy z nich zdobył 4 „oczka”, a drugi zakończył turniej z zerowym kontem. Miało to swoje odzwierciedlenie w barażu, gdzie wygrana Doylea nie dała Australijczykom awansu.

Czwartą lokatę zdobyła reprezentacja Danii, która do końca rywalizowała z Australią o miejsce barażowe. Dopiero ostatnie, bezpośrednie starcie wyłoniło wygranego tej walki. Piąte miejsce zajęli Szwedzi, szóste Niemcy, a na ostatnim miejscu znaleźli się Brytyjczycy, którzy jechali bez Roberta Lamberta. Zawodnik SPEED CAR Motoru odczuwał jeszcze skutki sobotniego wypadku z Craigiem Cookiem.

Wyniki drugiego finału FIM Speedway of Nations:

Polska – 26 pkt
1. Patryk Dudek – 6
2. Bartosz Zmarzlik – 18
3. Maksym Drabik – 2

Rosja – 23 pkt
1. Emil Sayfutdinov – 14
2. Artem Laguta – 8
3. Gleb Chugunov – 1

Szwecja – 19 pkt
1. Fredrik Lindgren – 10
2. Peter Ljung – 9
3. Filip Hjelmland – 0

Australia – 18 pkt
1. Jason Doyle – 14
2. Max Fricke – 4
3. Jaimon Lidsey – 0

Dania – 18 pkt
1. Leon Madsen – 11
2. Niels Kristian Iversen – 2
3. Frederik Jakobsen – 5

Niemcy – 16 pkt
1. Erik Riss – 5
2. Kai Huckenbeck – 11
3. Lukas Fienhage – 0

Wielka Brytania – 6 pkt
1. Craig Cook – 4
2. Chris Harris – 2
3. –

Klasyfikacja końcowa FIM SoN:

1. Rosja – 45 (22,23) – 1. miejsce w finale
2. Polska – 47 (21,26) – 2. miejsce w finale
3. Australia – 41 (23,18) – 2. miejsce w barażu
4. Dania – 37 (19,18)
5. Szwecja – 35 (19,16)
6. Niemcy – 30 (16,14)
7. Wielka Brytania – 16 (10,6)

Fot. Marcin Karczewski