FALUBAZ Zielona Góra z trzema zawodnikami na pozycję U24

Fot. Łukasz Forysiak
Fot. Łukasz Forysiak

Od przyszłego sezonu w każdym meczu rozgrywek PGE Ekstraligi, jak i niższych ligach, w każdej drużynie znajdować się będzie musiał w składzie meczowym zawodnik do 24 roku życia. W FALUBAZIE Zielona Góra na tej pozycji mogą występować trzej zawodnicy: Jan Kvech, Mateusz Tonder i Damian Pawliczak.

Jan Kvech to czeski żużlowiec, który w polskiej lidze startuje od 2019 roku. W FALUBAZIE Zielona Góra zadebiutował w ubiegłym sezonie, miał okazje wystąpić podczas meczu o brązowy medal. Niestety na tor wyjechał tylko raz, zaliczając upadek. Mimo niskich wyników w rozgrywkach ligowych, zawodnik świetnie prezentował się w zawodach młodzieżowych. W finale Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów w Pardubicach wywalczył brązowy medal, z 13 punktami na koncie. Do jego największych sukcesów można zaliczyć dwukrotne zdobycie złotego medalu Indywidualnego Pucharu Europy do lat 19 (w sezonie 2019 i 2020). Młodzieżowiec w 2019 został również brązowym medalistą Indywidualnych Mistrzostw Czech.

Kolejnym członkiem zespołu z Zielonej Góry, który może występować na pozycji U24 jest Damian Pawliczak. W zielonogórskim klubie jest ok od 2016 roku jednak dopiero w 2018 miał okazje zadebiutować w barwach FALUBAZU. Wystąpił wówczas w 3 spotkaniach, zdobywając 7 punktów. Rok później udało mu się wyjechać na tor więcej razy, bo aż 13 razy przywożąc przy tym 17 oczek i 3 bonusy. Rok 2020 był dla młodzieżowca najefektywniejszym – w 8 pojedynkach wywalczył 22 punkty i 2 bonusy. Damian miał okazje występować również  w 2. Lidze w barwach OK Bedmet Kolejarza Opole, gdzie jego największym dorobkiem było 7 „oczek” i bonus. W finale Indywidualnych Młodzieżowych Mistrzostw Polski dowiózł 7 punktów co, usytuowało go na 8. pozycji.

Ostatnim żużlowcem jest Mateusz Tonder, który w 2017 rozpoczął swoją karierę z FALUBAZEM Zielona Góra jako junior, było mu dane wystąpić w 8 meczach, w których udało mu się przywieźć 11 punktów z jednym bonusem. Rok później junior w spotkaniach PGE Ekstraligi zaprezentował się o jeden raz mniej, zdobywając przy tym 13 punktów. W sezonie 2019 zdobył 15 „oczek” i 2 bonusy wyjeżdżając na tor 9 razy. Ubiegły sezon Mateusz może zaliczyć do udanych, jako junior dowiózł 45 punktów, występując w 15 spotkaniach. Zawodnik dobrze zaprezentował się również w finale Srebrnego Kasku w Gdańsku, z dorobkiem 12 punktów zajął 4 miejsce.

Nikola Łączka