ENEA Stal Gorzów zwycięzcą rozgrywek U24 Ekstraligi w sezonie 2023

Fot. Jan Kwieciński

W drugiej edycji U24 Ekstraligi nie było drugiego w historii zwycięstwa beniaminka, a jednocześnie spadkowicza z PGE Ekstraligi. Przed rokiem wygrał zespół z Ostrowa, a teraz z Gorzowa i to jednym punktem!

ORLEN CELLFAST WILKI przegrały z ENEA STALĄ Gorzów 40:49 w pierwszym meczu w Gorzowie. W rewanżu rozegranym w Krośnie gospodarze wygrali 49:41 i to właśnie jedno „oczko” zadecydowało o podziale pamiątkowych medali w końcowym rozrachunku.

Spotkanie od samego początku było zacięte i wyrównane, czyli jak na finał przystało. W trzeciej gonitwie dnia na tor upadł Wiktor Jasiński. Żużlowiec gości wstał o własnych siłach, jednak został wykluczony z powtórki. Godny uwagi był także wyścig dziewiąty. Gospodarze jechali na podwójnym prowadzeniu, jednak defekt na drugiej pozycji zanotował Szymon Bańdur. Ostatecznie bieg zakończył się remisem. Oba zespoły nie odpuszczały i wynik przez praktycznie całe spotkania był ”na styku”. W jedenastym biegu z nawierzchnią krośnieńskiego owalu zapoznał się Michael West. Zawodnik ENEA STALI Gorzów zszedł z toru i wyścig nie został przerwany.

Po części zasadniczej zawodów gospodarze prowadzili tylko 41:37, a w dwumeczu przegrywali 5 punktami. W wyścigach nominowanych wiele wydarzyło się w gonitwie 14., gdy Oskar Paluch zainkasował trzy punkty, a to oznaczało, że nawet przegrana 1:5 w biegu 15. da STALI sukces końcowy w dwumeczu. Tak też się stało!

Najlepszym żużlowcem ENEA STALI był właśnie Paluch – 16 punktów.

Szczegóły i bieg po biegu

ENEA STAL Gorzów

 1. Michael West 3
 2. Andreas Olsen 3
 3. Villads Nagel 6
 4. Sebastian Mayland 0
 5. Wiktor Jasiński 8
 6. Oskar Paluch 16
 7. Mathias Pollestad 5
 8. brak zawodnika

ORLEN CELLFAST WILKI Krosno

 1. Piotr Świercz 14
 2. Miłosz Duda ns
 3. Denis Zieliński 4
 4. Kacper Szopa 1
 5. Marko Levishyn 14
 6. Bastian Borke 3
 7. Szymon Bańdur 7
 8. Krzysztof Sadurski 6

Aleksandra Gucia