Enea Ekstraliga wspiera kampanię „Rak. To się leczy!”

Podczas 4 meczów Enea Ekstraligi polscy żużlowcy oficjalnie włączą się do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Rak. To się leczy!”. Będą namawiać kibiców do badań profilaktycznych i zdrowego stylu życia.15 czerwca na czterech stadionach żużlowych w kraju (w Lesznie, Wrocławiu, Zielonej Górze i Częstochowie) po raz pierwszy zaprezentowane zostaną spoty telewizyjne zachęcające kibiców speedwaya do profilaktyki nowotworowej. W materiale tym żużel oraz ideę rzucania palenia i dbania o tężyznę fizyczną połączy znany rysownik i ambasador kampanii – Henryk Sawka. A do badań namawiać będą: Klaudia Szmaj (Spar Falubaz Zielona Góra), Bartosz Zmarzlik (Stal Gorzów), Paweł Przepełski (Unibax Toruń) oraz Stanisław Chomski (trener Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk).

Dodatkowo na czterech stadionach Enea Ekstraligi zawodnicy – podczas prezentacji – wypuszczą w niebo baloniki symbolizujące ich poparcie dla kampanii. – Na zawody żużlowe przychodzą kibice z całymi rodzinami, dlatego wierzymy, że nakłanianie do badań profilaktycznych właśnie na stadionach spowoduje, że coraz więcej osób pójdzie na badania i nie będzie odkładać wizyt lekarskich w nieskończoność. Tym bardziej, że zachęcać do zdrowego stylu życia będą ich sportowi idole – podkreśla Alicja Zakrzewska, rzecznik kampanii „Rak. To się leczy!”. W ramach akcji przeprowadzona zostanie również zbiórka sportowych upominków. Dochód z ich licytacji zostanie przekazany dzieciom ze szpitalnych oddziałów onkologicznych. – Z każdą chorobą trzeba walczyć. Uważam, że żużlowcy są najlepszym przykładem ludzi, którzy przezwyciężają przeciwności losu. W kampanię włączyłam się, bo uważam, że należy pomagać ludziom, przekonywać ich do tego, aby się nie poddawali i myśleli pozytywnie – powiedziała Klaudia Szmaj, zawodniczka Spar Falubazu Zielona Góra. Podobnego zdania jest Paweł Przedpełski, zawodnik Unibaksu Toruń, który zna pozytywne przykłady walki z rakiem. – W każdej chorobie ma się szansę, ale najważniejsza to profilaktyka i regularne kontrole , gdy są jakieś najmniejsze chociaż podejrzenia. Sam znam osoby chore na raka, które z tego wyszły, więc nigdy nie należy się poddawać – zaznaczył Paweł Przedpełski. Więcej informacji wkrótce na www.speedwayekstraliga.pl i www.rak.tosieleczy.pl.

Ogólnopolska kampania społeczna „Rak. To się leczy!” – to pierwsza w naszym kraju akcja łącząca najważniejsze organizacje lekarzy onkologów i pacjentów onkologicznych, której celem jest zachęcenie Polaków do badań profilaktycznych, walka ze społecznymi stereotypami na temat chorób nowotworowych oraz przełamanie lęku przed rakiem. A wszystko za pomocą humoru oraz niestandardowych akcji, które jeszcze w większym zakresie towarzyszą tegorocznej odsłonie kampanii „Rak. To się leczy!”. Więcej na www.rak.tosieleczy.pl.