“Żużlowe zdjęcie sezonu 2022 PGE Ekstraligi” dla Karczewskiego i Pabijana

Marcin Karczewski i Jarosław Pabijan triumfowali w fotograficznym konkursie PGE Ekstraligi, w którym można było wygrać zegarki AZTORIN. Przez jedenaście dni kibice w aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi oraz na stronie speedwayekstraliga.pl głosowali na nadesłane prace.

W kategorii PGE Ekstraliga / PGE IMME wygrało zdjęcie Marcina Karczewskiego zrobione na finale rozgrywek w Lublinie, a przedstawiające Martina Vaculika, którego maszyna zdefektowała i pozbawiła go tym samym niemal pewnych trzech punktów. Przez długi czas dyskutowano o konsekwencjach zerwanego łańcucha, a także wpływie defektu zawodnika na wynik zespołu z Gorzowa w całym dwumeczu.

Marcin Karczewski tak mówi o swoim zdjęciu: – Tuż po defekcie wiedziałem, że udało mi się złapać całą akcję, ale nie do końca zdawałem sobie sprawę z końcowego efektu. Nawet nie miałem chwili, żeby podejrzeć zdjęcia, bo cały czas fotografowałem, jak Martin klęcząc na torze przeżywał ten defekt i dalej jak schodzi załamany do parku maszyn. Zaraz były kolejne biegi, wybuch ogromnej radości na torze po 14 wyścigu, dekoracja na podium, a następnie wspólna feta z kibicami. I tak dopiero w nocy w hotelu, przeglądając materiał na komputerze, obejrzałem je po raz pierwszy i zdałem sobie sprawę, że udało się uchwycić coś wyjątkowego. Pomimo, że zdjęcia już robię delikatnie mówiąc “od kilku” lat, to muszę przyznać, że takiej fotki defektu jeszcze nie miałem, a oprócz samego niecodziennego kadru jest to zatrzymany na zawsze ten jeden moment, który zadecydował o losach całego sezonu. 

W kategorii OPEN wygrała praca Jarosława Pabijana, fotoreportera z Bydgoszczy, który uchwycił moment wypadku Mateusza Szczepaniaka podczas meczu ABRAMCZYK Polonii Bydgoszcz z CELLFAST Wilkami Krosno w ramach rozgrywek eWinner 1. Ligi Żużlowej minionego sezonu.

Jarosław Pabijan uważa, że na bydgoskim stadionie są miejsca, gdzie można zrobić lepsze zdjęcie, ale szczęście to nie wszystko, bo trzeba mu jeszcze pomóc. – Wahałem się, które zdjęcie wybrać, ale mam taki folder w komputerze, gdzie umieszczam nazwijmy to “fajne” zdjęcia z danego sezonu – mówi. – Sam nie wybrałem spośród nich tych, które wysłałem na konkurs. Wewnętrzną selekcję przeprowadziłem w rodzinie, zdjęcia wskazali synowie i żona – dodaje. Warto przypomnieć, że bydgoszczanin fotografuje na żużlu już… 33 lata.

Do konkursu prace zgłosić mogli zarówno zawodowi fotoreporterzy, jak również amatorzy i kibice. Ogółem Jury zakwalifikowało do głosowania 33 zdjęcia, ale w trakcie konkursu jedno zostało zdyskwalifikowane za nie spełnienie warunków związanych z datą wykonania.

Wyniki w kategorii PGE Ekstraliga/PGE IMME:

  1. Marcin Karczewski
  2. Wojciech Plak
  3. Patryk Kowalski

Wyniki w kategorii OPEN:

  1. Jarosław Pabijan
  2. Justyna Błaszczyk
  3. Ewelina Włoch – Wrońska