Szczakiele 2020 – nagrody PGE Ekstraligi: Złoto mistrzostw Świata przepustką do kolejnego sukcesu?

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Trwa głosowanie na potencjalnych laureatów prestiżowych nagród jakimi są Szczakiele. Jedną z najbardziej pożądanych przez seniorów nagród jest z pewnością tytuł Najlepszego Polskiego Zawodnika Sezonu.

W tej kategorii nominowani są topowi polscy żużlowcy. Głos mają tutaj kibice, więc „najlepszy” niekoniecznie musi oznaczać najlepszego pod względem wyników. Być może znaczenie będą miały tutaj prywatne sympatie fanów poszczególnych klubów.

Nie możemy zapominać, że jeden z kandydatów dopiero co zdobył tytuł mistrza Świata. Czy to będzie przeważający fakt i Bartosz Zmarzlik zdeklasuje rywali? Gorzowianin jest w tej kategorii nieprzerwanie od 2015 roku i zwyciężył już cztery razy. Tylko raz ustąpił miejsca Maciejowi Janowskiemu, który wyśmienicie radził sobie 5 lat temu podczas turniejów Grand Prix oraz zdobył pierwszy tytuł Indywidualnego Mistrza Polski. Bartosz to także na ten moment najskuteczniejszy zawodnik PGE Ekstraligi i lider MOJE BERMUDY Stali Gorzów.

Maciej Janowski z kolei w sezonie 2020 ponownie zdobył Czapkę Kadyrowa i czarował w Indywidualnych Mistrzostwach Świata, wygrywając we Wrocławiu. Ostatecznie zajął 4. miejsce w klasyfikacji generalnej, co jest sporym sukcesem. W klasyfikacji PGE Ekstraligi zajmuje również bardzo wysoką, piątą lokatę. Zawodnik BETARD Sparty Wrocław był również nominowany rok rocznie poza sezonem 2016 (od 2017 roku kolejno drugie, raz razy trzecie miejsce).

Trzecim z kandydatów jest ostatni startujący w Grand Prix Polak, Patryk Dudek. Sezon 2020 to niestety pożegnanie z cyklem, głównie z powodów zdrowotnych. Chociaż wykręcił 16. średnią w PGE Ekstralidze (o jedno „oczko” lepiej niż rok temu), to wielokrotnie stawał w zawodach na wysokości zadania. Każdy kibic pamięta jak pojechał, poobijany po GP w Gorzowie, po trzy punkty podczas spotkania w Lublinie wprowadzając RM SOLAR Falubaz Zieloną Górę do fazy finałowej. Patryk nominowany był trzykrotnie, na podium udało mu się „wdrapać” tylko raz – 2. miejsce w 2016 roku. Ma wielką rzeszę wiernych fanów, która może pokazać, na co ich stać podczas głosowania.

Piotr Pawlicki oraz Bartosz Smektała czyli para żużlowców z FOGO Unii Leszno zamykają tegoroczne propozycje. Dla Piotra to trzeci raz, kiedy jest nominowany w tej kategorii (wcześniej trzecia lokata oraz druga w zestawieniu juniorskim w 2015 oraz czwarte w 2019 roku). Od kilku lat mieści się w topowej piętnastce PGE Ekstraligi i jest walecznym kapitanem leszczyńskiej drużyny. Natomiast Smektała wcześniej walczył o miano najlepszego młodzieżowca – trzy raz nominowany, jedno zwycięstwo (2018) i dwa razy podium. Jego pierwszy rok w roli seniora zaskoczył łagodnym przejściem i imponującą, jak na debiutanta w tej roli, średnią 1.831 punktu na bieg.

W sezonie 2019 Bartosz Zmarzlik zdobył ponad trzy razy więcej głosów, niż drugi w tej kategorii Janusz Kołodziej czy trzeci Maciej Janowski. W związku z tym, że mistrz Świata ponownie zdobył złoto dla Polski, ciężko obstawiać inny wynik niż kolejny sukces zawodnika MOJE BERMUDY Stali Gorzów. Na wyniki przyjdzie nam poczekać do niedzieli i magazynu PGE Ekstraligi w nSport+.

Głosowanie na „Szczakiele – nagrody PGE Ekstraligi” potrwa do 11 października (godz. 21:30). W pięciu kategoriach decyzje o ich przyznaniu podejmą fani żużla. Głosować można wyłącznie po zalogowaniu do oficjalnej aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi lub na stronie internetowej speedwayekstraliga.pl TUTAJ. Z jednego konta można oddać tylko jeden głos.

Daria Jagodzka