Szczakiele 2020 – nagrody PGE Ekstraligi: złoto DMP nie zawsze zapewnia statuetkę

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Już niebawem poznamy Drużynowych Mistrzów Polski oraz pozostałych medalistów. Równocześnie, gdy drużyny przygotowują się do walki o najwyższe cele, trwa głosowanie w plebiscycie Szczakiele 2020 – nagrody PGE Ekstraligi. Jedną z kategorii jest Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu. Czy nagroda trafi do zdobywcy złotego medalu?

Wśród kandydatów do statuetki dla Najlepszego Trenera/Menedżera Sezonu 2020 jest kilka nazwisk, które już niejednokrotnie walczyły o Szczakiela. Piotr Baron jest jedynym menedżerem, który został nominowany w każdej dotychczasowej edycji plebiscytu. Nagrodę udało mu się odebrać dwukrotnie: w roku 2015 oraz 2019. Pierwszą statuetkę przyznała mu kapituła decyzyjna, a w jej składzie byli żużlowcy, trenerzy i prezesi. W ten sposób wyłoniono zwycięzców tylko raz. Wówczas Baron był menedżerem BETARD Sparty Wrocław, z którą wywalczył srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Cztery lata później, po zdobyciu trzeciego z rzędu tytułu najlepszej drużyny PGE Ekstraligi z FOGO Unią Leszno, został wyróżniony ponownie. Wyboru dokonali kibicie poprzez głosowanie. W latach 2017-2018 menedżer leszczyńskiej FOGO Unii zajmował drugie miejsce, przegrywając z Rafałem Dobruckim (2017) oraz Stanisławem Chomskim (2018).

Po raz czwarty o statuetkę Szczekiela walczy Stanisław Chomski, który od 2015 roku prowadzi drużynę gorzowskiej MOJE BERMUDY Stali. W roku 2018 po raz pierwszy został laureatem nagrody, zdobywając tego samego roku srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Polski. Trener rok wcześniej uplasował się tuż za podium, natomiast w złotym dla gorzowian sezonie (2016), musiał uznać wyższość trenera Marka Cieślaka. Tego sukcesu nie udało mu się już powtórzyć mimo, że do plebiscytu został nominowany jeszcze trzykrotnie.

Dariusz Śledź przejął stery wrocławskiej drużyny od Rafała Dobrukiego w październiku 2018 roku. Już w pierwszym sezonie współpracy z BETARD Spartą Wrocław, poprowadził zespół do finału PGE Ekstraligi ostatecznie zdobywając srebro Drużynowych Mistrzostw Polski. Wtedy także Śledź po raz pierwszy został nominowany do nagrody „Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu”. Kibice oddali na jego kandydaturę 15,07% głosów, co dało ostatecznie czwarte miejsce. Tegoroczna edycja plebiscytu jest dla Dariusza Śledzia drugą szansą na zdobycie statuetki “Szczakiela”.

Drugi raz w plebiscycie PGE Ekstraligi nominowany został Jacek Ziółkowski, który bezsprzecznie kojarzony jest z lubelskim żużlem. Zeszłego roku dzielnie i skutecznie walczył w roli menedżera beniaminka PGE Ekstraligi – Motoru Lublin. Wówczas drużyna zapewniła sobie utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, co spotkało się z dużym uznaniem żużlowych kibiców. Ziółkowski w głosowaniu na Najlepszego Trenera/Menedżera Sezonu roku 2019  zdobył 26,62% głosów, ulegając jedynie Piotrowi Baronowi.

Wśród kandydatów do statuetki znalazł się również Piotr Żyto, który na swoim koncie ma m.in. złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski, który w 2009 roku zdobył z Falubazem Zielona Góra. W obecnym sezonie zielonogórska drużyna ma szansę na brązowy medal DMP 2020. Dla szkoleniowca jest to pierwsza nominacja w historii plebiscytu.

Kto odbierze statuetkę w kategorii Najlepszy Trener/Menedżer Sezonu dowiemy się już niebawem. Natomiast wcześniej rozstrzygnie się, kto zdobędzie tytuł Drużynowych Mistrzów Polski 2020. Warto zwrócić uwagę na fakt, że dotychczas statuetka w tej kategorii, tylko raz trafiła w ręce zdobywcy złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski. Stało się to w roku 2019, a odebrał ją menedżer FOGO Unii Leszno, Piotr Baron.

Inną ciekawostką jest fakt, że jak dotąd tylko jednemu kandydatowi udało się zebrać więcej niż 40% głosów. Stało się to w roku 2016, gdy zmieniono formę wyłaniania zwycięzców w plebiscycie. Wówczas o wybór zdobywców statuetek poproszono kibiców. Ci postanowili uhonorować tytułem Marka Cieślaka.

Głosowanie na „Szczakiele – nagrody PGE Ekstraligi” potrwa do 11 października (godz. 21:30). W pięciu kategoriach decyzje o ich przyznaniu podejmą fani żużla.

Głosować można wyłącznie po zalogowaniu do oficjalnej aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi lub na stronie internetowej speedwayekstraliga.pl TUTAJ. Z jednego konta można oddać tylko jeden głos.

Martyna Wolnik