Szczakiele 2020 – nagrody PGE Ekstraligi: Medalowe dorobki szkoleniowców

Na wsparcie kibiców w rywalizacji o Szczakiele 2020 czekają nie tylko zawodnicy. O nagrodę PGE Ekstraligi walczą też najlepsi trenerzy/menedżerowie tego sezonu. Tytułu z zeszłego sezonu, podobnie jak na torze, broni opiekun FOGO Unii Leszno, Piotr Baron.

Trener aktualnych mistrzów Polski jak mało kto zna smak seryjnych zwycięstw. Leszczyńska drużyna panuje nieprzerwanie w PGE Ekstralidze od 2017 roku, a Baron zaliczył już wcześniej taki hat-trick w latach 1993-95, kiedy sięgał po złoto jako zawodnik Sparty Wrocław. 46-latek ma w swoim dorobku także srebro i brąz DMP, zdobyte również w barwach zespołu z Dolnego Śląska. Jako trener tej drużyny osiągnął ponadto srebro w 2015 roku, zdobywając w tym samym sezonie pierwszego Szczakiela.

Klubowym kolegą Barona podczas złotych lat Sparty był inny z nominowanych, Dariusz Śledź. Obecny trener BETARD Sparty Wrocław do trzech mistrzostw dorzucił również dwa srebra – pierwsze w barwach Motoru Lublin (1991), a drugie ponownie dla wrocławian (1999). Po pierwszy trenerski medal Śledź sięgnął w zeszłym sezonie, zdobywając wicemistrzostwo z zespołem Sparty.

Zdecydowanie najbardziej doświadczonym trenerem z tej piątki jest Stanisław Chomski, dla którego jest to już 26 sezon w roli szkoleniowca. Opiekun MOJE BERMUDY Stali Gorzów w swojej bogatej karierze trenerskiej zdobył jeden złoty, trzy srebrne i pięć brązowych medali. Jako zawodnik czterokrotnie stawał na podium DMP, z czego trzykrotnie na najwyższym i raz na drugim stopniu podium.

Do fazy play-off PGE Ekstraligi wrócił po dziesięciu latach Piotr Żyto. W latach 2009-10, prowadząc również drużynę z Zielonej Góry, mógł świętować dwa medale DMP: złoto w 2009 i srebro rok później. Żyto nie pozostaje także bez podium w roli zawodnika, bo w 1985 roku zajął drugie miejsce razem z Wybrzeżem Gdańsk.

Jedynym nominowanym, który nie jeździł w przeszłości zawodowo na żużlu jest Jacek Ziółkowski. Menedżer Motoru Lublin ma jednak spore doświadczenie w roli prowadzącego drużynę, bowiem zaliczył już kilkuletnie epizody w klubach z Lublina, Rzeszowa i teraz ponownie Lublina. Ziółkowski nie ma jeszcze medalu w swojej kolekcji, ale w tym roku Motor był o włos od awansu do finałowej czwórki.

Głosowanie na „Szczakiele – nagrody PGE Ekstraligi” potrwa do 11 października (godz. 21:30). W pięciu kategoriach decyzje o ich przyznaniu podejmą fani żużla.

Głosować można wyłącznie po zalogowaniu do oficjalnej aplikacji mobilnej PGE Ekstraligi lub na stronie internetowej speedwayekstraliga.pl TUTAJ. Z jednego konta można oddać tylko jeden głos.

Rafał Gurgurewicz