Rozdania na lodzie i okres inauguracji w “klasyku” (podsumowanie 2022 roku – marzec i kwiecień)

Fot. Marcin Karczewski

W drugiej części podsumowania skupiamy się na marcu i kwietniu. Trzeci i czwarty miesiąc roku to gorący okres dla fanów zimowej odmiany czarnego sportu. Wyłoniono bowiem indywidualnego mistrza Europy oraz Świata w motocyklowych wyścigach na lodzie. W klasycznej odmianie żużla zainaugurowano rozgrywki PGE Ekstraligi oraz cykl Grand Prix, a także poznaliśmy pierwszych mistrzów Polski.

Niektóre kluby w marcu uzupełniały jeszcze braki kadrowe. Tak oto SPECHOUSE PSŻ Poznań poinformował o pozyskaniu z FOGO UNII Leszno, w ramach wypożyczenia, nowego juniora – Kacpra Teskę. Unia Tarnów zatrudniła natomiast trenera, a został nim Stanisław Burza.

🔥⚡️ 𝐒𝐭𝐚𝐧𝐢𝐬ł𝐚𝐰 𝐁𝐮𝐫𝐳𝐚 𝐧𝐨𝐰𝐲𝐦 𝐭𝐫𝐞𝐧𝐞𝐫𝐞𝐦 𝐔𝐧𝐢𝐢 𝐓𝐚𝐫𝐧𝐨́𝐰❗️💪🏻👉🏻 http://unia.tarnow.pl/stanislaw-burza-nowym-trenerem-unii-tarnow/#NowaUnia

Posted by Unia Tarnów ŻSSA on Friday, March 18, 2022

Marzec to okres pierwszych treningów w Polsce oraz meczów sparingowych. Ten trwa najczęściej do startu rozgrywek ligowych. Nie inaczej było w tym przypadku. Pierwszym rozegranym meczem testowym było spotkanie ROW-u Rybnik z zespołem ARGED MALESA Ostrów Wielkopolski U24, które odbyło się 18 marca. Zakończono go po trzynastym biegu, a goście wygrali 40:38.

Inwazja zbrojna na Ukrainie przyniosła także nowe informacje w sprawie Rosjan. FOGO UNIA Leszno rozwiązała kontrakt z Pawłem Nagibinem. Podobnie postąpiła UNIA Tarnów z Ilją Czałowem oraz Witalijem Kotlarem. Współpracę z Romanem Lachbaumem zawiesiła natomiast ABRAMCZYK POLONIA Bydgoszcz. Organizatorzy cyklu Grand Prix poinformowali także o zastępstwach Artema Laguty oraz Emila Sajfutdinowa w cyklu Grand Prix, których zastąpili: Daniel Bewley oraz Jack Holder.

Aussie ace Jack Holder and GB racer Dan Bewley join the 2022 #FIMSpeedwayGP line-up 🇦🇺🇬🇧Full story ⬇️

Posted by FIM Speedway Grand Prix on Friday, March 11, 2022

Podczas gdy w Polsce przygotowywano się do sezonu, we Francji liga się już rozkręciła, a turnieje indywidualne, na czele z Testimonialem Lewisa Kerra w King’s Lynn, rozgrywano także w Wielkiej Brytanii.

🏁 𝗥𝗘𝗦𝗨𝗟𝗧 |🏆 Team Aussie take victory in the four-team tournament!🏆 Sam Masters takes victory in the winner takes all final!Lewis Kerr Racing | #britishspeedway🇬🇧

Posted by Speedway GB on Sunday, March 20, 2022

Okres marcowo-kwietniowy to także czas najważniejszych rozstrzygnięć w wyścigach motocyklowych na lodzie. 19 marca 2022 roku poznaliśmy nowego Indywidualnego Mistrza Europy, a został nim Austriak Harald Simon. Srebrny medal zawisł na szyi Luca Bauera, a brązowy Jimmy’ego Olsena. W tych zawodach mieliśmy także polski akcent, a był nim Michał Knapp. Polak z dziesięcioma punktami uplasował się na jedenastym miejscu.

Rozgrywane 2 i 3 kwietnia zawody w Heerenveen dwukrotnie wygrał Martin Haarahiltunen. Szwed nie miał sobie równych w dwóch finałach, a pod nieobecność zawieszonych Rosjan, którzy dotąd od dwudziestu lat stawali na najwyższym stopniu podium to wystarczyło do triumfu. Drugie miejsce w całym cyklu zajął Niemiec Johann Weber, a trzecie (pomimo występu w zaledwie dwóch rundach) Nikita Bogdanow.

What a Sunday in Heerenveen, as Martin Haarahiltunen • Ice Speedway upset Eishans in a thrilling season finale! Full…

Posted by FIM Ice Speedway Gladiators World Championship on Monday, April 4, 2022

Tego samego dnia co finałowe turnieje mistrzostw świata Gladiatorów rozgrywały się także PGE IMME im. Zen0na Plecha oraz MPPK. Pierwszego dnia na Motoarenie w Toruniu kibice mogli obejrzeć triumf Bartosza Zmarzlika, który w finale pokonał Taia Woffindena oraz Leona Madsena.

Bartosz Zmarzlik, triumfator PGE IMME z rodziną Zenona Plecha, patrona zawodów.#PGEIMME #PGEEkstraliga 📷Jarosław Pabijan

Posted by Speedway Ekstraliga on Saturday, April 2, 2022

W MPPK najlepsza natomiast okazała się drużyna MOTORU Lublin. Srebro zdobyła FOGO UNIA Leszno, a brązowy medal padł łupem ZOOLESZCZ GKM-u Grudziądz.

Speedway Motor Lublin zwycięża w Zooleszcz Mistrzostwa Polski Par Klubowych na żużlu – Poznań 2022 ❗🥇🏆 👏🎊Druga lokata…

Posted by PSŻ Poznań on Sunday, April 3, 2022

Tydzień później nastąpiła inauguracja ligowego sezonu w naszym kraju. W trzech spotkaniach PGE Ekstraligi triumfowali goście, a tylko raz ta sztuka udała się gospodarzom. Pierwszą kolejkę rozpoczęło spotkanie w Częstochowie, a zakończył mecz we Wrocławiu.

#PGEEkstraliga wróciła! Wyniki dzisiejszych meczów 1. rundy i Rajderzy spotkań 📲

Posted by Speedway Ekstraliga on Friday, April 8, 2022

🏁 Wyniki niedzielnych meczów #PGEEkstraliga w Ostrowie i we Wrocławiu 🗓️

Posted by Speedway Ekstraliga on Sunday, April 10, 2022

Na koniec kwietnia zainaugurowano cykl Grand Prix. Był to istnie Polski wieczór. W pierwszej rundzie rozgrywanej w chorwackim Gorican zwyciężył Bartosz Zmarzlik, a za jego plecami linię mety w finale przekroczył Maciej Janowski. Trzecie miejsce padło łupem Mikkela Michelsena.

Dublet Polaków! 😍 Bartosz Zmarzlik #95 pierwszy, a Maciej Janowski drugi w 2022 Tehnix FIM SGP of Croatia! Gratulujemy!Fot. Marcin Karczewski #PGEEkstraliga

Posted by Speedway Ekstraliga on Saturday, April 30, 2022

Konrad Klusak