Przedsmak Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland za nami

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

Numer 1 dla Kołodzieja, który był najszybszy na treningu. Laur pierwszeństwa dla Mateja Zagara, który jako pierwszy losował swój numer startowy przed jutrzejszym turniejem. Nieobecność Woffindena, Zmarzlika i Frickea – tak w skrócie wyglądał piątek na PGE Narodowym.

Głód żużla przed 1. rundą zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu było widać w Warszawie już we wczesnych godzinach popołudniowych. Pierwsi kibice gromadzili się wokół bramy nr 2 już około godziny 16:00, zaopatrując się między innymi w programy turnieju głównego. Ostatecznie na wyjściu z drugiego łuku warszawskiego kolosa zasiadło sporo osób, które obserwowały trening i późniejsze kwalifikacje.

Park maszyn przed treningiem wyglądał zadziwiająco spokojnie, na krótko przed godziną 17 żaden z motocykli nie był jeszcze odpalony, mechanicy podchodzili do punktu kontroli z maszynami poszczególnych zawodników. Pierwsze silniki zawarczały na PGE Narodowym po 17, i wtedy zaczęła się sesja treningowa. Z perspektywy trybun nie było widać, aby zawodnicy mieli jakiekolwiek problemy z pokonaniem łuków czasowego toru na 50-tysięcznym stadionie. Co więcej, podczas kwalifikacji niektórzy z nich byli w stanie pokonać 5 okrążeń toru, podczas gdy większości czasu wystarczało na 4 kółka.

Najlepszy okazał się w nich Matej Zagar i to jemu pierwszemu przypadł wybór numeru startowego do Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland. Drugi był Jason Doyle, a trzeci Emil Sayfutdinov. Najlepszy z Polaków, Janusz Kołodziej, był piąty.

Słoweniec wybrał 5. numer startowy. Powracający po kontuzji Australijczyk pojedzie pod numerem 2. Z kolei Rosjanin będzie startował pod „trzynastką”, a Polak z nr 1. Pozostali reprezentanci Polski zajmowali następujące miejsca: 10. miejsce Patryk Dudek (wybrał nr 11), 12. miejsce Bartosz Smektała (zdecydował się na nr 6).

Do Warszawy nie dotarli Tai Woffinden, Bartosz Zmarzlik i Max Fricke, którzy w czasie kiedy stawka Grand Prix kręciła treningowe kółka w Warszawie rywalizowali w Gorzowie w potyczce z Wrocławiem. Zgodnie z regulaminem ich numery startowe do sobotniego turnieju zostały wybrane w drodze losowania.

Pełna lista startowa 2019 Boll Warsaw FIM Speedway Grand Prix of Poland:

1. Janusz Kołodziej (Polska)
2. Jason Doyle (Australia)
3. Max Fricke (Australia)
4. Antonio Lindbaeck (Szwecja)
5. Matej Zagar (Słowenia)
6. Bartosz Smektała (Polska)
7. Fredrik Lindgren (Szwecja)
8. Niels Kristian Iversen (Dania)
9. Robert Lambert (Wielka Brytania)
10. Martin Vaculik (Słowacja)
11. Patryk Dudek (Polska)
12. Leon Madsen (Dania)
13. Emil Sayfutdinov (Rosja)
14. Artem Laguta (Rosja)
15. Tai Woffinden (Wielka Brytania)
16. Bartosz Zmarzlik (Polska)

Tomasz Kania