PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi 15 sierpnia w Toruniu

Fot. Marcin Karczewski
Fot. Marcin Karczewski

Najlepszych piętnastu żużlowców PGE Ekstraligi po rozegraniu siódmej rundy najlepszej żużlowej ligi świata zmierzy się ze sobą w turnieju indywidualnym. PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia w Toruniu.

PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi mają już sześcioletnią tradycję. Pierwsze zawody odbyły się w Tarnowie, następnie turniej na rok zawitał do Leszna, a od 2016 do 2019 roku rozgrywany był w Gdańsku. W sezonie 2020 po raz pierwszy PGE IMME odbędą się na MotoArenie w Toruniu.

Kto wygrywał PGE IMME? Do tej pory w zawodach za każdym razem zwycięstwo odnosił inny żużlowiec. W zeszłym roku najlepszy był Bartosz Zmarzlik, który wywalczył 12 punktów i nie dał rywalom szans w wyścigu finałowym. Dwa lata temu przez fazę półfinałową przebijać musiał się późniejszy zwycięzca zawodów, Patryk Dudek. Zielonogórzanin w sesji zasadniczej PGE IMME wywalczył 9 punktów, a później był już bezkonkurencyjny.

Przed trzema laty najlepszy na torze w Gdańsku był Leon Madsen. Duńczyk nie miał sobie równych w części zasadniczej zawodów i bez problemów wygrał również w finale.

W 2016 roku niespodziewanym triumfatorem PGE IMME został Krystian Pieszczek. Wychowanek klubu z Gdańska w części podstawowej zawodów zdobył 11 punktów, a potem wygrał w finale. Były to pierwsze PGE IMME rozegrane na torze w Gdańsku.

W 2015 roku najlepsze pod względem sportowym zawody PGE IMME, które dostarczyły wielu emocji kibicom, odbyły się na stadionie im. Alfreda Smoczyka w Lesznie. Chociaż w części zasadniczej turnieju dość przeciętnie radził sobie późniejszy triumfator, Grigorij Laguta (wywalczył zaledwie 7 punktów), to nie miał sobie równych w półfinale i finale. Turniej pokazał, że formuła zawodów jest bardzo emocjonująca i pozwala na zwycięstwo nawet temu żużlowcowi, który po dwudziestu regulaminowych wyścigach będzie w klasyfikacji na odległym, bo dopiero dziesiątym miejscu.

Historia zawodów rozpoczęła się w 2014 roku na torze w Tarnowie. Pierwszym triumfatorem został wtedy Rosjanin, Emil Sayfutdinov, który wygrał wszystkie swoje wyścigi.

Zasady turnieju powodują, że rywalizacja trzyma w napięciu kibiców do samego końca. Do półfinałów kwalifikują się żużlowcy z miejsc 3-10. Między nimi rozstrzyga się sprawa awansu do finału (uzyskuje go dwóch zawodników – po jednym zwycięzcy każdego z półfinałów), a tam czekają już ci zawodnicy, którzy po dwudziestu wyścigach zajmują miejsca 1-2.

Bilety na tegoroczne PGE IMME w Toruniu: (sektory zielony, niebieski, żółty): 35 zł – normalny, 20 zł – ulgowy (dzieci i młodzież w wieku 8-18 lat, emeryci i renciści), 5 zł – dziecięcy (dzieci w wieku 0-7 lat). Sprzedaż biletów na sektor czerwony nie jest prowadzona.

Bilety można kupować na stronie internetowej http://bilety.speedwayevents.pl. Początek zawodów o godz. 19:15, transmisję zapowiada nSport+.