MOTOR Lublin 13. drużyną ze złotym medalem DMP

Fot. Marcin Karczewski

Drużynowi Mistrzowie Polski 2022, MOTOR Lublin to trzynasty klub w historii rozgrywek, który sięgnął po miano najlepszej żużlowej drużyny w Polsce. Najbardziej utytułowaną ekipą w historii pozostaje UNIA Leszno z osiemnastoma złotymi medalami DMP na koncie.

Lublinianie przed wywalczeniem tytułu w tegorocznych rozgrywkach na swoim koncie mieli 2 tytuły Drużynowych Wicemistrzów Polski zdobyte odpowiednio w 1991 i 2021 roku. Po sukcesie w sezonie 2022 plasują się na 12. miejscu w klasyfikacji wszech czasów, przed Polskim Klubem Motorowym Warszawa, który złoty medal zdobył w 1948 roku.

Najbardziej utytułowanym klubem z 18 złotymi medalami DMP pozostaje UNIA Leszno. Drugi pod tym względem jest ROW Rybnik, który DMP wygrywał 12-krotnie. Na trzecim miejscu z 9 tytułami plasuje się STAL Gorzów. W całej historii DMP po złoto sięgało 13 klubów, z których 12 do dzisiaj występuje w polskich ligach żużlowych. Jedynym nieistniejącym klubem żużlowym z tytułem Drużynowych Mistrzów Polski jest PKM Warszawa.

Leszczynianie też przewodzą w klasyfikacji liczby zdobytych medali. Do tej pory UNIA, aż 33 razy stawała na podium DMP (18 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych medali). 30 medali zdobyła STAL Gorzów (9 złotych, 15 srebrnych i 6 brązowych), natomiast trzecią lokatę w tej klasyfikacji z 25 medalami zajmuje POLONIA Bydgoszcz (7 złotych, 7 srebrnych i 11 brązowych). W całej historii DMP 22 kluby stawały na podium.