Lista startowa DPV Logistic ZOOleszcz Finał Turnieju o Złoty Kask

Fot. Łukasz Trzeszczkowski
Fot. Łukasz Trzeszczkowski

W poniedziałek (27 lipca) w Bydgoszczy odbędzie się finałowa odsłona walki o Złoty Kask. Stawką nie będzie tylko triumf w zawodach, ale także miejsca w imprezach rangi mistrzostw Świata i Europy. Początek turnieju o 18:45, transmisja LIVE w nSport+.

Rok 2020 jest dla żużla inny niż wszystkie poprzednie lata z uwagi na sytuację pandemiczną związaną z koronawirusem SARS-CoV-2. Stąd obsada została ustalona na podstawie nominacji PZM. Postanowiliśmy, że wobec braku eliminacji, w finale Złotego Kasku pojadą wszyscy reprezentanci Polski seniorów, a także czterech kadrowiczów z grona juniorów. Stawkę uzupełni zawodnik, który otrzyma tzw. dziką kartę. Rezerwowymi będą także juniorscy kadrowicze – mówi Piotr Szymański, przewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Finał Turnieju o Złoty Kask ma ogromne znaczenie prestiżowe. Te zawody rozgrywane są – w różnej formule – nieprzerwanie od 1961 roku.

Na liście zwycięzców widnieją największe nazwiska polskiego speedwaya. Zenon Plech, Edward Jancarz, Antoni Woryna, Paweł Waloszek, Roman Jankowski czy Tomasz Gollob, do którego należy rekord w ilości zdobytych trofeów, po które sięgał aż siedmiokrotnie. Tegoroczny finał odbędzie się na ulubionym przez niego bydgoskim torze, który sprzyja widowiskowej jeździe i wielkim emocjom. To będzie z pewnością bardzo interesująca impreza – mówi europoseł Ryszard Czarnecki, honorowy patron zawodów.

Od kilku lat finał Złotego Kasku jest krajową eliminacją do Speedway Grand Prix oraz Speedway European Championship. W październiku 2019 roku przepustkę do startów w kwalifikacjach tych imprez wywalczyli Krzysztof Kasprzak (MOJE BERMUDY Stal Gorzów), Jakub Jamróg (wtedy BETARD Sparta Wrocław, dziś Motor Lublin), Piotr Protasiewicz (RM SOLAR Falubaz Zielona Góra) oraz Krystian Pieszczek (Zdunek Wybrzeże Gdańsk). Sytuacja pandemiczna związana z koronawirusem SARS-CoV-2 wywróciła cały sezon żużlowy do góry nogami. Jednak decyzją Głównej Komisji Sportu Żużlowego cała czwórka zachowa prawo do startu w eliminacjach SGP i SEC.

Będzie się więc o co ścigać i już dziś można być pewnym, że 27 lipca żużlowe wyścigi w Bydgoszczy rozgrzeją sympatyków speedwaya do czerwoności. – Na torze w Bydgoszczy na pewno będzie ciekawie. To wielce zasłużony dla polskiego żużla ośrodek, a miejscowi fani z pewnością spragnieni są emocji. Stawka jest potrójna – miejsce w kwalifikacjach SGP oraz SEC, a także walka o prestiżowy finał Indywidualnych Mistrzostw Polski. Sytuacja nieco wymuszona z wiadomych powodów, ale z drugiej strony tego jeszcze nigdy nie było. Możemy obiecać wysoki poziom i niezwykle interesującą rywalizację – powiedział Maciej Polny, prezes KFSport, właściciela marki Speedwayevents.pl.

Lista startowa:

 1. Jarosław Hampel (Motor Lublin)
 2. Janusz Kołodziej (FOGO Unia Leszno)
 3. Paweł Przedpełski (ELTROX Włókniarz Częstochowa)
 4. Kacper Woryna (PGG ROW Rybnik)
 5. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów)
 6. Patryk Dudek (RM SOLAR Falubaz Zielona Góra)
 7. Norbert Krakowiak (RM SOLAR Falubaz Zielona Góra)
 8. Jakub Jamróg (Motor Lublin)
 9. Dominik Kubera (FOGO Unia Leszno)
 10. Krzysztof Buczkowski (MRGARDEN GKM Grudziądz)
 11. Bartosz Smektała (FOGO Unia Leszno)
 12. Bartosz Zmarzlik (MOJE BERMUDY Stal Gorzów)
 13. Jakub Miśkowiak (ELTROX Włókniarz Częstochowa)
 14. Szymon Woźniak (MOJE BERMUDY Stal Gorzów)
 15. Kamil Brzozowski (Abramczyk Polonia Bydgoszcz)
 16. Krzysztof Kasprzak (MOJE BERMUDY Stal Gorzów)
 17. Wiktor Lampart (Motor Lublin)
 18. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk)