ELTROX WŁÓKNIARZ Częstochowa: Brak realizacji głównego celu (podsumowanie)

Fot. Patryk Kowalski

Miniony sezon był dla ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa kolejnym, w którym do ostatniej kolejki trwała walka o awans do fazy play-off. Brak atutu własnego toru czy nierówna dyspozycja liderów, to jedne z głównych przyczyn, przez które drużynanie brała udziału w medalowym rozdaniu. Podopieczni Piotra Świderskiego uplasowali się na 5. miejscu w tabeli ze stratą 4 punktów do miejsca premiowanego awansem do fazy finałowej PGE Ekstraligi.

Wielka sinusoida

Nierówną dyspozycję ELTROX WŁÓKNIARZA najlepiej obrazuje bilans meczowy. Częstochowianie zwyciężyli siedem meczów, ale zanotowali też siedem porażek. Sytuacja była o tyle skomplikowana, że biało – zieloni notowali bardzo sromotne porażki na własnym terenie. Na Arenie Zielona – Energia.com, gospodarze musieli uznać wyższość FOGO UNII Leszno, BETARD SPARTY Wrocław oraz MOJE BERMUDY STALI Gorzów. Częstochowianie do swojego dorobku w tabeli dorzucili także cztery punkty bonusowe.

Lider z prawdziwego zdarzenia

Niekwestionowanym liderem w tali Piotra Świderskiego był Leon Madsen. Duńczyk dla ELTROX WŁÓKNIARZA zdobył łącznie 158 punktów, co przekłada się na średnią biegopunktową 2,219. Istotnym elementem było to, że Madsen doskonale spisywał się na torze w Częstochowie (śr.2,189), ale także na wyjazdach (śr. 2,250). Warto dodać, że czołowy żużlowiec zespołu uplasował się na 5. miejscu w klasyfikacji indywidualnej PGE Ekstraligi.

Najczęstszy Rajder meczu

W meczach rundy zasadniczej zawodnicy ELTROX WŁÓKNIARZA sześciokrotnie otrzymywali tytuł Rajdera. Liderem pod względem liczby tych tytułów jest Jakub Miśkowiak, który został przez kibiców wybrany podczas wyjazdowych meczów w Toruniu i Gorzowie oraz w domowym starciu przeciwko ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziadz. Poza Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów, smak zwycięstwa w głosowaniu w aplikacji PGE Ekstraligi poczuli także Mateusz Świdnicki (2 razy) i Fredrik Lindgren.

Oni stawali na wysokości zadania…

Zespół ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa bardzo często rozstrzygał pojedynki w biegach nominowanych. Najczęściej pod taśmą w dwóch ostatnich gonitwach stawali Madsen, Lindgren, Woryna i Smektała. Duńczyk aż 12 razy walczył o punkty w biegu ostatnim – najczęściej tworzył parę z Fredrikiem Lindgrenem. Krajowi liderzy częstochowian bronili barw regularnie w 14. biegu.

Nieoceniona wartość juniorów

Zawodnicy młodzieżowi stanowili najlepszą parę juniorską w Polsce. Duet Miśkowiak – Świdnicki zdobywał dla drużyny średnio 13,07 punktów na mecz. Dzięki juniorom, taktyczny komfort miał Piotr Świderski, który z powodzeniem mógł korzystać z ich usług. Miśkowiak legitymuje się średnią 1,965 co daje mu 13. pozycję w rankingu najskuteczniejszych żużlowców.

Warto zauważyć, że w PGE Ekstralidze Indywidualny Mistrz Świata Juniorów aż pięciokrotnie ukończył zawody z dwucyfrową zdobyczą punktową i dla drużyny spod Jasnej Góry dorzucił 105 “oczek”. Mateusz Świdnicki uzyskał średnią 1,694 zdobywając dla ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa 46 punktów.

 

Błażej Kordiak