Dziesięć spotkań do końca fazy zasadniczej w PGE Ekstralidze (scenariusze)

Fot. Marcin Szarejko
Fot. Marcin Szarejko

Piątkowe mecze dwunastej rundy PGE Ekstraligi rozstrzygnęły się dopiero w ostatnich biegach. Końcowe wyniki zaskoczyły niejednego eksperta i wprowadziły sporo zamieszania w toczących się rywalizacjach o play-offy oraz o utrzymanie się w gronie najlepszych drużyn. Przeanalizujmy, jakie scenariusze nadchodzących spotkań będą z korzyścią dla zainteresowanych zespołów.

Walka o play-off:

forBET Włókniarz Częstochowa (4. miejsce, 14 punktów, -38 małych punktów)

Pozostałe mecze:
[D] MRGARDEN GKM Grudziądz (pierwszy mecz 47:43 dla MRGARDEN GKM-u)
[W] TRULY.WORK Stal Gorzów (47:43 dla forBET Włókniarza)

Podopieczni Marka Cieślaka byli bardzo blisko zwycięstwa w Lublinie. Remis na torze beniaminka i jednoczesna porażka MRGARDEN GKM-u u siebie znacznie przybliżyła forBET Włókniarza do drugiego z rzędu awansu do najlepszej czwórki. Częstochowianie mają wszystko w swoich rękach i wygrana wyższa niż 47:43 z MRGARDEN GKM-em zakończy rywalizację. W przypadku zwycięstwa 47:43 żadna drużyna nie otrzyma punktu bonusowego, co pozwoli zachować szanse grudziądzan. forBET Włókniarz będzie musiał w tym przypadku zamknąć sprawę, zdobywając minimum 44 punkty w Gorzowie. Jeśli Leon Madsen i spółka wygrają w piątek 46:44, grudziądzanie zdobędą punkt bonusowy i będą tracić 2 punkty do częstochowian przed ostatnią kolejką. Wtedy forBET Włókniarz będzie musiał co najmniej zremisować w Gorzowie.

MRGARDEN GKM Grudziądz (5. miejsce, 13 punktów, -2 małe punkty)

Pozostałe mecze:
[W] forBET Włókniarz Częstochowa (47:43 dla MRGARDEN GKM-u)
[D] SPEED CAR Motor Lublin (49:41 dla SPEED CAR Motoru)

Grudziądzanie będą celować w minimum trzeci remis z rzędu w Częstochowie. Pozwoli to zrównać się z forBET Włókniarzem w liczbie punktów meczowych, wyprzedzając ich dzięki lepszemu bilansowi w bezpośrednich pojedynkach. W tym przypadku wygrana minimum 50:40 z lublinianami da historyczny awans do play-off. Zwycięstwo w Częstochowie zmniejszy cel w ostatnim meczu do remisu. MRGARDEN GKM może również liczyć na to, że forBET Włókniarz nie zdobędzie ani jednego punktu w Gorzowie, a wtedy przy remisie w Częstochowie, będą mogli nawet przegrać ostatni mecz u siebie z lublinianami.

Walka o utrzymanie:

GET WELL Toruń (8. miejsce, 3 punkty, -109 małych punktów)

Pozostałe mecze:
[D] BETARD Sparta Wrocław (54:36 dla BETARD Sparty)
[W] FOGO Unia Leszno (48:42 dla FOGO Unii)
[D] STELMET Falubaz Zielona Góra (53:37 dla STELMET Falubazu)

Torunianie są bardzo blisko historycznego spadku do Nice 1. LŻ. Oficjalnie nie nastąpi to na pewno w trakcie kolejki nr 12. GET WELL ma 5 punktów straty do drużyn z Gorzowa i Lublina, ale ma przewagę nad TRULY.WORK Stalą, ze względu na lepszy bilans bezpośrednich pojedynków. Odrzucając mało prawdopodobne wywiezienie punktów z Leszna, GET WELL potrzebuje 5 punktów w dwóch ostatnich meczach na MotoArenie i braku ich zdobycia przez gorzowską TRULY.WORK Stal. Jeżeli torunianom uda się zdobyć w tych spotkaniach 6 punktów, wtedy muszą liczyć na maksymalnie punkt gorzowian lub ich brak ze strony lublinian.

SPEED CAR Motor Lublin (7. miejsce, 8 punktów, -50 małych punktów)

Pozostałe mecze:
[D] TRULY.WORK Stal Gorzów (49:41 dla TRULY.WOKR Stali)
[W] MRGARDEN GKM Grudziądz (49:41 dla SPEED CAR Motoru)

Lublinianie stracili w piątek matematyczne szanse na awans do pierwszej czwórki, więc pozostaje im walka o uniknięcie startu w barażach. Kluczowy w tym przypadku będzie pojedynek u siebie w trzynastej kolejce. Jeżeli SPEED CAR Motor wygra ten mecz za 3 punkty, znacznie zbliży się do swojego celu. Porażka gorzowian u siebie z leszczynianami kolejkę wcześniej sprawi, że wszystko będzie jasne przed ostatnią kolejką. Sprawę utrudni zwycięstwo bez punktu bonusowego. Lublinianie będą musieli wtedy liczyć na potknięcie TRULY.WORK Stali z forBET Włókniarzem lub osiągnąć dobry rezultat w Grudziądzu.

TRULY.WORK Stal Gorzów (6. miejsce, 8 punktów, -62 małe punkty)

Pozostałe mecze:
[D] FOGO Unia Leszno (51:39 dla FOGO Unii)
[W] Speed Car Motor Lublin (49:41 dla TRULY.WORK Stali)
[D] forBET Włókniarz Częstochowa (47:43 dla forBET Włókniarza)

Przed TRULY.WORK Stalą jeszcze dwa mecze u siebie, ale za to z zespołami z czołowej czwórki. Gorzowianie mogą przegrać oba spotkania, ale tylko w przypadku zwycięstwa w Lublinie. Remis na wschodzie Polski sprawi, że podopieczni Stanisława Chomskiego będą potrzebowali dwóch punktów w meczach przeciwko FOGO Unii i forBET Włókniarzowi. Jeżeli gorzowianie nie zdobędą ani jednego punktu w Lublinie, będą musieli liczyć na porażkę SPEED CAR Motoru w Grudziądzu i dwa zwycięstwa u siebie, w tym co najmniej jedno z bonusem w przypadku zdobycia przez lublinian punktu bonusowego z MRGARDEN GKM-em.

Rafał Gurgurewicz