Duet polsko-australijski na pozycji U24 w FOGO UNII Leszno

Fot. Marcin Kubiak
Fot. Marcin Kubiak

Nie licząc juniorów, w kadrze FOGO UNII Leszno na sezon 2021 znajdują się nazwiska dwóch żużlowców, którzy zgodnie z regulaminem mogą występować jako zawodnicy do lat 24. Jaimon Lidsey oraz Szymon Szlauderbach mieli już okazję zaprezentować się przed szerszą publicznością.

Jaimon Lidsey po raz pierwszy w PGE Ekstralidze wystąpił 15 kwietnia 2018 roku w meczu przeciwko MOJE BERMUDY STALI Gorzów. Australijczyk pojawił się na torze raz i nie zdobył punktu. Sezon później żużlowiec z Antypodów zaliczył dwa spotkania, ale jedno z nich było dużo bardziej udane – w wyjazdowym starciu z MOTOREM Lublin Lidsey wywalczył 7 „oczek” i bonus, kiedy zastępował kontuzjowanego Jarosława Hampela. Warto dodać, że od momentu pojawienia się w Lesznie, pochodzący z Mildury żużlowiec zdobywał doświadczenie na drugoligowych torach w barwach Metalika Recycling Kolejarza Rawicz.

W sezonie 2020 Jaimon Lidsey wykorzystał słabszą formę Brady’ego Kurtza i wygryzł rodaka ze składu Drużynowych Mistrzów Polski. Przyzwoity wynik i błyskotliwa jazda Australijczyka w czerwcowym meczu z MOTOREM Lublin (9 punktów) sprawiły, że Lidsey na dobre zagościł w podstawowym zestawieniu FOGO UNII Leszno. 22-letni żużlowiec zaskakiwał skuteczną postawą i w pełni zasłużenie wywalczył Szczakiela w kategorii „Niespodzianka sezonu”.

Biorąc pod uwagę wszystkie 19 spotkań Jaimona Lidseya w PGE Ekstralidze, zawodnik leszczyńskiej FOGO UNII zdobył 118 punktów i 26 bonusów w 82 wyjazdach na tor, a taki bilans daje mu średnią biegową na poziomie 1,756. 24 ze swoich 26 bonusów Australijczyk uzyskał w sezonie 2020, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem w PGE Ekstralidze. Jaimon Lidsey swój najlepszy występ w karierze zanotował 31 sierpnia w meczu z ROW-em Rybnik, kiedy to zdobył 10 punktów oraz 3 bonusy, ale dwucyfrowe wyniki zdobywał także w kilku innych potyczkach.

Podobnie jak Lidsey, Szymon Szlauderbach zadebiutował w najlepszej żużlowej lidze świata w 2018 roku. 12 sierpnia zastąpił kontuzjowanego Dominika Kuberę w domowym meczu przeciwko ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM-owi Grudziądz. Wychowanek leszczynian w tamtym sezonie wystąpił łącznie w dwóch spotkaniach – debiut zapewne wspomina dobrze, albowiem wywalczył 4 „oczka” i bonus. Gorzej powiodło mu się w starciu z BETARD SPARTĄ Wrocław, gdy nie zdołał zapunktować.

Na regularne występy w PGE Ekstralidze żużlowiec musiał zaczekać do ubiegłego sezonu. Po ukończeniu wieku juniora przez Bartosza Smektałę, Szymon Szlauderbach zajął jego miejsce i w wyścigach młodzieżowych towarzyszył Dominikowi Kuberze. 21-latek nie notował spektakularnych rezultatów, jednak w kilku spotkaniach zdołał dołożyć do wyniku FOGO UNII cenne punkty. Ważne były zwłaszcza dwa zwycięstwa w wyścigach młodzieżowych w Gorzowie, w tym jedno podczas meczu finałowego. Pamiętać należy również o podwójnym zwycięstwie we Wrocławiu, w parze z Januszem Kołodziejem.

Łącznie w PGE Ekstralidze Szlauderbach wystartował w 20 spotkaniach. Przygoda żużlowca z najlepszą żużlową ligą świata to 61 wyścigów, w których wywalczył 51 punktów oraz 9 bonusów, co daje mu średnią biegopunktową na poziomie 0,984. Wychowanek FOGO UNII miał udział przy dziesięciu podwójnych zwycięstwach biegowych, a pięciokrotnie triumfował indywidualnie. Zanim leszczynianin stał się podstawowym zawodnikiem macierzystego klubu, zdobywał doświadczenie w barwach Metalika Recycling Kolejarza Rawicz. Także w sezonie 2021 Szymon Szlauderbach będzie łączył jazdę w Lesznie z występami w Rawiczu, o czym klub informował po przedłużeniu kontraktu ze swoim zawodnikiem.

 

Joachim Piwek