ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz

Contact

GKM Grudziądz SA
ul. Hallera 4,
86-300 Grudziądz

Phone: +48564644442
The Club
Established: 1979
Club colours: żółto–niebieskie
DMP Medals:  gold medals - 0, silver medals - 0, bronze medals - 0

Z gołębiem na plastronie

Początki ligowego żużla w ramach GKM-u Grudziądz sięgają czasów współpracy ze Stalą Toruń. To właśnie dzięki jej zawodnikom udało się stworzyć sekcję żużlową i nadać jej nazwę Grudziądzki Klub Motorowy. Przez wiele lat startów na drugoligowych torach żużlowcy z Grudziądza, jeżdżący z gołębiem na plastronie, nie święcili sukcesów. W 1995 roku GKM awansował do ówczesnej pierwszej ligi m.in. dzięki wywodzącym się z Rybnika zawodnikom: Adamowi Pawliczkowi i Henrykowi Bemowi. Rok później do zespołu z Grudziądza dołączyli lublinianie: Robert Dados i Paweł Staszek, a także niezapomniany w miejscowym środowisku Amerykanin Billy Hamill. Nie udało się jednak utrzymać statusu pierwszoligowego, ale w 1998 roku GKM ponownie wystartował wśród najlepszych.

Do historii ligowego żużla w Grudziądzu na stałe przejdą Robert Kempiński, Piotr Markuszewski, a także wspomniani już Robert Dados i Billy Hamill. Swoją żużlową przygodę w Grudziądzu rozpoczynał także tragicznie zmarły na torze żużlowym, znany zawodnik ice racingu, Grzegorz Knapp. Wychowankiem klubu, który jeździł na przestrzeni ostatnich latach w innych ośrodkach, jest też Krzysztof Buczkowski.

W wyniku różnych perturbacji GKM Grudziądz zlikwidowano w 2002 roku, ale szybko na jego miejsce powołano – w tym samym roku – Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. Na jego podbudowie zaczęto wszystko od nowa, a więc od najniższej, trzeciej klasy rozgrywkowej. W 2012 roku w Grudziądzu powrócono do tradycyjnej nazwy GKM, którą nadano spółce akcyjnej, co spotkało się z dużą aprobatą kibiców. 6 listopada 2014 roku GKM Grudziądz uzyskał tzw. dziką kartę uprawniającą do startu w rozgrywkach PGE Ekstraligi 2015. Na sezon 2016 GKM otrzymał możliwość ubiegania się o licencję na starty w PGE Ekstralidze i zdecydował się na przystąpienie do rozgrywek, w których wywalczył piąte miejsce.

Rok później zespół okrzepł i pewnie zakończył zmagania w najlepszej żużlowej lidze świata na miejscu szóstym, choć był to sezon dramatu Tomasza Golloba, który nie wystartował w żadnej ligowej potyczce na skutek wypadku na torze motocrossowym w Chełmnie, który miał miejsce w kwietniu 2016 roku. Wówczas GKM rozpoczął akcję #MistrzJestJeden i m.in. sprzedaż żółtych koszulek opatrzonych takim hasztagiem, z których zysk został przeznaczony na rehabilitację Tomasza Golloba.

Ostatnie lata to ważne wydarzenie dla jednego z mniejszych klubów w PGE Ekstralidze – remont stadionu. Przed sezonem 2018 udało się dokończyć wiele prac związanych z instalacją siedzisk, a także remontem parku maszyn i wieżyczki sędziowskiej, którą postawiono na nowo. Zespół zyskał też pewność siebie, dzięki postawie lidera – Artema Laguty. Rosjanin w sezonie 2017 (najlepszy obcokrajowiec PGE Ekstraligi – zdaniem kibiców, wyróżnienie na Gali PGE Ekstraligi) uzyskał wyśmienitą średnią biegopunktową – 2,236, a rok później jeszcze ją poprawił – 2,390.

Transferowym hitem przed sezonem 2020 okazało się pozyskanie Nickiego Pedersena. Z kolei stratą na sezon 2021 odejście Artema Laguty. Do rozgrywek zespół przystąpił pod nazwą ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM.

Riders

 • Stadium Stadion GKM Grudziądz
 • Capacity 8.000
 • Lighting 1800 lx
 • Length 355 m
 • Width 10,5 m na prostych, 16,8 m na łukach
 • Track record 64.86 s – Artem Laguta (08.09.2020)

Team star

W środowisku przestało się już mówić „masz Nickiego w drużynie, nie masz medalu”. Duńczyk po sezonie 2015 ma wreszcie na koncie swój pierwszy tytuł drużynowego mistrza Polski, który wywalczył z nową polską drużyną z Leszna. Niestety, roku 2016 nie będzie mile wspominał z PGE Ekstraligi, średnia 1,981 z pewnością go nie zadowoliła, a i miejsce w tabeli rozczarowało.

W maju 2017 roku Pedersen przeżył koszmar. Doznał poważnej kontuzji górnego odcinka kręgosłupa. Wszystko przez to, że podczas spotkania ligi duńskiej Niels-Kristian Iversen nie opanował motocykla. Do końca sezonu Pedersen nie wrócił na tor. Ostatecznie po konsultacjach z lekarzami ogłosił, że będzie dalej startował. Z tego powodu przyznano mu stałą dziką kartę na cykl SGP 2018.

Jakby na sprawę nie spojrzeć, to Pedersen jest maszyną do zdobywania punktów. Zawsze i wszędzie oczekuje się od niego zdobyczy bliskich kompletu. Jeśli kończy imprezę z 10. punktami na koncie, to mówi się, że coś jest z Nickim nie tak. Duńczyk jest perfekcjonistą, zawsze świetnie przygotowany pod względem mentalnym i sprzętowym. Często zmienia barwy klubowe. W 2018 roku spadł z Unią Tarnów z PGE Ekstraligi, ale jeździł wyśmienicie i ze średnią 2,432 został trzecim zawodnikiem rozgrywek. W 2019 roku reprezentował Falubaz Zielona Góra. Znów nie zszedł poniżej dobrego poziomu (średnia 2,032), lecz w Zielonej Górze zakotwiczył na krótko.

W 2020 roku po raz pierwszy w PGE Ekstralidze reprezentował drużynę z Grudziądz. Rozgrywki zakończył ze średnią biegopunktową  2,057 i został w GKM na kolejny rok.

Nicki jest jednym z tych żużlowców, którzy królują na portalach społecznościowych. Lubi podróże i piękne kobiety.

Authorities

 • Prezes Marcin Murawski
 • Przewodniczący Rady Nadzorczej Stanisław Wajsgerber
 • Członkowie Rady Nadzorczej Zbigniew Fiałkowski, Zdzisław Cichoracki
 • Prokurent Grzegorz Nowak

Coaching staff

 • Trener Janusz Ślączka
 • Szkolenie młodzieży Robert Kościecha
 • Kierownik drużyny Rafał Wojciechowski
 • Lekarz klubowy Norbert Markiel
 • Fizjoterapeuta Piotr Lutowski
 • Toromistrz Piotr Karpuć
 • Mechanik klubowy Wojciech Żurawski