Dla kogo radość w Gorzowie i we Wrocławiu? Zapowiedź piątkowych meczów PGE Ekstraligi

Fot. Patryk Kowalski

Piątkowe mecze 11. rundy PGE Ekstraligi sprawiają wrażenie takich, w których przynajmniej w jednym przypadku stosunkowo łatwo wskazać faworyta. Już za kilka godzin naprzeciw siebie staną drużyny z Gorzowa Wielkopolskiego, Grudziądza, a także Wrocławia i Częstochowy. Aktualizacja (1.07., godz. 16:09 – mecz #GORGRU odwołany).

Gospodarze pierwszego spotkania, żużlowcy MOJE BERMUDY STAL Gorzów, przystąpią do rywalizacji z ZOOLESZCZ GKM Grudziądz z zaliczką 12 punktów wywalczonych 29 kwietnia na torze w Grudziądzu. Taka zaliczka, w połączeniu z obecną formą podopiecznych Stanisława Chomskiego, powinna dać gorzowianom bezproblemowe zwycięstwo w potyczce z grudziądzanami.

W czołowej dziesiątce najlepiej punktujących PGE Ekstraligi w tym sezonie jest trzech gorzowian – zestawienie otwiera Bartosz Zmarzlik, na 7. miejscu plasuje się Martin Vaculik, a “dziesiątkę” zamyka Szymon Woźniak. W tej samej dziesiątce na 3. miejscu póki co plasuje się Nicki Pedersen, który jednak od kilku tygodni musi się pogodzić z rozbratem z motocyklem żużlowym. Drugim najskuteczniejszym podopiecznym Janusza Ślączki jest Krzysztof Kasprzak, który zajmuje 17. pozycję.

Trzymając się danych statystycznych, warto też wspomnieć, że grudziądzanie od lat nie potrafią wygrać na stadionie imienia Edwarda Jancarza. Rok temu zdobyli w Gorzowie 41 punktów, dwa lata temu był to dorobek 33 „oczek”, w 2019 39, a w 2018 36 punktów. Średnio daje to zatem 37,25 punktu na mecz w ostatnich 4 latach.

01.07, godz. 18:00 MOJE BERMUDY STAL Gorzów – ZOOLESZCZ GKM Grudziądz
LIVE w ELEVEN SPORTS 1/CANAL+ Online
1. mecz: 51:39
Studio: 
Joanna Cedrych, Daniel Kaczmarek
Komentarz: Marcin Musiał, Marcin Kuźbicki

Sędzia: Krzysztof Meyze
Komisarz toru: Tomasz Walczak

Drugim piątkowym meczem będzie starcie na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu, gdzie gospodarze podejmą gości z Częstochowy. Będzie to spotkanie sąsiadów z tabeli, których różnią tylko dwa punkty. Mecz we Wrocławiu będzie zatem tym „o 3 punkty” dosłownie i w przenośni. Gościom wygrana pozwoli spokojniej spać przed nadchodzącą fazą play-off, gospodarzom z kolei pozwoli na oddalenie się od siódmych w tabeli grudziądzan (wrocławianie legitymują się dorobkiem 10 punktów, grudziądzanie mają jeden punkt mniej).

Gospodarzy czeka jednak nie lada wyzwanie. Z Częstochowy 1 maja wyjechali z bagażem 14 punktów. Tymczasem teoretycznie osłabieni brakiem Fredrika Lindgrena goście uporali się tydzień temu z ekipą MOJE BERMUDY STALI Gorzów, pokazując tym samym, że nie poddają się w walce o jak najlepszą pozycję w tabeli przed fazą play-off.

Trzeba jednak pamiętać, że dla częstochowian wrocławski owal stanowi niemałe wyzwanie. Na przestrzeni ostatnich 4 lat najlepszym wynikiem, jaki udało się odnotować podopiecznym Lecha Kędziory, był remis w 2020 roku. W 2018, 2019 i 2021 roku goście wyjeżdżali z Wrocławia na tarczy.

01.07, godz. 20:30 BETARD SPARTA Wrocław – ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZ Częstochowa
LIVE w ELEVEN SPORTS 1/CANAL+ Online
1. mecz: 38:52
Studio: 
Anita Mazur, Rafał Dobrucki
Komentarz: Michał Korościel, Jakub Jamróg
Reporter: Maciej Markowski

Sędzia: Piotr Lis
Komisarz toru: Jacek Krzyżaniak

Tomasz Kania