Bieg numer 2 – czyli młodzieżowe ściganie w PGE Ekstralidze po 3. rundzie

Fot. Przemysław Gąbka
Fot. Przemysław Gąbka

Za nami trzecia kolejka spotkań w PGE Ekstralidze. Rozegrano również wszystkie zaległe mecze rundy inaugurującej rozgrywki w roku 2021, zatem meczowe statystyki zaczynają nabierać pełnego wymiaru i na tej podstawie można wyciągać ciekawe wnioski na dalszą część sezonu.

W cyklu „Bieg nr 2” analizujemy poczynania najmłodszych zawodników w PGE Ekstralidze, którzy niekiedy mimo niewielkiego doświadczenia, swoją postawą potrafią przechylić szalę zwycięstwa w zespołach aspirujących do tytułu Drużynowego Mistrza Polski.

Dotychczas w dwunastu spotkaniach, zaprezentowało się 18 zawodników do lat 21, którzy zdobyli łącznie 72 punkty. Sześć zespołów w trzech meczach korzystało z dwójki juniorów, natomiast trzech żużlowców pojawiło się pod taśmą w drużynach MOJE BERMUDY STALI Gorzów oraz ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa.

Najwięcej punktów zdobyli młodzieżowcy z MOTORU Lublin i ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa. Na drugim końcu są zawodnicy FOGO UNII Leszno. Drużynowy Mistrz Polski chyba w bieżącym sezonie najbardziej odczuwa zmianę “juniorskiej warty”.

Po trzech kolejkach najlepiej w młodzieżowych biegach punktuje Mateusz Cierniak z MOTORU Lublin, który zdobył już 7 punktów. O jedno oczko mniej mają na swoim koncie Mateusz Bartkowiak (ZOOLESZCZ DPV LOGISTIC GKM Grudziądz) i Fabian Ragus (MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra). Co ciekawe zielonogórski wychowanek, wygrywając dwa biegi przewodził klasyfikacji punktowej, w trzeciej kolejce nie zdobył punktu w młodzieżowej rywalizacji, czym znacznie pogorszył swoją statystykę. Należy jednak pamiętać, że to ligowy debiutant i z całą pewnością nawiąże jeszcze do zdobyczy punktowych z początku sezonu.

Na uwagę zasługuje też to, że w trzeciej kolejce spotkań młodzieżowa para EWINNER APATOR Toruń, ponownie wygrała swój bieg 5:1 i to na wyjeździe. Ostatni raz w PGE Ekstralidze tej sztuki formacja dokonały 26 sierpnia 2018, kiedy to duet Damian Kaczmarek – Igor Kopeć-Sobczyński na toruńskiej MotoArenie, pokonał swoich rywali z gorzowskiej Stali.

Ostatnia analiza pokazuje, najszybszych juniorów w biegu numer 2. Choć czasy osiągane przez juniorów nie są imponujące w zestawieniu z rekordami toru na poszczególnych torach, to młodzieżowa rywalizacja bywa równie imponująca. I tu ponownie pojawia się nazwisko Fabiana Ragusa, który po trzech meczach jako jedyny był najszybszy na dwóch stadionach. Należy jednak pamiętać, że na stadionach w Toruniu, Wrocławiu, Gorzowie i Zielonej Górze rozegrano zgodnie z terminarzem tylko po jednym meczu.

Andrzej Kowalski