Best of the best ORLEN Warsaw FIM SGP na PGE Narodowym

Fot. Arkadiusz Siwek

Greg Hancock najstarszym, Bartosz Smektała najmłodszym żużlowcem, natomiast Fredrik Lindgren najskuteczniejszym żużlowcem dotychczasowych turniejów ORLEN Warsaw FIM SGP na PGE Narodowym. Tak wynika ze statystyk w minionych edycjach zawodów rozgrywanych w stolicy.

IMŚ na PGE Narodowym gościły pięciokrotnie (w latach 2015-2019). Najstarszym zawodnikiem w historii turniejów na największym polskim stadionie był Greg Hancock, który w dniu zawodów (12 maja 2018 roku) miał 47 lat i 343 dni. Najmłodszym zaś uczestnikiem był Bartosz Smektała, który w dniu turnieju w 2018 roku miał 19 lat i 263 dni. Najwięcej odjechanych biegów podczas pięciu dotychczasowych turniejów w stolicy Polski ma Tai Woffinden (28). Z kolei najwięcej punktów zdobył Fredrik Lindgren (59).

Pierwsze zawody na PGE Narodowym miały miejsce 18 kwietnia 2015. Grand Prix w Warszawie było oficjalnym pożegnaniem Tomasza Golloba z cyklem. Zwycięzcą został Słoweniec, Matej Zagar, który na swoim koncie zgromadził 8 punktów (3,3,2). Wówczas dwóch zawodników nie ukończyło swoich biegów z powodu defektu motocykla (Andreas Jonsson i Krzysztof Kasprzak). Trzykrotnie też sędzia wykluczał żużlowców z udziału w biegu (Troy Batchelor 2 razy i Chris Holder raz).

W 2016 roku tylko Duńczyk, Peter Kildemand nie ukończył wyścigu z powodu awarii motocykla. Z kolei trzech zawodników zostało wykluczonych ze swoich biegów: Piotr Pawlicki, Nicki Pedersen i Patryk Dudek. Jason Doyle był pierwszym w historii GP rozgrywanych na PGE Narodowym, który zaznajomił się z nawierzchnią toru i zaliczył upadek.

Następny rok, 2017 był rekordowy, jeżeli chodzi o wykluczenia z biegu. Sędzia, aż 4 razy zdecydował, że bieg zostanie powtórzony w 3 osobowym składzie. Zawodnikami wykluczonymi byli: Słoweniec, Matej Zagar, Amerykanin, Greg Hancock, Rosjanin, Emil Sayfutdinov i Piotr Pawlicki. Dwóch zawodników zaliczyło upadki na tor – Słowak, Martin Vaculik i Patryk Dudek.

W 2018 roku doszło do czterech wykluczeń z biegów, co było wyrównaniem niechlubnego rekordu sprzed roku. Żużlowcami, którzy zostawali wykluczeni byli: Duńczyk, Nicki Pedersen oraz Jason Doyle, Krzysztof Kasprzak i Przemysław Pawlicki. Trzykrotny Indywidualny Mistrz Świata poza wykluczeniem na swoim koncie zanotował także defekt. Z kolei Doyle również nie ukończył dwa razy swoich biegów przy czym oprócz wykluczenia wjechał także w taśmę. Był pierwszym, który został wykluczony z biegu za dotknięcie taśmy.

Ostatnim rozegrany dotychczas turniej na PGE Narodowym w 2019 roku przebiegł bez większych problemów i tylko Australijczyk, Max Fricke nie ukończył swojego biegu z powodu wykluczenia.

2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland odbędzie się 14 maja. Cykl wyłaniający najlepszego żużlowca globu wraca na PGE Narodowy po 2 latach przerwy. Prawo udziału turnieju Maksym Drabik wystąpi z “dziką kartą” podczas 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland na PGE Narodowym. Żużlowiec lubelskiego Motoru 14 maja będzie miał okazję ponownie wystartować na PGE Narodowym, gdyż w 2018 roku był już rezerwowym w tych zawodach. Rezerwowymi podczas 2022 ORLEN Warsaw FIM SGP of Poland będą Indywidualny Mistrz Świata Juniorów, Jakub Miśkowiak i Ukrainiec, Witalij Lysak.

Można jeszcze kupować bilety na zawody: https://www.kupbilet.pl/sgp2022