“Będą zmiany w sędziowaniu i VAR. Arbitrzy będą inaczej szkoleni”

Fot. Łukasz Trzeszczkowski/PGE Ekstraliga

Władze polskiego żużla wprowadzą sędziowski VAR, aby ograniczyć błędy arbitrów, którzy są pod ogromną presją środowiska żużlowego. – Wyciągamy wnioski, już nad tym pracujemy – powiedzieli prezes Ekstraligi Żużlowej, Wojciech Stępniewski i przewodniczący GKSŻ, Piotr Szymański w rozmowie dla WP SportoweFakty.

Chcemy zmian. Pracujemy nad nimi od pewnego czasu. To, co się wydarzyło w ostatnich meczach, jest wręcz dowodem na to, że tak dalej z sędziowaniem w polskich ligach być nie może i na pewno temat sędziowania w polskim żużlu zabrnął za daleko w skali pomyłek. To nie jest tak, że tylko patrzymy z boku na kolejne mecze i czekamy nie wiadomo na jaką poprawę, bo ona sama się nie pojawi. Wraz z GKSŻ wyciągamy wnioski z ostatnich tygodni. Czasy się zmieniły, więc potrzebujemy sędziowskiego systemu VAR, bo nie tylko ważność decyzji jest dziś inna niż kilkanaście lat temu, gdy nie było transmisji, Internetu lub tak dużych pieniędzy w tym sporcie, ale też presja na arbitrach oraz procedury ich oceny i podejmowania decyzji są dziś diametralnie inne niż wtedy – powiedział Wojciech Stępniewski, prezes Ekstraligi Żużlowej.

Chcemy wprowadzić w eWinner 1. Lidze i PGE Ekstralidze system VAR polegający na oglądaniu meczów przez byłych arbitrów – ekspertów lub byłych zawodników w trybie live, aby na wypadek kontrowersji można było doradzić sędziemu, skonsultować jego decyzje przez taki zespół. Już od jakiegoś czasu pracujemy nad doborem odpowiednich osób, ale to wymaga czasu. Może to będą na przykład dwie osoby do konsultacji podczas całej kolejki w obu klasach rozgrywkowych, które pracowałyby w zespołach. Na razie mamy kilka pomysłów, które trzeba skonsultować – wyjaśnił Wojciech Stępniewski.

Pełna rozmowa dostępna na stronie WP SportoweFakty TUTAJ