13 marca nabór do szkółki żużlowej w Toruniu

Fot. Zuzanna Kloskowska
Fot. Zuzanna Kloskowska

Szansa przed młodymi fanami czarnego sportu. Żużlowi eksperci przeprowadzają selekcję dla dzieci i młodzieży. Organizatorem naboru są eWinner Apator Toruń i MX Otopit Toruń.

Liczba kandydatów, która dostanie szansę zaprezentowania się na toruńskiej MotoArenie jest ograniczona i będzie to maksymalnie 50 osób. By dostać się do selekcji, należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, po czym nastąpi weryfikacja oraz drugi etap rekrutacji. 

Jaki jest kandydat idealny? – Nie ma reguły, każdy ma szansę zostać żużlowcem. Oczywiście, jeśli kandydat miał kontakt wcześniej z motocyklem, nie boi się szybkiej jazdy, interesuje się żużlem lub ogólnie motorsportem to są to rzeczy na plus. Czasem jest jednak i tak, że wsadzamy kogoś pierwszy raz na motocykl i okazuje się, że odkrywamy talent. Jeżeli chodzi o predyspozycje, to na pewno w tym sporcie na korzyść zawodnika przemawia niski wzrost i drobna budowa ciała, ale to można stwierdzić na podstawie cech rodziców – powiedział Tomasz Bajerski, trener eWinner Apatora.

Co czeka kandydata, który dostanie się do szkółki żużlowej? – Bardzo duża ilość treningów od wiosny do jesieni i zimowe przygotowania przedsezonowe. Jeżeli okaże się, że adept jest wystarczająco szybki, stanie do licencji składającej się z jazdy indywidualnej na czas i testów teoretycznych – opowiadał Bajerski.

Współorganizatorem naboru jest toruński klub MX Otopit Toruń, organizator zawodów na minimotocyklach pit bike. – Nasi zawodnicy startują od 8 roku życia na torach asfaltowych i w terenie. Posiadają licencje zawodnicze, znają zasady panujące na torach, bardzo dużo trenują, są nauczeni ciężkiej pracy. Minimotocykle pit bike w swoim zamyśle mają być wstępem i trampoliną do innych dyscyplin. Dzięki temu, że jest to sport niskobudżetowy, jest też bardziej dostępny dla dzieci i młodzieży. Jednocześnie jest bardzo uniwersalny i pozwala się sprawdzić na różnych nawierzchniach. Myślę, że kolaboracja z toruńskim klubem będzie strzałem w dziesiątkę – podkreślił Łukasz Pawlikowski, MX Otopit Toruń. 

– Moim zdaniem jest to świetna inicjatywa, która pomoże nam szkolić toruńską młodzież w bardzo szerokim zakresie – zaznaczył Radosław Smyk, trener przygotowania fizycznego toruńskich żużlowców. – Najbliższy nabór będzie przeprowadzony w sposób bardzo profesjonalny i kompleksowy. Chcemy, aby potencjalni adepci byli sprawdzeni na wszystkich płaszczyznach. Ja będę odpowiedzialny za przeprowadzenie testów sprawnościowych oraz wprowadzenie kandydata do “Narodowej Bazy Talentów”. Nastąpi to na podstawie wyników za następujące ćwiczenia: zwis na drążku, bieg na 50 metrów, bieg na 600, 800 oraz 1000 metrów. Dodatkowo kandydaci będą wykonywać “brzuszki” i “przysiady” – rezultat to maksymalna ilość powtórzeń w ciągu minuty – wyjaśnił Smyk.

Nabór odbędzie się 13 marca 2021 roku. Rozpocznie się o godz. 9:00, po rozgrzewce odbędą się testy sprawnościowe, po przerwie zaś trener Bajerski przeprowadzi teoretyczny wstęp do jazdy na motocyklu żużlowym. Po tym etapie kandydaci sprawdzą się na torze. Dzieci poniżej 8 roku życia prezentować będą się tylko na minimotocyklach. Na miejsce należy zabrać strój motocyklowy oraz motocykl na którym kandydat trenuje na co dzień – o ile takowy posiada.

Źródło: speedway.torun.pl