Eliminacje MIMP. Zwycięstwa Gruchalskiego, Wieczorka i Szczotki

Na torach w Krośnie (1 m. Michał Gruchalski), Rybniku (1 m. Kamil Wieczorek) i Rawiczu ( 1m. Alan Szczotka) rozegrano turnieje eliminacyjne Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski. Decyzją GKSŻ pewni miejsca w finale są tegoroczni finaliści IMŚJ – Maksym Drabik, Bartosz Smektała, Dominik Kubera, Daniel Kaczmarek i Robert Chmiel.

To z kolei sprawiło, że walka w Rybniku i Rawiczu toczyła się o cztery miejsca premiowane awansem, a w Krośnie tylko czołowa trójka zawodników wywalczyła awans.

Turniej w Krośnie odbył się w czternastoosobowej obsadzie, gdyż na zawody nie dotarli Jarosław Krzywosz, Krystian Stefanów, a także rezerwowi Mateusz Pacek i Dominik Majchrzak. Zawody rozpoczęły się od starcia ekstraligowców, w którym Michał Gruchalski pewnie pokonał Patryka Wojdyło. Reprezentant forBET Włókniarza Częstochowa zresztą nie miał problemu z wygraniem zawodów odnosząc pięć zdecydowanych zwycięstw. Jedynie w 10. biegu musiał się napracować i z trzeciej pozycji przedzierał się na czoło stawki. Kibice na stadionie oglądali kilka ciekawych pojedynków. W 3. biegu Oskar Bober niespodziewanie przegrał z Patrykiem Fajferem. Bober ponownie punkty stracił w 6. biegu ulegając Gruchalskiemu i minimalnie Patrykowi Rolnickiemu. Tarnowianin z kolei w 9. biegu został wykluczony po ataku na Michała Curzytka i tych straconych punktów zabrakło do awansu. W 15. biegu cenne zwycięstwo nad Wojdyło odniósł Bober zgłaszając aspiracje do awansu, który przypieczętował po zwycięstwie w 17. wyścigu.

Bardzo ładnie w zawodach prezentowali się Patryk Fajfer, Emil Peroń i Mateusz Cierniak. Bieg 19. miał dać odpowiedź, kto będzie trzecim finalistą. Spotkali się w nim Wojdyło, Rolnicki, Fajfer i Peroń. Niestety, dwaj ostatni wzięli udział w groźnym upadku, ale obaj o własnych siłach wrócili do parkingu i wystąpili w powtórce. W powtórzonym biegu wygrał Rolnicki przed Wojdyło i to ostatecznie zawodnik BETARD Sparty zapewnił sobie awans. Patryk Rolnicki na pocieszenie wygrał bieg dodatkowy z Mateuszem Cierniakiem i w finale będzie rezerwowym.

Wyniki el. MIMP – Krosno – czołowa „ósemka”
1. Michał Gruchalski – forBET Włókniarz Częstochowa 15
2. Oskar Bober – Speed Car Motor Lublin 12
3. Patryk Wojdyło – BETARD Sparta Wrocław 12
———————————————————-
4. rez. Patryk Rolnicki – GRUPA AZOTY Unia Tarnów 11+3
5. Mateusz Cierniak – GRUPA AZOTY Unia Tarnów 11+2
6. Patryk Fajfer – Euro Finannce Polonia Piła 9
7. Bartłomiej Kowalski – Arge Speedway Wanda Kraków 9
8. Emil Peroń – Speed Car Motor Lublin 9

Zawody w Rybniku toczyły się pod dyktando doświadczonych zawodników. Ze zwycięstwa cieszył się niespodziewanie Kamil Wieczorek, który jeździł bardzo pewnie i równo. Podium uzupełnili ponadto Hubert Czerniawski i Igor Kopeć-Sobczyński. Postawa tego drugiego także może zaskakiwać, gdyż w rozgrywkach ligowych zawodnik Get Well Toruń zawodzi na całej linii.

Turniej najlepiej rozpoczął reprezentant miejscowego ROW-u Lars Skupień, lider po dwóch seriach. Kolejne biegi nie były już tak udane, a dwa wykluczenia spowodowały brak awansu do finału. Ponownie z bardzo dobrej strony pokazał się Wiktor Lampart, który w każdym swoim biegu do końca walczył o zwycięstwo. O sporym pechu może mówić Rafał Karczmarz. Będąc na prowadzeniu w 20. biegu przez większość wyścigu dał się pokonać Damianowi Stalkowskiemu na czwartym okrążeniu pozbawiając się tym samym pewnego awansu. Co więcej, spowodowało to zrównanie się punktami z Lampartem i o awansie czwartego zawodnika do finału miał zadecydować bieg dodatkowy. Niestety z powodów sprzętowych Karczmarz nie przystąpił do tego biegu i tym samym pozbawił się awansu.

Wyniki el. MIMP – Rybnik – czołowa „ósemka”
1. Kamil Wieczorek – MRGARDEN GKM Grudziądz 13
2. Hubert Czerniawski – CASH BROKER Stal Gorzów 13
3. Igor Kopeć-Sobczyński – GET WELL Toruń 13
4. Wiktor Lampart – Speed Car Motor Lublin 12
————————————————————-
5. Rafał Karczmarz – CASH BROKER Stal Gorzów 12
6. Norbert Krakowiak – Car Gwarant Start Gniezno 10
7. Damian Stalkowski – Car Gwarant Start Gniezno 9
8. Lars Skupień – ROW Rybnik 7

Trzeci turniej eliminacyjny w Rawiczu śmiało można nazwać „Niekończąca się opowieść”. Zawody praktycznie co bieg były przerywane z powodu upadków zawodników. Większość zawodników miała problemy z płynną jazdą na rawickim torze. Do bardzo groźnego upadku doszło w 3. biegu. Damian Pawliczak zahaczył o koło Alana Szczotki i z impetem uderzył o tor. Na szczęście obyło się bez konsekwencji i młody zawodnik mógł startować dalej. Początek zawodów należał niespodziewanie do Mateusza Bartkowiaka z CASH BROKER Stali Gorzów, który trzykrotnie przywoził biegowe zwycięstwa. Potknął się dopiero w 15. biegu kończąc bieg na trzeciej pozycji i otrzymując od sędziego ostrzeżenie za niebezpieczną jazdę.

Przed ostatnią serią startów o awans walczyło siedmiu zawodników. W 17. biegu zwycięstwo w zawodach z kompletem punktów i awans do finału zapewnił sobie Alan Szczotka. Szansy na awans w tym biegu pozbawił się Szymon Szlauderbach, który upadł na pierwszym łuku i został wykluczony. Takiej szansy z rąk nie wypuścił Jakub Miśkowiak, który zwyciężając w 18. biegu zakończył zawody z dorobkiem 12 punktów. W 20. biegu wygrał ponownie Bartkowiak wyprzedzając Sebastiana Niedźwiedzia. Oboje zakończyli zawody na miejscach gwarantujących finał. Rezerwowym w finale został Viktor Trofimov. Reprezentant FOGO Unii Leszno zaliczył jeden słabszy start i to zaważyło o braku bezpośredniego awansu. Z dobrej strony pokazał się młodziutki Karol Żupiński ocierając się o awans.

Wyniki el. MIMP – Rawicz – czołowa „ósemka”
1. Alan Szczotka – CASH BROKER Stal Gorzów 15
2. Mateusz Bartkowiak – CASH BROKER Stal Gorzów 13
3. Jakub Miśkowiak – Orzeł Łódź 12
4. Sebastian Niedźwiedź – FALUBAZ Zielona Góra 12
—————————————————–
5. rez. Viktor Trofimov – FOGO Unia Leszno 11
6. Karol Żupiński – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 10
7. Szymon Szlauderbach – FOGO Unia Leszno 9
8. Dominik Kossakowski – Zdunek Wybrzeże Gdańsk 7

Finał Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski odbędzie się 3 sierpnia w Częstochowie.

Marcin Glapiak
Fot. Kamil Woldański