„Dzikie karty” na TAURON SEC 2022 ogłoszone!

W poniedziałek (20 czerwca) zostali ogłoszone nazwiska zawodników, w tegorocznym cyklu Speedway European Championship pojadą ze stałymi „dziki kartami”. O tytuł Indywidualne Mistrza Europy jako uczestnicy z „dzikimi kartami” powalczą: Janusz Kołodziej, Oliver Bertnzon, Vaclav Milik, Kai Huckenbeck oraz David Bellego.

Organizatorzy „dziką kartę” przyznali reprezentantowi Polski, Januszowi Kołodziejowi. 4-krotny Indywidualny Mistrz Polski w obecnym sezonie w PGE Ekstralidze spisuje się doskonale i notuje drugą najwyższą średnią biegową (2,575 pkt). Obecnie Polak zawodnik FOGO UNII Leszno przechodzi rehabilitację po upadku w domowym meczu przeciwko ZOOLESZCZ GKM Grudziądz przez co też nie mógł wystartować w SEC Challenge w Krsko, który odbył się w sobotę, 18 czerwca. Poprzednio w Indywidualnych Mistrzostwach Europy startował on w 2016 roku, kończąc rywalizację na 10. miejscu.

Druga „dzika karta” na cykl wyłaniający najlepszego jeźdźca Starego Kontynentu została przyznana Czechowi, Vaclavowi Milikowi. Do tej pory Milik jest zawodnikiem, który w finałach tych zmagań do tej pory odjechał najwięcej wyścigów. W 2016 roku sięgnął po srebrny medal IME. Rok później cykl ukończył również na podium, ale na trzecim jego stopniu. W ubiegłym roku również startował on w gronie walczącym w tym cyklu i zmagania zakończył na 10. pozycji. Tegoroczny finał, decydujący o podziale medali odbędzie się w Pardubicach, a Milik tamten tor zna doskonale.

Trzecim zawodnikiem z „dziką kartą” jest Szwed, Oliver Berntzon. Zawodnik ARGED MALESA Ostrów prezentuje się w tym sezonie całkiem solidnie. 28-letni zawodnik w ubiegłym roku był stałym uczestnikiem cyklu FIM Speedway Grand Prix, a teraz spróbuje swoich sił w rywalizacji o mistrzostwo Europy. Dla Szweda będzie to debiut w tej serii.

Kolejnym żużlowcem, które przyznano stałe zaproszenie na tegoroczny cykl TAURON Speedway European Championship jest Niemiec, Kai Huckenbeck, który aktualnie startuje w eWinner 1. Lidze w barwach TRANS MF DEVILS Landshut. Niemiec legitymuje się trzecią najwyższą średnią biegową (2,347 pkt) zaplecza PGE Ekstraligi. Ubiegłoroczną rywalizację zakończył na 9. pozycji. W tym roku druga runda cyku odbędzie się w Güstrow, gdzie z pewnością liczni niemieccy kibice speedwaya będą dopingować swojego reprezentanta.

Ostatnim z zawodników, który otrzymał od organizatorów stałą „dziką kartę”, jest Francuz, David Bellego. Zawodnik FOGO UNII Leszno w ostatnich latach rywalizował już w Indywidualnych Mistrzostwach Europy, w ubiegłym sezonie opuścił jednak aż trzy rundy z powodu kontuzji. W ostatniej z nich zdobył dziewięć punktów, z którymi sklasyfikowano go ostatecznie na 17. miejscu. Lepiej radził sobie on rok wcześniej, gdy zakończył rywalizację na 9. lokacie.

Rolę rezerwowych w tegorocznym cyklu TAURON SEC będą pełnić: Dominik Kubera, Szwed, Jacob Thorssell, Fin, Timo Lahti, Duńczyk, Frederik Jakobsen i Ukrainiec, Marko Levishyn.

Obsada cyklu TAURON SEC 2022:
Mikkel Michelsen #155 (Dania)
Leon Madsen #30 (Dania)
Patryk Dudek #692 (Polska)
Piotr Pawlicki #777 (Polska)
Daniel Bewley #99 (Wielka Brytania)
—-
Andzejs Lebedevs #29 (Łotwa)
Dimitri Berge #96 (Francja)
Rasmus Jensen (Dania)
Bartosz Smektała #115 (Polska)
Adam Ellis #299 (Wielka Brytania)
—–
David Bellego #415 (Francja)
Kai Huckenbeck #744 (Niemcy)
Vaclav Milik #225 (Czechy)
Oliver Berntzon #93 (Szwecja)
Janusz Kołodziej #333 (Polska)
———–
Dominik Kubera R1 (Polska)
Jacob Thorssell R2 (Szwecja)
Timo Lahti R3 (Finlandia)
Frederik Jakobsen R4 (Dania)
Marko Lewishyn R5 (Ukraina)