Duńczycy najlepsi w imprezach rangi ME w 2022 roku

Fot. Marcin Karczewski

W 2022 roku na Starym Kontynencie rozegrano 10 imprez wyłaniających najlepszych zawodników oraz drużyny Europy. Najwięcej medali na swoim koncie, bo 10 (5 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy) zgromadzili Duńczycy. Łącznie medale w imprezach rangi mistrzostw Europy zdobywało 9 nacji.

W sezonie 2022 na Starym Kontynencie wyłonieni zostali Indywidualni Mistrzowie Europy na żużlu w 5 kategoriach. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali w klasie 85cc w turnieju finałowym European 85cc Youth Speedway Racing Cup w duńskim Randers. Dwa pierwsze miejsca zajęli reprezentanci gospodarzy, Villads Pedersen i Jacob Jensen, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Niemiec, Janek Konzack.

W klasie 125cc w European 125cc Youth Track Racing Cup w Pardubicach najlepszy był Holender, Lester Matthijssen, srebro zdobył Niemiec, Thies Schweer, a z brązu cieszył się Czech, Karel Průša.

Mistrzem Europy w klasie 250cc został Duńczyk, Mikkel Andersen. Drugie miejsce zajął Kevin Małkiewicz, natomiast na najniższym stopniu podium stanął Czech, Adam Bednář.

Najlepszym zawodnikiem na Starym Kontynencie do lat 19 został Duńczyk, Jesper Knudsen, który wyprzedził Mathiasa Pollestada z Norwegii i Caspera Henrikssona ze Szwecji.

Tytuł Indywidualnego Mistrza Europy po raz drugi w karierze zdobył Leon Madsen, który zaledwie o 1 punkt w całym cyklu wyprzedził Janusza Kołodzieja. Brąz zdobył Mikkel Michelsen.

Poza Indywidualnymi Mistrzami Europy w 2022 roku poznaliśmy również najlepiej jeżdżące pary. W klasie 250cc w European 250cc Pairs Speedway Cup najlepsi okazali się Polacy, srebro wywalczyli Duńczycy, a brąz Czesi.

W kategorii do lat 19 w European Under 19 Pairs Speedway Championship również najlepsi byli Polacy, natomiast 2 pozostałe medale zdobyli Łotysze (srebro) i Szwedzi (brąz). Turniej w Slangerup wyłaniający najlepiej jeżdżącą w Europie nację parą wygrali Duńczycy, którzy wyprzedzili Czechów i Polaków.

Najlepszą nacją do lat 23 w Europie w tym roku została Polska, srebro zdobyła Dania, natomiast brąz wywalczyła Wielka Brytania. W 2022 roku po raz pierwszy rozegrano Drużynowe Mistrzostwa Europy. Złoto zdobyli Polacy, srebro Duńczycy, a brąz Brytyjczycy.

Łącznie w imprezach rangi Mistrzostw Europy w 2022 roku medale zdobywało 9 nacji. Zdecydowanie najwięcej, bo 10 krążków (5 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy) wywalczyli Duńczycy.