Polacy ze srebrem Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów na żużlu!

01.09.2018 16:14

11. finał Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów rozegrał się pod dyktando ekipy duńskiej. Po wielu latach hegemonii Polaków to właśnie reprezentacja Danii stanęła na najwyższym stopniu podium. Polska zajęła drugie miejsce. Brązowy medal dla gospodarzy zawodów – reprezentacji Łotwy.

Tuż przed finałem doszło do dwóch zmian w reprezentacji Polski. W miejsce Bartosza Smektały i Maksyma Drabika do składu „wskoczyli” Daniel Kaczmarek i Igor Kopeć-Sobczyński. Brak dwójki czołowych polskich juniorów był odczuwalny, szczególnie w kluczowych momentach. Oprócz wspomnianej wcześniej dwójki zawodników w obronie tytułu stanęli Wiktor Lampart, Rafał Karczmarz i wracający po kontuzji do ścigania Dominik Kubera.

Pierwszą serię startów Polacy zakończyli z dorobkiem 6 punktów, Duńczycy mieli tych punktów dwukrotnie więcej. Wygrali każdy bieg. Tuż za plecami Polaków byli juniorzy z Łotwy.

Drugą serię otwarło zwycięstwo Rafała Karczmarza. Swoje wyścigi wygrali również Wiktor Lampart i Dominik Kubera. Dzięki temu Polacy odrobili 2 pkt straty do Duńczyków i zbudowali przewagę nad Łotyszami. Reprezentacja Szwecji po dwóch seriach startów miała na koncie tylko 2 pkt.

Kolejna seria wyścigów nie przyniosła zmian, Polacy konsekwentnie zmniejszali ilość punktów dzielących ich od Duńczyków i jednocześnie uciekli drużynie z Łotwy.

Szczęśliwy okazał się wyścig nr 13. Dzięki wygranej Dominika Kuberyreprezentacja Polski zrównała się punktami z Danią, a w kibicach zdecydowanie wzrosła nadzieja na złoto. Niestety kolejne wygrane Madsa i Patricka Hansen i niezbyt dobre starty Wiktora Lamparta i Rafała Karczmarza spowodowały, że w walce duńsko – polskiej mieliśmy wynik 35:30. Z 18 pkt klasyfikowała się reprezentacja Łotwy, z 12 pkt Szwedzi. Przed ostatnią serią było już więc wiadomo, że o złoty medal powalczą tylko dwie drużyny.

Pomimo dobrej postawy polskich juniorów w ostatniej decydującej serii startów nie udał się odrobić straty punktowej. Duńczycy wygrali i zostali po raz pierwszy w historii Drużynowymi Mistrzami Europy Juniorów na żużlu. O sukcesie z pewnością zadecydowała równa postawa wszystkich zawodników. Najwięcej punktów zdobył Fredrik Jacobsen (13 pkt). Wśród Polaków najlepsi byli Wiktor Lampart (12 pkt) i Rafał Karczmarz (10 pkt). Trzecie miejsce w zawodach, z dorobkiem 21 pkt zdobyli reprezentanci Łotwy. Zupełnie w rywalizacji nie liczyli się Szwedzi, mimo zdecydowanej lepszej postawy w drugiej części zawodów.