Dublet Polaków w Krośnie. Wygrana i prowadzenie w cyklu Jakuba Miśkowiaka

Fot. Arkadiusz Buczyński

Jakub Miśkowiak wygrał 2. rundę Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów na bardzo wymagającym torze w Krośnie. Na podium stanęli jeszcze startujący z dziką kartą, Mateusz Cierniak, oraz Mads Hansen, któremu Miśkowiak odebrał prowadzenie w klasyfikacji generalnej.

Od samego początku nawierzchnia sprawiała młodym zawodnikom niemałe problemy. Większość uczestników krośnieńskiego turnieju przynajmniej raz upadła na tor. Niestety, nie zabrakło poważnych sytuacji. Tor w karetce opuścił Ernests Matjusonoks. Po upadku, do dalszej jazdy zdolny nie był również Mark Karion.

W fazie zasadniczej najlepiej spisywali się Polacy. Mateusz Świdnicki i Mateusz Cierniak zdobyli po 14 punktów i bez najmniejszych problemów awansowali do półfinału. W decydujących wyścigach pojawili się wszyscy biało-czerwoni, albowiem Jakub Miśkowiak i Wiktor Lampart również dobrze czuli się w trudnych warunkach. Oprócz Polaków, z bardzo dobrej strony pokazali się Mads Hansen, Jan Kvech oraz Francis Gusts. Skład półfinałów z 7 punktami na koncie uzupełnił Czech, Petr Chlupac.

W pierwszym półfinale doszło do groźnego wypadku z udziałem Gustsa i Cierniaka. Polak wjechał w motocykl Łotysza, który upadł wcześniej i wyleciał w powietrze, a następnie z impetem uderzył o tor. Na szczęście po chwili Cierniak zdołał się pozbierać, a w powtórce przyjechał do mety za plecami Wiktora Lamparta. W drugim półfinale Mads Hansen ostro potraktował Mateusza Świdnickiego i Polak spadł na koniec stawki, a po chwili upadł. Arbiter wykluczył zawodnika ELTROX WŁÓKNIARZA Częstochowa. W powtórce Hansen na pierwszym łuku bezpardonowo wywiózł Miśkowiaka i pewnie zwyciężył, lecz Polak zdołał obronić się przed Chlupacem i awansować do finału.

W decydującej gonitwie Jakub Miśkowiak zrewanżował się Madsowi Hansenowi. Polak inteligentnie obronił się przed zawodnikiem OK Bedmet Kolejarza Opole na pierwszym wirażu i pomknął do mety po triumf. Hansen walczył o drugie miejsce z Mateuszem Cierniakiem. Startujący z dziką kartą 19-latek zdołał pokonać Duńczyka. W finale nie liczył się Wiktor Lampart.

Wygrana w Krośnie pozwoliła Miśkowiakowi awansować na pierwszą pozycję w klasyfikacji generalnej cyklu. Ostatnia runda IMŚJ odbędzie się 1 października na obiekcie w Pardubicach.

Wyniki 2. rundy IMŚJ w Krośnie:

1. Jakub Miśkowiak – 17
2. Mateusz Cierniak – 18
3. Mads Hansen – 14
4. Wiktor Lampart – 12
5. Jan Kvech – 11
6. Petr Chlupac – 8
7. Mateusz Świdnicki – 14
8. Francis Gusts – 12
9. Alexander Woentin – 6
10. Marko Levyshyn – 5
11. Mark Karion – 4
12. Daniils Kolodinskis – 4
13. Michał Curzytek – 4
14. Matthew Gilmore – 4
15. Lukas Baumann – 2
16. Steven Goret – 2
17. Dawid Rempała – 0
18. Ernests Matjusonoks – 0

Klasyfikacja generalna IMŚJ (speedwayu21.com):

1. Jakub Miśkowiak (Polska) – 38
2. Mads Hansen (Dania) – 36
3. Wiktor Lampart (Polska) – 30
4. Francis Gusts (Łotwa) – 21
5. Alexander Woentin (Szwecja) – 19
6. Mateusz Świdnicki (Polska) – 19
7. Mateusz Cierniak (Polska) – 18
8. Petr Chlupac (Czechy) – 18
9. Mark Karion (MFR) – 16
10. Norick Bloedorn (Niemcy) – 14
11. Daniils Kolodinskis (Łotwa) – 13
12. Jan Kvech (Czechy) – 12
13. Marko Levyshyn (Ukraina) – 11
14. Lukas Baumann (Niemcy) – 8
15. Matthew Gilmore (Australia) – 6
16. Ernests Matjusonoks (Łotwa) – 5
17. Michał Curzytek (Polska) – 4
18. Steven Goret (Francja) – 3
19. Marius Hillebrand (Niemcy) – 1

 

Joachim Piwek