Wybrzeże Gdańsk

Social media
Kontakt
Klub
Rok założenia: 1945 (sekcja żużlowa powstała w 1962)
Barwy klubowe: czerwono-biało-niebieskie
Medale DMP:  złote medale - 0, srebrne medale - 4, brązowe medale - 2

Na fali Bałtyku

Klub i jego najnowsza historia związane są z czterema postaciami: Zenonem Plechem, Grzegorzem Dzikowskim, Mirosławem Berlińskim i Jarosławem Olszewskim. Zresztą ten ostatni przez wiele lat nie miał godnych następców wśród miejscowej młodzieży. Od niedawna gdańszczanie znów mają zawodnika, który nawiązuje do świetnych tradycji poprzedników i jest wychowankiem Wybrzeża. Mowa oczywiście o Krystianie Pieszczku.

Symbole Wybrzeża? „Brama Maratońska”, która znajduje się na drugim łuku gdańskiego stadionu im. Zbigniewa Podleckiego. Poza tym z całą pewnością pierwszy łuk na trybunach, gdzie usytuowano największą część widowni. Żużlowe mecze na gdańskim stadionie są atrakcyjne, ponieważ towarzyszy im zwykle specyficzny powiew wiatru od strony Zatoki Gdańskiej, przez co pobyt na obiekcie ma swój niewątpliwy urok.

Co ciekawe, jak podaje oficjalny serwis internetowy gdańskiego klubu, początki żużla na Pomorzu, to nie tylko Gdańsk. Różnego rodzaju formy rywalizacji motocyklowej dotyczyły: Moto Club Danzig, GKS Gdańsk, GKM Gdańsk, Związkowca Gdańsk, Stali Gdańsk, Legii Gdańsk, LPŻ Neptuna Gdańsk, LZS Puck, MKS Sopot, SSM Gdynia i Gwardii Gdynia. Mimo bogatej historii, gdańszczanie ciągle czekają na swój pierwszy złoty medal Drużynowych Mistrzostw Polski. W ostatnich latach najczęściej rywalizowali na zapleczu Ekstraligi, w 2006 roku nawet w drugiej lidze. Z roku na rok przeobrażają się organizacyjnie, sportowo, a także finansowo.

 

  • Stadion Stadion im. Zbigniewa Podleckiego
  • Pojemność
  • Oświetlenie
  • Długość
  • Szerokość
  • Rekord toru