MOJE BERMUDY Stal Gorzów

  Kontakt

  ul. Kwiatowa 55,
  66-400 Gorzów Wielkopolski

  Telefon: +48957356245
  Klub
  Rok założenia: 1947 (sekcja żużlowa od 1950)
  Barwy klubowe: żółto-niebieskie
  Medale DMP: złote medale - 9, srebrne medale - 14, brązowe medale - 5

  Stalowa Armia

  Początki gorzowskiego żużla sięgają końca 1945 roku. Właśnie wtedy – jak informuje oficjalny serwis internetowy Stali – zaczęto organizować w Gorzowie rajdy motocyklowe i uliczne, które były wstępem do wyścigów na owalnym torze. W październiku 1945 roku powstał w Gorzowie Klub Motorowy Unia, będący oddziałem Motoklubu Unia Poznań. W 1947 roku położone zostały podwaliny pod późniejszego kontynuatora tradycji żużlowych w Gorzowie – Klub Sportowy Stal.

  Stal łączona jest historycznie przede wszystkim z nazwiskiem Edwarda Jancarza. Jego imieniem nazwano stadion w Gorzowie, który gruntowny remont przeszedł w latach 2007 – 2008.  Stadion ten słynie m.in. z tego, że posiada tzw. „Komarówkę” – trybunę nazwaną tak od nazwiska byłego prezesa Władysława Komarnickiego, który przez lata pracy doprowadził do wydźwignięcia klubu ze skrajnego kryzysu. W 2011 roku zakończył się ostatni etap modernizacji stadionu. Dziś jest on uznawany za jeden z najbardziej nowoczesnych w Europie.

  Historia Stali Gorzów to z kolei nie tylko Edward Jancarz, ale także słynni Jerzy Rembas (na żużlu ścigał się także jego syn Piotr), Zenon Plech, Bolesław Proch, a w ostatnich kilkunastu latach: Ryszard Franczyszyn i Piotr Świst oraz Krzysztof Okupski (aktualnie jeden z komisarzy toru w PGE Ekstralidze).

  W 2014 roku największą polską gwiazdą Stali był Krzysztof Kasprzak, który wywodzi się jednak z Unii Leszno. Właśnie wówczas zawodnik odniósł swój największy sukces w karierze – wywalczył srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Wśród plejady wychowanków gorzowskiego klubu na plan pierwszy wysuwa się od kilku lat Bartosz Zmarzlik – aktualnie największa nadzieja Stali, srebrny (2018) i brązowy (2016) oraz złoty (2019) medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata.

  Po tym, gdy w Gorzowie z sukcesem zrealizowano kampanię marketingową „To moja drużyna„, od sezonu 2016 ruszyła kolejna, tym razem o nazwie „Zawsze razem„. Był to jednocześnie sezon mistrzowski, który zakończył się zdobyciem dziewiątego w historii złotego medalu Drużynowych Mistrzostw Polski. Rok 2017 był szczególnie ważny dla Stali, ponieważ klub obchodził 70. rocznicę powstania. Tym razem sezon trwał pod hasłem #zBarwamiNaZawsze. Sezon 2018 stalowcy zakończyli ze srebrnym medalem DMP i… pierwszą klubową aplikacją w PGE Ekstralidze. Do rozgrywek w 2020 roku przystąpili pod hasłem: Stalowa Armia i zakończyli je na drugim miejscu, a Bartosz Zmarzlik wywalczył podczas jego trwania drugi złoty medal IMŚ.

  Na stadionie im. Edwarda Jancarza sukcesywnie pojawiają się tablice z odciskami dłoni zasłużonych dla Stali Gorzów zawodników (Bogusława Nowaka, Jerzego Rembasa, Tomasza Golloba, Mieczysława Cichockiego lub Ryszarda Fabiszewskiego).

  • Stadion Stadion im. Edwarda Jancarza
  • Pojemność 17.024
  • Oświetlenie 1800 lx
  • Długość 329 m
  • Szerokość 10 m na prostych, 15.5 m na łukach
  • Rekord toru 58.00 s – Niels Kristian Iversen (13.05.2012)

  Gwiazda zespołu

  Bartosz Zmarzlik

  Bartosz Zmarzlik

  Bartosz Zmarzlik przed sezonem 2016 sięgnął po awans do cyklu SGP i dwa złote medale w IMŚJ i DMŚJ. Na przestrzeni sześciu sezonów (do roku 2017) w PGE Ekstralidze zanotował progres średnich biegopunktowych aż o 0,869 punktu na wyścig! Ale to mało. Lata 2016 – 2019 były dla niego wyborne. Nie tylko zdobył brązowy medal IMŚ (2016), srebrny (2018), ale przede wszystkim wywalczył w 2019 roku upragnione złoto. Był najlepszym żużlowcem PGE Ekstraligi w latach 2016 – 2018 (odpowiednio ze średnimi 2,477 i 2,376 oraz 2,574).

  Rozgrywki sezonu 2020 zawodnik zakończył z 183. punktami i 5. bonusami. W sezonach 2016 – 2020 wybrano go – podczas Gali PGE Ekstraligi – najlepszym polskim zawodnikiem, a w kategorii „najlepszy junior” także nie miał sobie równych w roku 2016.

  Na co dzień uwielbia jeździć rowerem. W jego zespole o organizację dba mama, Dorota, ważny jest też tata Paweł, który zajmuje się nie tylko sprzętem, ale także prowadzeniem samochodu podczas wyjazdów i jest zarazem posiadaczem swoistego rekordu. To 2270 kilometrów podróży w jednym ciągu na cross do Hiszpanii (zajęło 21 godzin). Brat Bartosza – Paweł – oraz mechanicy z Grzegorzem Musiałem i Sewerynem Czerniawskim na czele stanowią w sumie team nierozłączny.

  Jesienią 2015 roku Zmarzlik wcielił się w rolę modela podczas sesji do Kalendarza PGE Ekstraligi 2016. Nigdy nie stroni od działań marketingowych, posiada świetnie zorganizowany fanpage i profesjonalny sklep z gadżetami na stronie internetowej. Jest w związku z Sandrą Grochowską.

  Mieszka w Kinicach – wsi położonej w województwie zachodnio – pomorskim, a urodził się w Szczecinie. W styczniu 2019 roku w renomowanym Plebiscycie Przeglądu Sportowego na 10. Najlepszych Sportowców Polski 2018 zajął rewelacyjne szóste miejsce, ale był to przedsmak tego, co miało się wydarzyć, bowiem Plebiscyt wygrał w 2020 roku i został najlepszym polskim sportowcem 2019 roku. W listopadzie 2019 roku po trudach sezonu odpoczywał na Malediwach, a potem pojawił się na Gali FIM. Uczestniczył także w wielu działaniach marketingowych PZM i PGE Ekstraligi. W 2020 roku sięgnął po drugie złoto IMŚ.

  Władze

  • Prezes Mrek Grzyb
  • Wiceprezesi Waldemar Sadowski, Daniel Miłostan, Sławomir Matuszak, Robert Dwernicki
  • Dyrektor zarządzający Tomasz Michalski

  Sztab szkoleniowy

  • Trener Stanisław Chomski
  • Kierownik drużyny Krzysztof Orzeł
  • Szkółka Piotr Paluch
  • Mechanicy Henryk Romański, Paweł Nizioł
  • Toromistrz Jarosław Gała
  • Lekarze Paweł Piotrowiak, Paweł Kaczorowski, Andrzej Wasilewski
  • Fizjoterapeuci Jerzy Buczak, Konrad Wieczorek