Stal Rzeszów

Social media
Kontakt
Klub
Rok założenia: 1944 (klub), 1951 (sekcja)
Barwy klubowe: biało-niebieskie
Medale DMP:  złote medale - 2, srebrne medale - 2, brązowe medale - 2

„Żurawie” latają wysoko

Żużel trafił do Rzeszowa w 1948 roku. Początki tego sportu w mieście nierozłącznie wiążą się z konstrukcją silnika do motocykla żużlowego – tzw. FIS-a, a także z wieloma tragicznymi wypadkami zawodników, w tym m.in. Eugeniusza Nazimka, którego memoriał do dziś rozgrywa się w Rzeszowie.

Końcówka lat pięćdziesiątych i początek następnej dekady, to pasmo sukcesów Stali. Medale zdobywali dla niej m.in. Florian Kapała i Jan Malinowski. W latach osiemdziesiątych i na początku dziewięćdziesiątych podporą drużyny był Janusz Stachyra. Kiedy ten zawodnik odchodził z klubu, przygodę ze sportem żużlowym w Rzeszowie rozpoczynała cała gama utalentowanej młodzieży: Piotr Winiarz, Maciej Kuciapa, Rafał Wilk i Rafał Trojanowski.

W 1998 roku zespół, w którym startowali zarówno młodzi wychowankowie, jak i wspomniany już Janusz Stachyra (wrócił do klubu), a także Piotr Świst, Joe Screen, Grzegorz Rempała, Tomasz Rempała i Antonin Kasper, wywalczył brązowy medal DMP.

Ostatnich dziesięć lat związanych jest z kilkoma pobytami popularnych „Żurawi” w Ekstralidze, ale także nieprzyjemnymi epizodami w niższej klasie rozgrywkowej. Stal w 2006 roku zajęła szóste miejsce w Ekstralidze, rok później pozycję czwartą, by w 2008 roku spaść do pierwszej ligi po przegranych barażach z Wybrzeżem Gdańsk. Ponownie do elity „Żurawie” awansowały w 2010 roku. W sezonie 2011 Stal zajęła w Ekstralidze piąte miejsce, rok później siódme, a w 2013 roku ósme i spadła z dziesięciozespołowej Ekstraligi. W sezonie 2014 PGE Marma Polskie Folie Rzeszów ponownie uzyskała awans do najwyżej klasy rozgrywkowej.

  • Stadion Stadion Miejski
  • Pojemność
  • Oświetlenie
  • Długość
  • Szerokość
  • Rekord toru