BETARD SPARTA Wrocław

  Kontakt

  Stadion Olimpijski
  ul. Paderewskiego 35
  51-612 Wrocław

  Telefon: +48717747925
  Klub
  Rok założenia: 1950
  Barwy klubowe: żółto-czerwone
  Medale DMP: złote medale - 4, srebrne medale - 10, brązowe medale - 10

  Spartańska walka

  Wiele historycznych skojarzeń dotyczących Sparty łączy się przede wszystkim z monumentalnym Stadionem Olimpijskim oraz słynnym sektorem pod wieżą z zegarem, gdzie zasiadają najzagorzalsi sympatycy Sparty. Oficjalna strona klubowa wymienia dwie legendy wrocławskiego żużla. Pierwszą jest były duński żużlowiec Tommy Knudsen (zawodnik wrocławskiego klubu w latach 1992-1997), drugą nieżyjący trener Ryszard Nieścieruk (drużynę żużlową prowadził w latach 1991-1995, zdobył z nią trzy tytuły Drużynowego Mistrza Polski w latach 1993 – 1995). Ryszard Nieścieruk posiadał naukowy tytuł doktora, uzyskany na AWF w Poznaniu, zwano go „Wielkim Magiem” z racji na kunszt menedżerski i wielką intuicję w prowadzeniu zespołu.

  Do najbardziej znanych wrocławskich żużlowców z należeli z pewnością Piotr Bruzda (był liderem w pierwszej połowie lat siedemdziesiątych), Edward Kupczyński (najlepszy zawodnik w latach pięćdziesiątych, a także zdobywca największej liczby medali w rozgrywkach o Indywidualne Mistrzostwo Polski spośród wszystkich zawodników z Wrocławia), Konstanty Pociejkowicz (przykład żużlowca wiernego Sparcie do zakończenia kariery, Indywidualny Mistrz Polski z 1960 roku), Robert Słaboń (był liderem drużyny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych, odziedziczył miłość do żużla po ojcu – Adolfie. Syn Roberta Słabonia, Krzysztof, który na początku występował w Polonii Bydgoszcz, również ścigał się dla barw wrocławskich) i Jerzy Trzeszkowski (najwięcej razy wystartował w finałach mistrzostw świata ze wszystkich wrocławskich zawodników). Ostatnim wychowankiem, który wyszedł spod ręki trenera Marka Cieślaka i ciągle się rozwija, jest Maciej Janowski, choć ważny żużlowiec BETARD Sparty to mistrz świata juniorów 2017 i 2019 – Maksym Drabik, który jest już seniorem.

  W sezonie 2017 żużlowcy BETARD Sparty sięgnęli po srebrny medal DMP i uczynili to na Nowym Olimpijskim. Obiekt przeszedł przed rozgrywkami gruntowną przebudowę i to właśnie Nowy Olimpijski był miejscem, które gromadziło najwięcej kibiców na meczach PGE Ekstraligi w całych rozgrywkach – średnio 11.680 kibiców/mecz. Na tym obiekcie w 2017 roku rozegrano także parowy turniej żużlowy w ramach The World Games, a w 2018 roku Speedway of Nations. Do Wrocławia w sezonie 2019 (po dwunastu latach przerwy) wróciły też zawody z cyklu Grand Prix. Od sezonu 2019 na Nowym Olimpijskim rozgrywany jest memoriał Tomasza Jędrzejaka. Jedna z legend Sparty, zawodnik wychowany w klubie z Ostrowa, zmarł 14 sierpnia 2018 roku.

  Herb Sparty zawiera najważniejsze informacje dla wrocławskich kibiców: żółto-czerwone barwy Wrocławia oraz klubu; znicz oraz nazwa Sparta – historyczne symbole związane z wrocławskim żużlem; logo WTS – od dwudziestu lat kontynuatora tradycji żużla we Wrocławiu. Myśląc o WTS i Sparcie, nie można przejść obojętnie obok duetu działaczy Krystyna Kloc – Andrzej Rusko, stanowiących fundamenty najnowszej historii żużla we Wrocławiu.

  Historia ostatnich dwóch lat to srebro PGE Ekstraligi (2019 rok) i brąz (2020 rok). Spartanie ciągle czekają na złoto…

  • Stadion Nowy Olimpijski
  • Pojemność ok. 13.000
  • Oświetlenie 1800 lx
  • Długość 352 m
  • Szerokość 12 m na prostych, 16 m na łukach
  • Rekord toru 60.06 s – Tai Woffinden (16.08.2020)

  Gwiazda zespołu

  Tai Woffinden

  Tai Woffinden

  Aktualny wicemistrz świata z sezonu 2020 oraz trzykrotny mistrz świata i szósty pod względem skuteczności zawodnik PGE Ekstraligi 2020 ze średnią biegopunktową 2,169 – to najlepsze wizytówki Anglika, który wydatnie przyczynił się do srebra swojej polskiej drużyny w sezonie 2015, a także awansu do finałowej czwórki rok później. Miał też wielki udział w srebrze BETARD Sparty w 2017 i 2019 roku oraz brązie w 2018 roku i 2020 roku. We Wrocławiu czuje się znakomicie i jest z tym klubem już od 2012 roku. Miniony sezon był dla niego wreszcie „normalny”, a więc odjechany bez kontuzji.

  Podczas Gali PGE Ekstraligi 2015 nikt z głosujących zawodników, trenerów i prezesów nie miał wątpliwości, Tai Woffinden został najlepszym zawodnikiem zagranicznym sezonu 2015. W 2016 roku „Tajski” zajął w głosowaniu kibiców trzecie miejsce, a w 2017 roku nie był nominowany do czołowej piątki przez Kapitułę. Rok później ponownie znalazł się wśród pięciu najlepszych zagranicznych zawodników sezonu, a w sezonie 2020 zajął trzecie miejsce za Lagutą i Sayfutdinovem.

  Woffinden to twardziel. W przeszłości łamał obojczyk, a mimo to brał udział w zawodach i spisywał się rewelacyjnie. Posiada znakomicie przygotowane silniki. Jest wielkim fanem tatuaży (podobnie jak jego piękna żona Faye). Ma ich na ciele kilkanaście i doskonale potrafi je prezentować, na przykład podczas sesji do Kalendarza PGE Ekstraligi 2016.

  Anglik był rewelacją PGE Ekstraliga Golf Challenge 2015. Na polu w Rajszewie potrafił pływać łódką i… rozebrać się do naga! Aktualnie nieco bardziej ustatkowany, w 2017 roku urodziła mu się pierwsza córka Rylee Cru, a w 2019 druga Calle). Pierwsze kroki w Polsce stawiał jako junior  w barwach drużyny z Częstochowy w 2008 roku. Mówi się, że został odkryty dla naszej ligi przez Mariana Maślankę. W 2018 roku po raz trzeci zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata i zwyciężył w Grand Prix na PGE Narodowym.

  W 2019 roku podczas meczu SPEED CAR Motor Lublin – BETARD Sparta Wrocław (7 czerwca) Woffindena uderzył w bandę za sprawą Grigorija Laguty. Lekarze zdiagnozowali wówczas złamanie kręgu T3, złamaną łopatkę oraz obite płuca. Po sezonie otrzymał stałą dziką kartę uprawniającą go do występów w SGP 2020 i odwdzięczył się medalem.

  25 marca 2020 roku miała miejsce polska premiera jego autobiografii „Bez hamulców”.

  Władze

  • Prezes Andrzej Rusko
  • Przewodnicząca Rady Nadzorczej Krystyna Kloc
  • Kierownik Biura Zarządu Aleksandra Paruzel
  • Dyrektor Operacyjny Paweł Margol
  • Managerowie ds. marketingu Paweł Kucharski i Michał Wojtas
  • Manager ds. Kluczowych Klientów Katarzyna Leszczyńska
  • Doradca Zarządu ds. Komunikacji Adrian Skubis
  • Managerowie ds. sprzedaży Jakub Król i Sabina Jaworska
  • Manager działu organizacji imprez Krzysztof Katrycz
  • Gospodarz obiektu Marian Bębas

  Sztab szkoleniowy

  • Dyrektor Sportowy Krzysztof Gałańdziuk
  • Trener Dariusz Śledź
  • Trener ds. przygotowania fizycznego Mariusz Cieśliński
  • Toromistrz Grzegorz Węglarz
  • Lekarz Bartosz Badeński
  • Fizjoterapeuta Włodzimierz Kopyś
  • Ratownik medyczny Zbigniew Rybak