PGG ROW Rybnik

Kontakt

ul. Gliwicka 72,
44-200 Rybnik

Telefon: +48324309080
Klub
Rok założenia: 1932
Barwy klubowe: zielono-czarne
Medale DMP:  złote medale - 12, srebrne medale - 6, brązowe medale - 5

Rekiny z Rybnika

Rybnicki klub to prawdziwy potentat w historii polskiego żużla. Aż 12 złotych medali Drużynowych Mistrzostw Polski, plasuje go na drugim miejscu w tabeli wszech czasów! Historia żużla w Rybniku jest bardzo bogata.

W 1932 roku powstał Rybnicki Klub Motocyklowy. W 1946 roku klub wznowił działalność. Dwa lata później działalność RKM przejęło Zrzeszenie „Budowlani”. W 1950 roku rybniczanie wywalczyli pierwszy, srebrny, medal DMP. W 1951 roku działalność sekcji przejął Klub Sportowy „RYF”. Sportem kierowało Zrzeszenie „Górnik”. W 1956 roku drużyna wywalczyła swój pierwszy tytuł DMP. W 1964 roku nastąpiło połączenie Górnika Rybnik z Górnikiem Chwałowice, a nowy twór przyjął nazwę Klub Sportowy ROW Rybnik.

Najnowsze dzieje ROW to szereg zawirowań. Był okres, gdy żużlowcy z Rybnika jeździli w lidze pod nazwą RKM, ale od 2012 roku wrócono do tradycyjnej nazwy ROW (potem ŻKS ROW). „Rekiny”, bo taki przydomek przylgnął do „górniczej” drużyny, w PGE Ekstralidze jeździły w sezonie 2016 w roli beniaminka i zajęły szóste miejsce w ligowej tabeli. Kolejny sezon, 2017, przyniósł ósme miejsce i spadek do niższej klasy rozgrywkowej. W 2018 roku rybniczanie zajęli drugie miejsce w Nice 1. LŻ. Do PGE Ekstraligi wrócili po wywalczeniu awansu w sezonie 2019.

Rybnicki żużel to cała plejada gwiazd, reprezentantów Polski, zdobywców wielu medali mistrzostw świata, a wśród nich m.in.: Joachim Maj, Jerzy Wilim, Andrzej Tkocz, Stanisław Tkocz, Jan Tkocz, Jan Nowak, Andrzej Wyglenda, Jerzy Gryt, Piotr Pyszny, Eugeniusz i Antoni Skupień, Henryk Bem, Adam Pawliczek, Mirosław Korbel, Mariusz Węgrzyk, Łukasz Romanek, Roman Chromik i Rafał Szombierski. W ostatnich latach jako potencjalnego następcę sukcesów rybnickiego żużla wskazuje się na wnuka słynnego Antoniego Woryny, Kacpra. Zawodnik jest mocno związany ze Śląskiem i swoim klubem.

Po raz ostatni medal Drużynowych Mistrzostw Polski padł łupem ROW-u w 1990 roku i było to srebro. W Rybniku „od zawsze” żużel był traktowany priorytetowo. Stadion, bez względu na klasę rozgrywkową, wypełnia się tłumami kibiców. O tym, że Rybnik żużlem stoi możemy przekonać się na każdym kroku. Rybnicki #SmakŻużla to także część śląskiej tradycji, a kibice bardzo często utożsamiają się z dewizą, która jest wyśpiewywane na stadionie „Za ROW, za nasz KS, pójdziemy aż po życia kres”… Warto również pamiętać, że w ostatnich latach kluczową postacią dla funkcjonowania klubu jest jego prezes, Krzysztof Mrozek.

Zawodnicy

 • Stadion Stadion Miejski w Rybniku
 • Pojemność 10.304
 • Oświetlenie 1800 lx
 • Długość 359.5 m
 • Szerokość 11 m na prostych, 18 m na łukach
 • Rekord toru 62,51 s – Artem Laguta (07.08.2020)

Gwiazda zespołu

Kacper Woryna

Kacper Woryna

Znany z popisów przed kibicami wykonywanych po meczach i wielu zabiegów marketingowych. – Z czystej radości okazuję szczęście po rywalizacji – mówił w jednym z wywiadów. – Kiedy się coś kocha, to nie trzeba pracować, jest to wykonywane jednocześnie. Żużel mnie cieszy.

Kacper Woryna zaczynał przygodę z żużlem w wieku pięciu lat. Początki były związane z miniżużlem. Oczywiście nie mógł zrobić inaczej, mając takie korzenie – jest wnukiem słynnego Antoniego Woryny – również żużlowca. Ważną rolę w jego teamie odgrywa tata, Mirosław. Licencje żużlową uzyskał w 2012 roku. Od tego czasu związany wyłącznie z Rybnikiem, choć „od zawsze” miał oferty transferowe. Odnalazł się bardzo dobrze również na Wyspach Brytyjskich, gdzie jeździł ostatnio w 2018 roku w zespole z Poole (startował tam również dziadek zawodnika).

Drużynowy Mistrz Świata w kategorii juniorów w roku 2017. W tym samym sezonie sięgnął po ważny dla niego sukces – na torze w Gdańsku zajął drugie miejsce w PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostwach Ekstraligi. Ciągle próbuje powalczyć o seniorski medal indywidualnie, ale miewa pecha. W sezonie 2019 w Chorzowie już „witał się z gąską”, gdy pechowy defekt pozbawił go szans w biegu dodatkowym o brąz.

Miał epizody piłkarskie i to praktycznie profesjonalne. Swego czasu w klasie C grywał w barwach KS Szczerbice (trzy mecze w roli napastnika), ale szybko z tym skończył, ponieważ groźba odniesienia kontuzji była zbyt duża, aby móc z powodzeniem myśleć jednocześnie o żużlu.

Zasłynął przede wszystkim z nietuzinkowych akcji promocyjnych. Swego czasu jeździł motocyklem po rondzie Wileńskim. W 2019 roku świetnie promował SEC w Chorzowie, znów… jeżdżąc motocyklem żużlowym po ulicach miasta. Znalazł się w kalendarzu miejskim „Jestem z Rybnika”. Na co dzień dużo dzieje się na jego Instagramie, a sam zawodnik nie ukrywa, że podoba mu się jazda dwóch byłych mistrzów świata: Chrisa Holdera i Tony Rickardssona.

Władze

 • Prezes Krzysztof Mrozek
 • Wiceprezes Maciej Kołodziejczyk
 • Przewodniczący Rady Nadzorczej Tomasz Budniok
 • Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Czesław Lajdamik
 • Członek Rady Nadzorczej Andrzej Waliszewski

Sztab szkoleniowy

 • Trener Lech Kędziora
 • Kierownik drużyny Jarosław Dymek, Radosław Kalyciok
 • Szkółka Lech Kędziora
 • Lekarz klubowy Tomasz Wodecki
 • Toromistrz Rafał Grzybek
 • Szef mechaników Radosław Trześniewski