eWinner Apator Toruń

Kontakt

Klub Sportowy Toruń SA
ul. Pera Jonssona 7,
87-100 Toruń

Telefon: +48566518066
Klub
Rok założenia: 1962 (spółka będąca spadkobiercą stowarzyszenia powstała w 2006 roku)
Barwy klubowe: żółto-niebiesko-białe
Medale DMP:  złote medale - 4, srebrne medale - 7, brązowe medale - 7

Bliżej Żużla

Przez wiele lat klub znany był pod nazwą Stal Toruń, potem kibice żużel w Toruniu kojarzyli głównie z Apatorem. Ta ostatnia nazwa ciągle znajduje się w świadomości fanów, chociaż klub to już oficjalnie KS Toruń, a wcześniej Unibax. Drużyna żużlowa przeszła główne przeobrażenia wraz z przenosinami na nowy obiekt – MotoArenę. Nosi ona imię słynnego toruńskiego zawodnika Mariana Rosego. Po raz pierwszy toruńskie „Anioły”, bo tak zwykło mawiać się o zawodnikach KS Toruń, na MatoArenie rywalizowały 3 maja 2009 roku.

Wielu kibiców z nostalgią wspomina stadion żużlowy położony przy ulicy Broniewskiego, gdzie drużyna rywalizowała w okresie sprzed MotoAreny. Jak podaje oficjalny serwis internetowy toruńskiego klubu, początki żużlowego ścigania miały miejsce w Toruniu… przy ulicy Bema, a w 1962 roku został założony Klub Sportowy „Apator”, który był nazwą Pomorskich Zakładów Wytwórczych Aparatury Niskiego Napięcia (PZWANN). Symbole toruńskiego żużla? Dla wielu to Zbigniew Raniszewski, Jan Ząbik oraz Wojciech Żabiałowicz. Zbigniew Raniszewski jeździł w klubach z Bydgoszczy i Torunia, zginął tragicznie podczas meczu Austria – Polska, rozegranego w Wiedniu w 1956 roku. Jan Ząbik to prawdziwa legenda zawodnicza i trenerska, wychowawca wielu adeptów szkółki żużlowej w Toruniu, ojciec Karola, również zawodnika m.in. klubu z Torunia. Wojciech Żabiałowicz w latach osiemdziesiątych był jednym z najlepszych polskich żużlowców, co potwierdził zdobyciem złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Polski w 1986 roku. Przez całą karierę był związany z Toruniem jako zawodnik, w późniejszym okresie również trener toruńskiego zespołu. Karierę zakończył w 1991 roku wespół z Eugeniuszem Miastkowskim. Był to jednocześnie czas, gdy do polskich zespołów zaczęli dołączać obcokrajowcy.

Gwiazdą Apatora na kilka kolejnych lat został Szwed, Per Jonsson. Mistrz Świata z 1990 roku błyszczał w naszej lidze, ale jego karierę przerwał upadek w czasie Derbów Pomorza w Bydgoszczy w 1994 roku. Od tamtej pory „Długi Per” jest zmuszony do poruszania się przy pomocy wózka inwalidzkiego, ale aktywnie działa w sporcie żużlowym, także szkoląc młodych zawodników. Lata dziewięćdziesiąte i dwutysięczne to rozkwit kilku młodych talentów Apatora, m.in. Tomasza Bajerskiego, Tomasza Świątkiewicza, Tomasza Chrzanowskiego, Roberta Kościechy i Wiesława Jagusia, który stał się nawet na moment uczestnikiem cyklu Grand Prix. Swoją kartę w dziejach toruńskiej drużyny zapisali też Mirosław Kowalik i Jacek Krzyżaniak. Ten ostatni został zresztą po zakończeniu kariery jednym z komisarzy torów w lidze. Epizody z „Aniołem” na plastronie mieli tacy zawodnicy jak Tomasz Gollob i Emil Sayfutdinov.

W toruńskiej drużynie doszło w ostatnim czasie do wielu zmian. Spadek z PGE Ekstraligi był tylko chwilowy i na sezon 2021 zespół wrócił w szeregi najlepszych. Adrian Miedziński w latach 2018 – 2019 jeździł w Częstochowie, by jednak wrócić pomóc w awansie. Paweł Przedpełski (transfer przed sezonem 2019 również do drużyny z Częstochowy) także pojawił się znowu w Toruniu. Wiele znaczy dla kibiców duet braci Holderów, który został w klubie na czas jazdy w eWinner 1. Lidze.

Zawodnicy

 • Stadion MotoArena
 • Pojemność 15.500 (wszystkie siedzące)
 • Oświetlenie 1800 lx
 • Długość 318 m
 • Szerokość 12 m na prostych, 18 m na łukach
 • Rekord toru 56.50 s – Jack Holder (20.08.2017)

Gwiazda zespołu

Jack Holder

Jack Holder

Bogata kontynentalna kariera najmłodszego z trzech braci Holderów (oprócz niego na żużlu jeżdżą lub jeździli jeszcze Chris i James) rozpoczęła się w 2015 roku w Plymouth Gladiators na Wyspach Brytyjskich.

Australijczyk krok po kroku wchodził na swój żużlowy szczyt, choć indywidualnie nie osiągnął jeszcze zbyt wiele. W 2020 roku posmakował Grand Prix z dziką kartą (w nagrodę za zasługi i doskonały sezon w toruńskich barwach). Na MotoArenie był dziesiąty i dwunasty, ale to nie był jego debiut w cyklu, ponieważ w 2016 roku wystąpił już w australijskiej rundzie cyklu.

W 2017 roku dołączył do polskiej ligi, podpisując kontrakt z klubem z Torunia. Pojechał w czterech meczach i rozgrywki PGE Ekstraligi ukończył ze średnią 1,905 jako zawodnik niesklasyfikowany. Przed rozpoczęciem sezonu 2018 doznał kontuzji obojczyka, ale i tak osiągnął w późniejszych rozgrywkach świetną średnią biegopunktową – 1,708. Progresu nie zachował w roku spadku toruńskiej drużyny z PGE Ekstraligi, a więc w sezonie 2019, gdy jego średnia wyniosła tylko 1,391 (jeździł jednak z pozycji rezerwowego).

Rozkwit kariery to rok 2020. Okazał się najlepszym zawodnikiem w eWinner 1. Lidze Żużlowej (2,625), a dodatkowo jako tzw. gość występował w barwach MOJE BERMUDY Stali Gorzów w PGE Ekstralidze. Klub z Torunia na sezon 2021 przedstawił Jacka i Chrisa jako Blue Brothers. Kibice ich ubóstwiają.

Jack zimę kontynentalną lubi spędzać w Australii. Ma tam dziewczynę Jessicę Leigh.

Władze

 • Prezes Ilona Termińska
 • Przewodniczący Rady Nadzorczej Adam Krużyński
 • Członkowie Rady Nadzorczej Magdalena Wiszniowska, Przemysław Termiński, Jerzy Polaszek

Sztab szkoleniowy

 • Menedżer Tomasz Bajerski
 • Trener Tomasz Bajerski
 • Trener przygotowania fizycznego Radosław Smyk
 • Kierownik Drużyny Tomasz Zieliński
 • Mechanicy Waldemar Affelt, Krzysztof Gawin
 • Toromistrz Adam Lipiński
 • Lekarz Paweł Stasiak
 • Fizjoterapeuta -