MRGARDEN GKM Grudziądz

  Kontakt

  ul. Hallera 4,
  86-300 Grudziądz

  Telefon: +48564644442
  Klub
  Rok założenia: 1979
  Barwy klubowe: żółto–niebieskie
  Medale DMP: złote medale - 0, srebrne medale - 0, brązowe medale - 0

  Z gołębiem na plastronie

  Początki ligowego żużla w ramach GKM-u Grudziądz sięgają czasów współpracy ze Stalą Toruń. To właśnie dzięki jej zawodnikom udało się stworzyć sekcję żużlową i nadać jej nazwę Grudziądzki Klub Motorowy. Przez wiele lat startów na drugoligowych torach żużlowcy z Grudziądza, jeżdżący z gołębiem na plastronie, nie święcili sukcesów. W 1995 roku GKM awansował do ówczesnej pierwszej ligi m.in. dzięki wywodzącym się z Rybnika zawodnikom: Adamowi Pawliczkowi i Henrykowi Bemowi. Rok później do zespołu z Grudziądza dołączyli lublinianie: Robert Dados i Paweł Staszek, a także niezapomniany w miejscowym środowisku Amerykanin Billy Hamill. Nie udało się jednak utrzymać statusu pierwszoligowego, ale w 1998 roku GKM ponownie wystartował wśród najlepszych.

  Do historii ligowego żużla w Grudziądzu na stałe przejdą Robert Kempiński, Piotr Markuszewski, a także wspomniani już Robert Dados i Billy Hamill. Swoją żużlową przygodę w Grudziądzu rozpoczynał także tragicznie zmarły na torze żużlowym, znany zawodnik ice racingu, Grzegorz Knapp. Wychowankiem klubu, który jeździł na przestrzeni ostatnich latach w innych ośrodkach, jest też Krzysztof Buczkowski.

  W wyniku różnych perturbacji GKM Grudziądz zlikwidowano w 2002 roku, ale szybko na jego miejsce powołano – w tym samym roku – Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. Na jego podbudowie zaczęto wszystko od nowa, a więc od najniższej, trzeciej klasy rozgrywkowej. W 2012 roku w Grudziądzu powrócono do tradycyjnej nazwy GKM, którą nadano spółce akcyjnej, co spotkało się z dużą aprobatą kibiców. 6 listopada 2014 roku GKM Grudziądz uzyskał tzw. dziką kartę uprawniającą do startu w rozgrywkach PGE Ekstraligi 2015. Na sezon 2016 GKM otrzymał możliwość ubiegania się o licencję na starty w PGE Ekstralidze i zdecydował się na przystąpienie do rozgrywek, w których wywalczył piąte miejsce.

  Rok później zespół okrzepł i pewnie zakończył zmagania w najlepszej żużlowej lidze świata na miejscu szóstym, choć był to sezon dramatu Tomasza Golloba, który nie wystartował w żadnej ligowej potyczce na skutek wypadku na torze motocrossowym w Chełmnie, który miał miejsce w kwietniu 2016 roku. Wówczas GKM rozpoczął akcję #MistrzJestJeden i m.in. sprzedaż żółtych koszulek opatrzonych takim hasztagiem, z których zysk został przeznaczony na rehabilitację Tomasza Golloba.

  Ostatnie lata to ważne wydarzenie dla jednego z mniejszych klubów w PGE Ekstralidze – remont stadionu. Przed sezonem 2018 udało się dokończyć wiele prac związanych z instalacją siedzisk, a także remontem parku maszyn i wieżyczki sędziowskiej, którą postawiono na nowo. Zespół zyskał też pewność siebie, dzięki postawie lidera – Artema Laguty. Rosjanin w sezonie 2017 (najlepszy obcokrajowiec PGE Ekstraligi – zdaniem kibiców, wyróżnienie na Gali PGE Ekstraligi) uzyskał wyśmienitą średnią biegopunktową – 2,236, a rok później jeszcze ją poprawił – 2,390.

  Transferowym hitem przed sezonem 2020 okazało się pozyskanie Nickiego Pedersena.

  • Stadion Stadion GKM Grudziądz
  • Pojemność 8.000
  • Oświetlenie 1800 lx
  • Długość 355 m
  • Szerokość 10,5 m na prostych, 16,8 m na łukach
  • Rekord toru 64.86 s – Artem Laguta (08.09.2020)

  Gwiazda zespołu

  Artem Laguta

  Artem Laguta

  Jedna z ważniejszych postaci w rosyjskim żużlu. Młodszy brat Grigorija. W sezonie 2018 został pełnoprawnym uczestnikiem cyklu Grand Prix, a przede wszystkim został przez kibiców uznany najlepszych zawodnikiem zagranicznym PGE Ekstraligi w roku 2017 i odebrał prestiżowego Szczakiela podczas Gali PGE Ekstraligi. Popularny „Tiomka” jeździ bardzo równo w PGE Ekstralidze. Doskonałą średnią biegopunktową z rozgrywek 2017 (2,236), która uplasowała go na trzecim miejscu wśród wszystkich zawodników PGE Ekstraligi jeszcze poprawił. W roku 2018 legitymował się przeciętną 2,390, a w 2019 2,286.

  Starty w lidze polskiej zaczynał od Lokomotivu Daugavpils, w którym ścigał się w latach 2008 – 2010, potem były jeszcze drużyny z Częstochowy (2011), Bydgoszczy (2012 – 2013), Tarnowa (2014), a od sezonu 2015 jest wierny MRGARDEN GKM Grudziądz. W Polsce ma skromny dorobek medalowy. Wywalczył jedynie dwa krążki brązowe.

  Od sezonu 2017 Artem zasłynął ze współpracy z inżynierem z F1, a także silników spod ręki Marka i Kamila Kończykowskich z Grudziądza oraz Duńczyka, Flemminga Graversena. Oczywiście w jego warsztacie jest też menedżer, Rafał Lewicki. Rosjanin prywatnie uwielbia egzotyczne podróże wraz z żoną Aveliną (np. do Tanzanii, na Malediwy czy do Dubaju). Bardzo często można spotkać go również na torach motocrossowych lub na zakupach np. w Mediolanie. Na co dzień jeździ Mercedesem, choć uwielbia też Infiniti. Mierzy 168 cm, waży ok. 60 kg i jest miłośnikiem zdjęć na Instagramie. Szczęśliwy ojciec dwójki dzieci (Adam i Agniya). W SGP ciągle marzy o medalu IMŚ.

  Władze

  • Prezes Marcin Murawski
  • Przewodniczący Rady Nadzorczej Stanisław Wajsgerber
  • Członkowie Rady Nadzorczej Zbigniew Fiałkowski, Zdzisław Cichoracki
  • Prokurent Grzegorz Nowak

  Sztab szkoleniowy

  • Trener Robert Kempiński
  • Szkolenie młodzieży Robert Kościecha
  • Kierownik drużyny Rafał Wojciechowski
  • Lekarz klubowy Norbert Markiel
  • Fizjoterapeuta Piotr Lutowski
  • Toromistrz Piotr Szymko
  • Mechanik klubowy Wojciech Żurawski