PGE Ekstraliga PGE Ekstraliga

MRGARDEN GKM Grudziądz

GKM Grudziądz Spółka Akcyjna

Medale DMP

 • 0
 • 0
 • 0

Rok założenia

1979

Barwy klubowe

żółto–niebieskie

Budżet

Więcej wkrótce

Władze

 • Prezes: Arkadiusz Tuszkowski
 • Przewodniczący RN: Stanisław Wajsgerber
 • Członkowie RN: Zbigniew Fiałkowski, Zdzisław Cichoracki
 • Prokurent: Grzegorz Nowak

Sztab szkoleniowy

 • Trener: Robert Kempiński
 • Kierownik drużyny: Rafał Wojciechowski
 • Szkółka: Jerzy Budzeń
 • Toromistrz: Jerzy Bałtrukowicz
 • Lekarz klubowy: Katarzyna Lutowska
 • Fizjoterapeuta: Piotr Lutowski

Stadion GKM Grudziądz

 • Pojemność: 8.000
 • Oświetlenie: 1800 lx
 • Długość toru: 379 m
 • Szerokość toru: 10 m na prostych, 15 m na łukach
 • Rekord toru: 64.41 s – Maksim Bogdanovs (02.08.2009)

Ceny biletów

Karnety normalne na sezon 2018 w cenie od 210 do 290 zł.

więcej na: http://BiletyNaGKM.pl
 

Gwiazda zespołu Artem Laguta

Jedna z ważniejszych postaci w rosyjskim żużlu. Młodszy brat Grigorija. W sezonie 2018 został pełnoprawnym uczestnikiem cyklu Grand Prix, a przede wszystkim został przez kibiców uznany najlepszych zawodnikiem zagranicznym PGE Ekstraligi w roku 2017 i odebrał prestiżowego Szczakiela podczas Gali PGE Ekstraligi. Popularny „Tiomka” poparł swoje osiągnięcie doskonałą średnią biegopunktową w minionych rozgrywkach (2,236), która uplasowała go na trzecim miejscu wśród wszystkich zawodników PGE Ekstraligi. Na okrasę zdobył jeszcze srebrny medal IME.

Starty w lidze polskiej zaczynał od Lokomotivu Daugavpils, w którym ścigał się w latach 2008 – 2010, potem były jeszcze drużyny z Częstochowy (2011), Bydgoszczy (2012 – 2013), Tarnowa (2014), a od sezonu 2015 jest wierny MRGARDEN GKM Grudziądz. W Polsce ma skromny dorobek medalowy. Wywalczył jedynie dwa krążki brązowe.

W sezonie 2017 Artem zasłynął ze współpracy z inżynierem z F1, a także silników spod ręki Marka i Kamila Kończykowskich z Grudziądza oraz Duńczyka, Flemminga Graversena. Oczywiście w jego warsztacie jest też menedżer, Rafał Lewicki. Rosjanin prywatnie uwielbia egzotyczne podróże wraz z żoną Aveliną (np. do Tanzanii, na Malediwy czy do Dubaju). Bardzo często można spotkać go również na torach motocrossowych lub na zakupach np. w Mediolanie. Na co dzień jeździ Mercedesem, choć uwielbia też Infiniti. Mierzy 168 cm, waży ok. 60 kg i jest miłośnikiem zdjęć na Instagramie.

Z gołębiem na plastronie

Początki ligowego żużla w ramach GKM-u Grudziądz sięgają czasów współpracy ze Stalą Toruń. To właśnie dzięki jej zawodnikom udało się stworzyć sekcję żużlową i nadać jej nazwę Grudziądzki Klub Motorowy. Przez wiele lat startów na drugoligowych torach żużlowcy z Grudziądza, jeżdżący z gołębiem na plastronie, nie święcili sukcesów. W 1995 roku GKM awansował do ówczesnej pierwszej ligi m.in. dzięki wywodzącym się z Rybnika zawodnikom: Adamowi Pawliczkowi i Henrykowi Bemowi. Rok później do zespołu z Grudziądza dołączyli lublinianie: Robert Dados i Paweł Staszek, a także niezapomniany w miejscowym środowisku Amerykanin Billy Hamill. Nie udało się jednak utrzymać statusu pierwszoligowego, ale w 1998 roku GKM ponownie wystartował wśród najlepszych.

Do historii ligowego żużla w Grudziądzu na stałe przejdą Robert Kempiński, Piotr Markuszewski, a także wspomniani już Robert Dados i Billy Hamill. Swoją żużlową przygodę w Grudziądzu rozpoczynał także tragicznie zmarły na torze żużlowym, znany zawodnik ice racingu, Grzegorz Knapp. Wychowankiem klubu, który jeździł na przestrzeni ostatnich latach w innych ośrodkach, jest też Krzysztof Buczkowski.

W wyniku różnych perturbacji GKM Grudziądz zlikwidowano w 2002 roku, ale szybko na jego miejsce powołano – w tym samym roku – Grudziądzkie Towarzystwo Żużlowe. Na jego podbudowie zaczęto wszystko od nowa, a więc od najniższej, trzeciej klasy rozgrywkowej. W 2012 roku w Grudziądzu powrócono do tradycyjnej nazwy GKM, którą nadano spółce akcyjnej, co spotkało się z dużą aprobatą kibiców. 6 listopada 2014 roku GKM Grudziądz uzyskał tzw. dziką kartę uprawniającą do startu w rozgrywkach PGE Ekstraligi 2015. Na sezon 2016 GKM otrzymał możliwość ubiegania się o licencję na starty w PGE Ekstralidze i zdecydował się na przystąpienie do rozgrywek, w których wywalczył piąte miejsce. Rok później zespół okrzepł i pewnie zakończył zmagania w najlepszej żużlowej lidze świata na miejscu szóstym, choć był to sezon dramatu Tomasza Golloba, który nie wystartował w żadnej ligowej potyczce na skutek wypadku na torze motocrossowym w Chełmnie, który miał miejsce w kwietniu 2016 roku. Wówczas GKM rozpoczął akcję #MistrzJestJeden i m.in. sprzedaż żółtych koszulek opatrzonych takim hasztagiem, z których zysk został przeznaczony na rehabilitację Tomasza Golloba.