FOGO Unia Leszno

  Kontakt

  ul. Strzelecka 7,
  64-100 Leszno

  Telefon: +48655299977
  Klub
  Rok założenia: 1938
  Barwy klubowe: biało-niebieskie
  Medale DMP: złote medale - 18, srebrne medale - 8, brązowe medale - 7

  Byczo jest!

  Miejscowa Unia to przede wszystkim legendarny Alfred Smoczyk, który był Indywidualnym Mistrzem Polski z 1949 roku. Ten słynny leszczyński zawodnik zginął tragicznie w wypadku motocyklowym. Od 1951 roku w Lesznie odbywa się turniej żużlowy – Memoriał Alfreda Smoczyka, a miejscowy stadion to właśnie popularny „Smok”, czyli Smoczyk.

  Unia to jeden z klubów, w którym podtrzymywane są tradycje rodzinne uprawiania żużla. Piotr Pawlicki senior, a także jego dwaj synowie Przemysław i Piotr junior, Zenon Kasprzak i jego dwaj synowie Robert oraz Krzysztof, Damian i Dariusz Balińscy (oraz Damian jr Baliński – syn Dariusza), Roman Jankowski i synowie Marcin i Łukasz, Mariusz i Rafał Okoniewscy, Bernard i Zbigniew Jąderowie oraz Zdzisław i Rafał Dobruccy stanowią przykłady tego, że miłość do żużla przechodzi z ojca na syna.

  Zawodnicy Unii rywalizują w lidze z charakterystycznym bykiem na plastronie. W ostatnim okresie Leszno było również miejscem rywalizacji zawodników w SGP i SWC. Obiekt został zmodernizowany, jest dużo nowocześniejszy niż w czasach, gdy zasiadało na nim nawet ok. 40 tys. widzów (jak choćby podczas finału MŚP w 1989 roku).

  FOGO Unia Leszno w sezonie 2015 w sposób bezdyskusyjny sięgnęła po tytuł Drużynowego Mistrza Polski na żużlu, a sukces zespołu oklaskiwało na stadionie grubo ponad 20 tys. widzów! Kolejny rok nie był już tak udany i zespół skończył rozgrywki na przedostatnim miejscu w PGE Ekstralidze, co tylko zmotywowało działaczy do oczekiwanego transferu i powrotu do Leszna Janusza Kołodzieja.

  W sezonie 2017 ponownie tytuł mistrzowski powędrował do rąk żużlowców FOGO Unii Leszno, a koronacja złotych medalistów DMP miała miejsce na Nowym Olimpijskim we Wrocławiu. Przed sezonem 2018 nastąpił kolejny wielki powrót do Leszna. Tym razem Jarosława Hampela i… Unia na 80-lecie pozostała „królową żużla” ze złotem, które obroniła w 2019 roku. Było to trzecie z rzędu złoto, a tym samym w Lesznie pozostało nowe trofeum przechodnie PGE Ekstraligi. Nowe też powędrowało do Leszna, ale już w sezonie 2020.

  Warto podkreślić, że leszczynianie świetnie szkolą młodzież, a trener – legenda to Roman Jankowski, który za wybitne osiągnięcia został nagrodzony Złotym Szczakielem podczas Gali PGE Ekstraligi 2018. „Jankes” w ostatnim czasie może pochwalić się takimi wychowankami jak Dominik Kubera i Bartosz Smektała, a w kolejce czekają kolejni młodzi żużlowcy spod jego ręki. Przed sezonem 2021 obaj żużlowcy opuścili leszczyński zespół, a do Unii trafił z kolei Jason Doyle.

  • Stadion Stadion im. Alfreda Smoczyka
  • Pojemność 16.700
  • Oświetlenie 1800 lx
  • Długość 346 m
  • Szerokość 12 m na prostych, 18 m na łukach
  • Rekord toru 58.53 s – Przemysław Pawlicki (2.06.2013)

  Gwiazda zespołu

  Piotr Pawlicki

  Piotr Pawlicki

  Rodzina Pawlickich jest w Lesznie legendarna. Piotr jr to syn znanego kiedyś żużlowca Unii – Piotra seniora, ma również brata Przemysława, który jednak ściga się w MRGARDEN GKM Grudziądz. Jest kapitanem „Byków” i świetnie spełnia się w tej roli.

  Popularny „Piter” uwielbia dzielić się relacjami ze swojego życia na Instagramie i  świetnie odnajduje się jako „social ninja”. Na żużlu, indywidualnie, ściga się z numerem „777”, bo jedną „7” zapożyczył od  portugalskiego piłkarza Cristiano Ronaldo, drugą jako swój szczęśliwy numer, a z trzecią awansował do Grand Prix w 2015 roku i wywalczył złoto w IMP 2018.

  W 2014 roku zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów (w dwóch rundach z trzech wywalczył komplety punktów). W latach 2016 – 2017 jeździł w cyklu SGP jako stały uczestnik. W tym czasie raz zwyciężył (Daugavpils, 2017), a raz zajął trzecie miejsce (Malilla, 2016). Wychowanek leszczyńskiego zespołu zdobył także złoty medal IMP w 2018 roku, a rok później znalazł się na drugim miejscu w PGE IMME. W sezonie 2019 sięgnął po trzecie z rzędu złoto DMP z FOGO Unią Leszno, a w PGE Ekstralidze osiągnął dziesiątą średnią biegopunktową – 2,133.

  Świetną dyspozycję drużynową dopełnił czwartym złotem w sezonie 2020, gdy był dwunastym zawodnikiem ligi ze średnią 2,000.

  Jazda konna, motocross, sporty walki i różne „szalone rzeczy” to codzienność dla zawodnika, który jeździł w przeszłości w drużynach z Piły i… Warszawy. Dodatkowo wcielił się także w rolę modela przy promocji odzieży sygnowanej własną marką. Ma siostrę Dajanę. Lubi grywać wraz z bratem w serię FIFA, a czasami nawet pochwalić się swoimi osiągnięciami przed kibicami. Uwielbiają go żużlowe fanki, ale jego serce jest już zajęte.

  Władze

  • Prezes Piotr Rusiecki
  • Wiceprezes Daria Duda
  • Przewodniczący Rady Nadzorczej Maciej Duda
  • Dyrektor Ireneusz Igielski
  • Kierownik ds. organizacyjnych Piotr Jurga

  Sztab szkoleniowy

  • Menedżer Piotr Baron
  • Kierownik drużyny Mateusz Gryczka
  • Trenerzy młodzieży Roman Jankowski, Damian Baliński
  • Trener przygotowania fizycznego Michał Turyński
  • Trener młodzieży w Australii Leigh Adams
  • Lekarz Tomasz Gryczka
  • Mechanik Kazimierz Juskowiak
  • Toromistrz Jan Choroś
  • Fizjoterapeuta -