MARWIS.PL FALUBAZ Zielona Góra

Kontakt

Zielonogórski Klub Żużlowy SSA
ul. Wrocławska 69,
65-218 Zielona Góra

Telefon: +48684538911
Klub
Rok założenia: 1946
Barwy klubowe: żółto-biało-zielone
Medale DMP:  złote medale - 7, srebrne medale - 2, brązowe medale - 5

Jedziemy Razem

Pierwsze skojarzenie związane z Falubazem, gdy spojrzy się na stroje zawodników z Zielonej Góry, to „Myszka Miki”. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku właśnie „Myszka Miki” stała się symbolem drużyny, a jej podobizna widnieje od wtedy na plastronach (teraz w zasadzie już kombinezonach) żużlowców z Winnego Grodu. Zgrzeblarki, Morawski, ZKŻ i Falubaz to najbardziej znane nazwy drużyny żużlowej z Zielonej Góry.

Stadion żużlowy w Zielonej Górze ma przydomek W69 (Wrocławska 69 to adres obiektu). Jak informuje falubaz.com, na obiekcie znajduje się Galeria Sław Zielonogórskiego Żużla. Inne ciekawostki na temat W69: podczas jednego z sezonów zielonogórski stadion posiadał aż dwie wieżyczki sędziowskie. Wszystko za sprawą nowej wieżyczki, którą budowano w trakcie sezonu (wieżyczka ta stoi do dnia dzisiejszego). Stara wieżyczka stała wówczas tuż przed nowo wznoszoną konstrukcją. Słup w środku trybun stał się przedmiotem wielu dowcipów, mało jednak osób wie, iż pierwotnie planowano ustawienie tuż za bandą kilkudziesięciu niewielkich masztów z oświetleniem toru (podobne zamontowano na stadionie żużlowym w Ostrowie). Przy takim rozwiązaniu, zamiast jednego słupa było by ich przynajmniej kilkanaście.

Zielonogórski stadion żużlowy jest własnością miasta Zielona Góra i zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na stadionie znajduje się siedziba klubu żużlowego (ZKŻ SSA oraz Stowarzyszenia ZKŻ). Najbardziej znani zielonogórscy żużlowcy to: Andrzej Huszcza, Piotr i Paweł Protasiewiczowie, Maciej Jaworek, Sławomir i Patryk Dudkowie, Jan Krzystyniak, Rafał Kurmański i Zbigniew Marcinkowski.

Klub z Zielonej Góry posiada słynną w całej Polsce grupę podprowadzających F16 Falubaz Girls. Jej członkinie odniosły wielkie sukcesy w kibicowskich głosowaniach w ramach konkursów Miss Startu PGE Ekstraligi. W 2017 roku zwycięstwo odniosła Jagoda Urban, a w 2015 roku Oliwia Brówka.

W sezonie 2019 zielonogórzanie występowali z nowym claimem #SuperFalubaz i mocno przebudowanym składem, do którego trafił m.in. Nicki Pedersen (wcześniej po raz ostatni jeździł w Falubazie w latach 2004 – 2005). W klubie doszło również do zmiany na stanowiskach zarządzających. Nie doprowadziło to jednak do zdobycia medalu DMP.

Falubaz słynie z bardzo intensywnych działań marketingowych. Akcje typu Falubazowe Mikołajki, 60 godzin z Falubazem i prezentacje drużyny prowadzone z rozmachem weszły już na stałe do żużlowego harmonogramu – niezależnie od sytuacji sportowej i finansowej klubu. Przed sezonem 2019 pozyskano nowego sponsora tytularnego – STELMET. Z kolei do rozgrywek sezonu 2020 zespół przystąpił pod hasłem: Hej, Hej Falubaz i z nowym sponsorem RM SOLAR. W 2021 roku doszło do sporych przetasowań w składzie, a do drużyny dołączyli m.in. Matej Zagar i Max Fricke oraz MARWIS.PL jako sponsor tytularny.

Zawodnicy

 • Stadion Swiss Krono Arena
 • Pojemność 14.000
 • Oświetlenie 1800 lx
 • Długość 337.50 m
 • Szerokość 10 m na prostych, 15 m na łukach
 • Rekord toru 57.43 s – Rohan Tungate (09.10.2020)

Gwiazda zespołu

Patryk Dudek

Patryk Dudek

Chociaż urodził się w Bydgoszczy, to jego sportowa kariera od zawsze związana jest z Falubazem Zielona Góra, gdzie praktycznie z miejsca stał się maszynką do zdobywania punktów. Zawsze perfekcyjnie przygotowany do zawodów. Nie ma chyba zespołu, który nie chciałby mieć takiego lidera jak Patryk. Po sezonie 2017 te słowa były tym bardziej na czasie, bo przecież „Duzers” wywalczył indywidualne wicemistrzostwo świata. Lata 2018 – 2019 nie były już tak udane, kończone w cyklu na miejscach 9. i 8.

Jego największym atutem pozostaje szybkie wyjście spod taśmy i bajeczna wprost sylwetka na motocyklu. Kiedy już prowadzi, to strasznie trudno go wyprzedzić, bo umiejętnie dobiera szybkie ścieżki. Statystyki pokazują, że Patryk Dudek rozwija się z sezonu na sezon. Rok 2016 był dla niego dobry, bo zakończony przekroczeniem symbolicznej bariery dwóch punktów na wyścig w PGE Ekstralidze (2,101). W roku 2017 okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem Falubazu na domowym torze, a zrobił to ze średnią 2,333. Niestety, sezon 2018 zakończył z kontuzją ręki, udało mu się osiągnąć średnią 2,173, a w SGP otrzymał stałą dziką kartę na rozgrywki w 2019 roku. Ligowy sezon minionego roku to wzloty i upadki. Dopiero 17. miejsce na liście klasyfikacyjnej w PGE Ekstralidze mówi wszystko.

„Duzers” ma już cztery medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Jego team jest rodzinny, mama Honorata dba o budżet i logistykę, tata Sławomir posiada cenne doświadczenie z okresu startów na żużlu. Co ciekawe, zawodnik w trakcie sezonu 2016 zapuścił charakterystycznego wąsa, a w sezonie 2017 długie włosy. Po zakończonych rozgrywkach zaangażował się w akcję Rak’n’Roll, ściął włosy, przekazując je fundacji wspierającej osoby po chemioterapii.

Jego pierwszym idolem był Mark Loram, później Ryan Sullivan. – Im byłem starszy, tym żużlowców, których podpatrywałem było coraz więcej – mówi zawodnik. Dudek nie stroni od różnorakich akcji marketingowych (jak choćby Mistrz Kierownicy), ma dobry kontakt z kibicami i uwielbia przywozić ze swoich zagranicznych podróży prezenty dla swojej dziewczyny. Prywatnie lubi podróżować, a wakacje 2019/2020 spędził w Meksyku.

Władze

 • Prezes Wojciech Domagała
 • Członek Zarządu Monika Zapotoczna
 • Rada Nadzorcza Stanisław Bieńkowski, Konrad Witrylak, Artur Haładyn

Sztab szkoleniowy

 • Trener Piotr Żyto
 • Menedżer drużyny Tomasz Szymankiewicz
 • Kierownik drużyny Marek Mróz
 • Trener juniorów Andrzej Wnęk
 • Trener technologiczny Marek Hućko
 • Mechanicy klubowi Andrzej Jarząbek, Przemysław Zarzycki
 • Toromistrz Tomasz Potoniec
 • Lekarz Robert Zapotoczny