PGE Ekstraliga PGE Ekstraliga

Ekantor.pl Falubaz Zielona Góra

Zielonogórski Klub Żużlowy S.S.A.

Medale DMP

 • 7
 • 2
 • 5

Rok założenia

1946

Barwy klubowe

żółto-biało-zielone

Budżet

Więcej wkrótce

Kontakt

ul. Wrocławska 69,
65-218 Zielona Góra

Władze

 • Prezes: Zdzisław Tymczyszyn
 • Członek Zarządu: Kamil Kawicki
 • Przewodniczący RN: Stanisław Bieńkowski
 • Członkowie RN: Stanisław Dowhan, Wojciech Domagała

Sztab szkoleniowy

 • Trener: Adam Skórnicki
 • Asystent trenera: Tomasz Szymankiewicz
 • Kierownik drużyny: Tomasz Walczak
 • Trenerzy juniorów: Krzysztof Jabłoński, Aleksander Janas, Andrzej Huszcza
 • Mechanik klubowy: Andrzej Jarząbek
 • Toromistrz: Adam Warecki
 • Lekarz i fizjoterapeuta: Robert Zapotoczny

Swiss Krono Arena

 • Pojemność: 14.000
 • Oświetlenie: 1800 lx
 • Długość toru: 337.50 m
 • Szerokość toru: 10 m na prostych, 15 m na łukach
 • Rekord toru: 58,22 – Jarosław Hampel (8.09.2013)

Ceny biletów

Karnety normalne w sektorach B,C,D,E,F,G,I,J,K1-K10 250 zł, w sektorach A1,A2 330 zł, w sektorze VIP Start 1350 złotych.

więcej na: http://biletynafalubaz.pl
 

Gwiazda zespołu Patryk Dudek

Chociaż urodził się w Bydgoszczy, to jego sportowa kariera od zawsze związana jest z Falubazem Zielona Góra, gdzie praktycznie z miejsca stał się maszynką do zdobywania punktów. Zawsze perfekcyjnie przygotowany do zawodów. Nie ma chyba zespołu, który nie chciałby mieć takiego lidera jak Patryk. Po sezonie 2017 te słowa są tym bardziej na czasie, bo przecież „Duzers” to aktualny indywidualny wicemistrz świata.

Jego największym atutem pozostaje szybkie wyjście spod taśmy i bajeczna wprost sylwetka na motocyklu. Kiedy już prowadzi, to strasznie trudno go wyprzedzić, bo umiejętnie dobiera szybkie ścieżki. Statystyki pokazują, że Patryk Dudek rozwija się z sezonu na sezon. Rok 2016 był dla niego dobry, bo zakończony przekroczeniem symbolicznej bariery dwóch punktów na wyścig w PGE Ekstralidze (2,101). W roku 2017 okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem Ekantor.pl Falubazu na domowym torze, a zrobił to ze średnią 2,333.

„Duzers” ma już cztery medale Drużynowych Mistrzostw Polski. Jego team jest rodzinny, mama Honorata dba o budżet i logistykę, tata Sławomir posiada cenne doświadczenie z okresu startów na żużlu. Co ciekawe, zawodnik w trakcie sezonu 2016 zapuścił charakterystycznego wąsa, a w sezonie 2017 długie włosy. Po zakończonych rozgrywkach zaangażował się w akcję Rak’n’Roll, ściął włosy, przekazując je fundacji wspierającej osoby po chemioterapii.

Jego pierwszym idolem był Mark Loram, później Ryan Sullivan. – Im byłem starszy, tym żużlowców, których podpatrywałem było coraz więcej – mówi zawodnik. Dudek nie stroni od różnorakich akcji marketingowych (jak choćby Mistrz Kierownicy), ma dobry kontakt z kibicami i uwielbia przywozić ze swoich zagranicznych podróży prezenty dla swojej dziewczyny. Prywatnie wierny samochodom marki Audi.

 

Kocham Falubaz

Pierwsze skojarzenie związane z Falubazem, gdy spojrzy się na stroje zawodników z Zielonej Góry, to „Myszka Miki”. Na początku lat sześćdziesiątych XX wieku właśnie „Myszka Miki” stała się symbolem drużyny, a jej podobizna widnieje od wtedy na plastronach (teraz w zasadzie już kombinezonach) żużlowców z Winnego Grodu. Zgrzeblarki, Morawski, ZKŻ i Falubaz to najbardziej znane nazwy drużyny żużlowej z Zielonej Góry.

Stadion żużlowy w Zielonej Górze ma przydomek W69 (Wrocławska 69 to adres obiektu). Jak informuje falubaz.com, na obiekcie znajduje się Galeria Sław Zielonogórskiego Żużla. Inne ciekawostki na temat W69: podczas jednego z sezonów zielonogórski stadion posiadał aż dwie wieżyczki sędziowskie. Wszystko za sprawą nowej wieżyczki, którą budowano w trakcie sezonu (wieżyczka ta stoi do dnia dzisiejszego). Stara wieżyczka stała wówczas tuż przed nowo wznoszoną konstrukcją. Słup w środku trybun stał się przedmiotem wielu dowcipów, mało jednak osób wie, iż pierwotnie planowano ustawienie tuż za bandą kilkudziesięciu niewielkich masztów z oświetleniem toru (podobne zamontowano na stadionie żużlowym w Ostrowie). Przy takim rozwiązaniu, zamiast jednego słupa było by ich przynajmniej kilkanaście.

Zielonogórski stadion żużlowy jest własnością miasta Zielona Góra i zarządzany jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na stadionie znajduje się siedziba klubu żużlowego (ZKŻ SSA oraz Stowarzyszenia ZKŻ). Najbardziej znani zielonogórscy żużlowcy to: Andrzej Huszcza, Piotr i Paweł Protasiewiczowie, Maciej Jaworek, Sławomir i Patryk Dudkowie, Jan Krzystyniak, Rafał Kurmański i Zbigniew Marcinkowski.

Klub z Zielonej Góry posiada słynną w całej Polsce grupę podprowadzających F16 Falubaz Girls. Jej członkinie odniosły wielkie sukcesy w kibicowskich głosowaniach w ramach konkursów Miss Startu PGE Ekstraligi. W 2017 roku zwycięstwo odniosła Jagoda Urban, a w 2015 roku Oliwia Brówka.