Dominik Kubera wygrywa finał Srebrnego Kasku!

Fot. Łukasz Trzeszczkowski
Fot. Łukasz Trzeszczkowski

Dominik Kubera podczas tegorocznych zawodów o Srebrny Kask był niepokonany. Zdobył komplet 15 punktów i tym samym obronił tytuł z zeszłego roku. Podium uzupełnili następująco Viktor Trofymov i Jakub Miśkowiak.

Z powodu niekorzystnej pogody, start zawodów na stadionie im. Zbigniewa Podleckiego w Gdańsku został przyspieszony o pół godziny. Na otwarcie zawodów gdańscy kibice mogli cieszyć się zwycięstwem Karola Żupińskiego, który wyjechał najlepiej ze startu i tym samym nie miał sobie równych do końca biegu. W pierwszej serii startów triumfatorami biegów byli także Jakub Miśkowiak, Dominik Kubera i Norbert Krakowiak.

Niestety już w 5. biegu doszło do wykluczenia zawodnika z powtórki. Szymon Szlauderbach zdefektował,  a jadący tuż za nim Karol Żupiński wpadł w niego, przez co zaliczył upadek na drugim łuku. W powtórce Viktor Trofymov świetnie minął Żupińskiego na przeciwległej prostej, dzięki czemu dojechał na zwycięskiej pozycji do mety. Do grona zwycięzców drugiej serii startów dołączyli Norbert Krakowiak, Dominik Kubera i Mateusz Tonder.

Po 10. biegu pogoda nie pozwoliła na rywalizację, przez co konieczna była dłuższa przerwa na prace na torze. Z zawodów zrezygnował Rafał Karczmarz, a jego miejsce zajął Tomasz Orwat. Niestety w 12. biegu junior Abramczyk Polonii Bydgoszcz zdefektował już na starcie, a wyścig pewnie wygrał Jakub Miśkowiak. W wyścigu 13. znów świetnie wystartował Jakub Miśkowiak. Trzej zawodnicy jechali bardzo blisko siebie, jednak tor po opadach deszczu nie nadawał się do walki, dzięki czemu junior ELTROX Włókniarza Częstochowy uplasował się na zwycięskiej pozycji, dowożąc pewne trzy punkty do mety. W starciu numer 17 dwukrotnie doszło do wywrotek. Początkowo upadł Damian Pawliczak za co został wykluczony, a w powtórce biegu to samo spotkało Karola Żupińskiego. W trzeciej odsłonie tego wyścigu Igor Kopeć-Sobczyński wysunął się na prowadzenie, przywożąc za swoimi plecami Wiktora Lamparta.

Ostatecznie zawody wygrał Kubera z kompletem punktów. W biegu dodatkowym Igor Kopeć-Sobczyński zwyciężył z Karolem Żupińskim, dzięki czemu uplasował się na 8. lokacie i awansował do finału MIMP, a w biegu dodatkowym o drugie miejsce w zawodach Viktor Trofymov wygrał z Jakubem Miśkowiakiem.

Wyniki finału Srebrnego Kasku:

1. Dominik Kubera – 15
2. Viktor Trofymov – 13+3
3.  Jakub Miśkowiak – 13+2
4. Mateusz Tonder – 12
5. Norbert Krakowiak – 11
6. Mateusz Cierniak – 10
7. Wiktor Lampart – 9
8. Igor Kopeć-Sobczyński – 6+3
9. Karol Żupiński – 6+2
10. Szymon Szlauderbach – 5
11. Mateusz Świdnicki – 5
12. Damian Pawliczak – 5
13. Przemysław Liszka – 3
14. Damian Stalkowski – 2
15.Marcin Turowski – 1
16. Rafał Karczmarz – 1
17. Kamil Nowacki – 1
18. Tomasz Orwat – 1

Julia Pożarlik