Dominik Kubera najlepszym juniorem w Polsce. Biegi dodatkowe wyłoniły srebrnego i brązowego medalistę

21.09.2020 20:54

Zawodnik FOGO Unii Leszno okazał się najlepszy w finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, rozgrywanych w Zielonej Górze. Podium uzupełnili Jakub Miśkowiak (ELTROX Włókniarz) i Norbert Krakowiak (RM SOLAR Falubaz), jednak dopiero po czterech biegach dodatkowych!

W pierwszej serii królowali zawodnicy FOGO Unii i RM SOLAR Falubazu. Gonitwy układał głównie pierwszy wiraż, co nie znaczy, że zawodnicy odpuszczali. Wręcz przeciwnie, ponieważ czasy zawodników były coraz szybsze. W drugiej gonitwie defekt, z powodu problemu z prądem, zaliczył Marcin Turowski.

Kolejna seria startów to czasy bliskie rekordu toru. Było też więcej walki na dystansie. Przykładem mogą być ataki Mateusza Cierniaka na Norberta Krakowiaka oraz pojedynek dwóch gospodarzy czyli Mateusza Tondera i Damiana Pawliczaka. Ta dwójka zrobiła nie małe widowisko, wyprzedzając się przez cały bieg.

Gonitwa dziewiąta to pojedynek liderów, który wygrał Dominik Kubera, a drugi był Mateusz Tonder. Nieprzyjemnie oglądało się bieg dwunasty. Najpierw sędzia przerwał start i Szymon Szlauderbach otrzymał ostrzeżenie za jego utrudnianie. W powtórce gonitwy Damian Stalkowski miał problem z utrzymaniem się na motocyklu i wjechał prosto w bandę. Zawodnik został wykluczony. W trzecim podejściu na dystansie upadł Szlauderbach, uszkadzając dmuchaną bandę.

Dopiero w 4. serii swoich pogromców Dominik Kubera. Po słabym starcie zyskał tylko jedno “oczko”, choć miał ambicje na więcej. W kolejnym biegu Tonder miał podobną przygodę, gdzie z ostatniego miejsca wyszedł na drugą lokatę. Na starcie nie pojawił się już Stalkowski, który po upadku wycofał się z zawodów. Zastąpił go dwa razy rezerwowy Kamil Nowacki, ponieważ przez upadek Pawliczaka, bieg był powtórzony.

W ostatniej serii MIMP, dobre ściganie pokazali Mateusz Tonder z Piotrem Pióro. Zabrakło mu jednak punktu, by wyprzedzić w tabeli Dominika Kuberę, który to wygrał swoją gonitwę, tym samym zdobył tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski. Okazało się też, że pięciu zawodników zdobyło po 12 punktów, więc zgodnie z regulaminem zawodów indywidualnych, przy podziale miejsc na podium należy rozegrać biegi dodatkowe.

W pierwszym biegu dodatkowym pojechali: Tonder, Trofymov i Miśkowiak. Wygrał zawodnik ELTROX Włókniarza i przeszedł do biegu finałowego. W drugim wystąpili Karczmarz i Krakowiak. Zawodnik RM SOLAR Falubazu Zielona Góra upadł i został wykluczony, a Karczmarz dostał się do finału.

Przedostatni wyścig z puli dodatkowych należał do Krakowiaka. Drugi był Trofymov i to oni mieli możliwość walki o dwa medale. W finałowej części o drugie miejsce w turnieju wygrał Miśkowiak, zdobywając srebro, a Krakowiak brąz.

Wyniki finału MIMP (za WP SportoweFakty):

1. Dominik Kubera (FOGO Unia Leszno) – 13 (3,3,3,1,3)
2. Jakub Miśkowiak (ELTROX Włókniarz Częstochowa) – 12 (1,3,3,2,3) + 1. miejsce w finałowym biegu dodatkowym
3. Norbert Krakowiak (RM SOLAR Falubaz Zielona Góra) – 12 (3,2,2,3,2) + 2. miejsce w finałowym biegu dodatkowym
4. Viktor Trofymov (Motor Lublin) – 12 (2,2,3,3,2) + 3. miejsce w finałowym biegu dodatkowym
5. Rafał Karczmarz (MOJE BERMUDY Stal Gorzów) – 12 (0,3,3,3,3) + 4. miejsce w finałowym biegu dodatkowym
6. Mateusz Tonder (RM SOLAR Falubaz Zielona Góra) – 12 (3,3,2,2,2) + 5. miejsce w przedostatnim biegu dodatkowym
7. Mateusz Cierniak (Unia Tarnów) – 10 (1,1,2,3,3)
8. Damian Pawliczak (RM SOLAR Falubaz Zielona Góra) – 7 (2,2,2,w,1)
9. Piotr Pióro (Orzeł Łódź) – 6 (2,0,1,2,1)
10. Mateusz Świdnicki (ELTROX Włókniarz Częstochowa) – 6 (2,1,1,2,0)
11. Szymon Szlauderbach (FOGO Unia Leszno) – 5 (3,0,w,0,2)
12. Przemysław Liszka (BETARD Sparta Wrocław) – 3 (0,1,0,1,1)
13. Igor Kopeć-Sobczyński (eWinner Apator Toruń) – 3 (1,1,1,0,0)
14. Damian Stalkowski (Car Gwarant Kapi Meble Budex Start Gniezno) – 2 (0,2,w,-,-)
15. Karol Żupiński (Zdunek Wybrzeże Gdańsk) – 1 (1,0,0,d,0)
16. Marcin Turowski (MRGARDEN GKM Grudziądz) – 1 (d,0,0,1,0)