DMPJ: wygrana grudziądzan w Toruniu. Dominacja częstochowian w Opolu

02.06.2021 10:46

Za nami kolejne zmagania młodzieżowców w ramach Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. W Toruniu zwycięstwo wywalczył zespół MASZEWSKI GKM Grudziądz (41), w Ostrowie LOKOMOTIV JAUNIBA Daugavpils (36), w Krośnie MOTOR Lublin (40), natomiast w Opolu zwyciężyła BOCAR WŁÓKNIARZ Częstochowa (51).

Toruńska runda DMPJ odbyła się bez większych emocji. Od samego początku z dobrej strony pokazywali się juniorzy z Grudziądza i finalnie pokonali swoich rywali z dużą przewagą punktową. Czworo grudziądzkich zawodników — Wiktor Rafalski, Mateusz Bartkowiak, Denis Zieliński i Seweryn Orgacki — pojechali na podobnym poziomie. Najlepszy okazał się jednak Rafalski, zdobywając w sumie 11 punktów. Najgorzej w grupie B poradził sobie ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk (23). Tuż przed nimi uplasował się KS Toruń (25), a drugie miejsce zajęła ABRAMCZYK POLONIA Bydgoszcz (28).

Wynik DMPJ w Toruniu (za WP SportoweFakty):

I Maszewski GKM Grudziądz – 41 pkt.
5. Seweryn Orgacki – 10 (3,2,2,0,3)
6. Wiktor Rafalski – 11 (3,1,3,1,3)
7. Mateusz Bartkowiak – 10 (1,3,2,3,1)
8. Denis Zieliński – 10 (0,2,3,3,2)

II Abramczyk Polonia Bydgoszcz – 28 pkt.

2. Kamil Marciniec – 8 (3,2,3,w,w)
3. Krzysztof Lewandowski – 0 (w,-,-,-,-)
4. Justin Stolp – 4 (1,2,u,1,u)

IV Zdunek Wybrzeże Gdańsk – 23 pkt.
9. Alan Szczotka – 9 (2,3,1,2,1)
10. Michał Gruchalski – 11 (3,1,2,3,2)
11. Amadeusz Szulist – 3 (1,0,1,0,1)
12. Piotr Gryszpiński – ns

Zawody w Ostrowie to istny koncert wypadków i wykluczeń. Już w pierwszym biegu groźnie upadli Daniils Kolodinskis z Daugavpils, Mateusz Dul z ORŁA Łódź i Oskar Hurysz z BUDEX STARTU Gniezno. Na tor wjechała karetka, by zabrać Kolodinskiego do szpitala, a pozostali zawodnicy wstali o własnych siłach. Szósty bieg i na czwartym okrążeniu upadli Mateusz Dul wraz z Szymonem Szwachrem z Gniezna. Sędzia jednak zaliczył wynik, wykluczony został jedynie Dul. Bieg trzynasty ukończył tylko Ricards Ansviesulis, zawodnik Daugavpils. Piotr Pióro (ORZEŁ Łódź) był wykluczony ze względu na upadek, a Jakubowi Poczcie (ARGED MALESA Ostrów) zgasł motocykl, więc nie mógł ukończyć wyścigu. Kolejne wypadki wydarzyły się kolejno w czternastym i dziewiętnastym biegu. W piętnastym natomiast Kacper Grzelak z Ostrowa i Jakubem Sroką z Łodzi otrzymali po drugim ostrzeżeniu za utrudnianie startu, a co za tym idzie — nie mogli wziąć udziału w rywalizacji. W LOKOMOTIV JAUNIBA Daugavpils, zwycięskiej drużynie tych zawodów, najlepszy okazał się Ricards Ansviesulis (13+1). Niewiele mniej punktów wywalczyli Ernest Matjuszonok (12) i Francis Gusts (11+1), mimo że od początku jechali bez swojego kolegi Danilisa Kolodinskiego . W całych zawodach na drugim miejscu uplasował się ARGED MALESA Ostrów, zdobywając tylko dwa punkty mniej od Daugavpils (34), następny był BUDEX START Gniezno (23) i ORZEŁ Łódź (20).

Wyniki DMPJ w Ostrowie (za WP SportoweFakty):

I Lokomotiv Jauniba Daugavpils – 36 pkt.
1. Ernest Matjuszonok – 12 (1,2,3,3,0,3)
2. Daniils Kolodinskis – 0 (u/ns,-,-,-,ns)
3. Francis Gusts – 11 (3,2,2,2,w,2)
4. Ricards Ansviesulis – 13 (3,2,1,2,3,2)

4. Piotr Pióro – 6 (0,3,2,w,1)

Runda odbywająca się w Krośnie był bez większej historii. Bieg osiemnasty okazał się fatalny w skutkach dla Kacpra Przybylskiego jadącego w drużynie CELLFAST WILKI Krosno, który niebezpiecznie zahaczył o tylne koło Maksymiliana Śledzia i wraz z nim upadł na tor. Śledź wstał o własnych siłach, jednak do Przybylskiego musiała wyjechać karetka. Żużlowiec został odwieziony do szpitala. Poza tym już od pierwszego biegu prowadzili zawodnicy MOTORU Lublin (40). Niewiele gorsza była jednak UNIA Tarnów, która zdobyła 33 punkty. Potem na trzecim miejscu podium stanął zespół CELLFAST WILKI Krosno (24), a dwa punkty mniej wywalczyła 7R STOLARO STAL Rzeszów (32). Bezbłędni w zespole z Lublina byli Wiktor Lampart (18) i Mateusz Cierniak (18). Maksymilian Śledź zdobył cztery „oczka”, natomiast Wiktor Firmuga w ogóle nie wyjechał na tor.