Dla kogo przepustki do cyklu Speedway Grand Prix 2019?

W sobotę na torze w niemieckim Landshut zostanie rozegrany finał eliminacji do cyklu Grand Prix 2019 – GP Challenge. Trzech najlepszych zawodników tego turnieju uzyska bezpośredni awans do SGP 2019.

Na liście startowej znajduje się trzech reprezentantów Polski – Krzysztof Kasprzak, Piotr Pawlicki i Janusz Kołodziej. Cała trójka marzy o powrocie do elitarnego grona zawodników walczących o najwyższe laury i medale. O formie naszych zawodników trudno coś napisać, gdyż PGE Ekstraliga miała wakacyjną przerwę, a pojedyncze starty w SEC, lidze szwedzkiej czy turniejach towarzyskich nie dają jasnej odpowiedzi na temat obecnej formy. Tak czy inaczej nasi reprezentanci powinni włączyć się do walki o awans.

O Grand Prix myśli jednak więcej zawodników i każdy będzie walczył o jak najwyższą lokatę. Trudno wskazać faworytów do awansu, ponieważ stawka uczestników turnieju jest niezwykle wyrównana i do końcowego sukcesu będzie się liczył każdy zdobyty punkt. Zapewne dużo do powiedzenia mogą mieć młodzi gniewni, a zarazem utalentowani: Jack Holder, Max Fricke czy Robert Lambert, którzy są zdolni do niemal niemożliwych akcji na żużlowym torze. Z drugiej strony stoją doświadczeni zawodnicy: Niels Kristian Iversen, Hans Andersen, Kenneth Bjerre czy Antonio Lindbaeck, którzytanio skóry nie sprzedadzą i do końca będą się bić o Grand Prix.

A może będziemy świadkami wielkiej sensacji i do cyklu GP wjedzie po raz pierwszy w historii reprezentant Francji, David Bellego? Z tegorocznych stałych uczestników GP na starcie zobaczymy Mateja Zagara i Craiga Cooka. W przypadku utrzymania się przez nich w czołowej ósemce cyklu 2018 i zajęcia miejsca na podium w Grand Prix Challenge, awans do GP 2019 uzyska kolejny najwyżej sklasyfikowany zawodnik.

Lista startowa Grand Prix Challenge – Landshut 

 1. Vaclav Milik – Czechy
 2. Antonio Lindbaeck – Szwecja
 3. Robert Lambert – Wielka Brytania
 4. Niels Kristian Iversen – Dania
 5. Martin Smolinski – Niemcy
 6. David Bellego – Francja
 7. Kenneth Bjerre – Dania
 8. Craig Cook – Wielka Brytania
 9. Krzysztof Kasprzak – Polska
 10. Hans Andersen – Dania
 11. Piotr Pawlicki – Polska
 12. Max Fricke – Australia
 13. Kevin Woelbert – Niemcy
 14. Janusz Kołodziej – Polska
 15. Matej Zagar – Słowenia
 16. Jack Holder – Australia
 17. (R1) Valentin Grobauer – Niemcy
 18. (R2) Max Dilger – Niemcy

 

Marcin Glapiak 

fot. Wojciech Tarchalski