Dla kogo półfinały? (zapowiedź drugich ćwierćfinałów PGE Ekstraligi)

Fot. Patryk Kowalski

Trzy mecze, 45 biegów, sześć drużyn, cztery dostępne miejsca w półfinałach. W ćwierćfinałach PGE Ekstraligi przyszedł czas na decydujące rozstrzygnięcia. Wszystkie mecze rozpoczną się o tej samej porze, a transmisje na antenach CANAL+ SPORT 5 (#GORTOR), CANAL+ FAMILY (#CZEWRO) i ELEVEN SPORTS 1 (#LUBLES).

O 19:15 pod taśmą startową staną żużlowcy w Lublinie, Częstochowie i Gorzowie Wielkopolskim. Z tego grona najbliżej awansu do półfinałów zdają się być srebrni medaliści z poprzedniego sezonu. Lublinianie tydzień temu wygrali na stadionie w Lesznie 49:41, więc teraz pozostanie im obronić ośmiopunktową przewagę zdobytą na stadionie im. Alfreda Smoczyka. Patrząc na dotychczasowe pojedynki lubelsko-leszczyńskie, przy Alejach Zygmuntowskich faworyt jest jeden i są nim gospodarze.

W sezonie zasadniczym MOTOR Lublin wygrał 58:32. Od czasu awansu lublinian do PGE Ekstraligi, podopieczni Piotra Barona wyjeżdżali z obiektu nad Bystrzycą „z tarczą” tylko raz – w sezonie 2019. 19-krotnych Drużynowych Mistrzów Polski czeka zatem nie lada wyzwanie. 6 maja najskuteczniejszym żużlowcem FOGO UNII Leszno był Janusz Kołodziej, zdobywca dziesięciu punktów i jednego punktu bonusowego. W ekipie gospodarzy dwupunktowe zdobycze przy swoich nazwiskach zapisali wówczas Jarosław Hampel (14), Maksym Drabik (12+2) oraz Mikkel Michelsen (17+1).

28.08, godz. 19:15 MOTOR Lublin – FOGO UNIA Leszno
1. mecz: 49:41
LIVE ELEVEN SPORTS 1/CANAL + Online 

Studio: Anita Mazur, Marcin Kuźbicki, Oskar Bober
Komentarz: Marcin Musiał, Maciej Markowski
Reporterzy: Joanna Cedrych, Tomasz Lorek

Sędzia: Michał Sasień
Komisarz toru: Paweł Stangret

Powody do optymizmu mają także kibice w Częstochowie. Po zeszłotygodniowym zwycięstwie na stadionie Olimpijskim we Wrocławiu (46:44), ZIELONA-ENERGIA.COM WŁÓKNIARZ prowadzony przez Lecha Kędziorę jest na dobrej drodze do zameldowania się w czołowej czwórce sezonu 2022 PGE Ekstraligi. Gospodarze będą bronić skromnej, dwupunktowej przewagi, mając z tyłu głowy fakt, że w sezonie zasadniczym byli na własnym zdecydowanie lepsi.

1 maja częstochowianie nie pozostawili złudzeń obrońcom tytułu mistrzowskiego, wygrywając 52:38. Najwięcej powodów do radości w ekipie gospodarzy miało wówczas trio Madsen-Woryna-Lindgren. Polsko-skandynawski tercet zdobył wtedy łącznie ponad 65% ogólnego dorobku drużyny – 34 punkty. Honoru gości bronili wtedy Maciej Janowski i Daniel Bewley. Kapitan wrocławian i zwycięzca niedawnych rund Grand Prix w Cardiff i we Wrocławiu zdobyli łącznie 26 punktów, co z kolei stanowiło ponad 68% ogólnego dorobku BETARD SPARTY Wrocław.

28.08, godz. 19:15 ZIELONAENERGIA.COM WŁÓKNIARZ Częstochowa – BETARD SPARTA Wrocław
1. mecz: 46:44
LIVE CANAL + FAMILY /CANAL +  Online 

Studio: Marcin Majewski, Marek Cieślak
Komentarz: Tomasz Dryła, Patryk Malitowski
Reporter: Piotr Bugajny

Sędzia: Krzysztof Meyze
Komisarz toru: Tomasz Walczak

Z niecierpliwością na ostateczne rozstrzygnięcia czekają także kibice w Gorzowie Wielkopolskim. Osłabiona brakiem Andersa Thomsena, Martina Vaculika i Oskara Palucha ekipa brązowych medalistów z sezonu 2021, postawiła bardzo duży opór na toruńskiej Motoarenie, musząc finalnie przełknąć gorycz dwupunktowej porażki. Zważywszy jednak na jej rozmiar oraz biorąc pod uwagę handicap w postaci rewanżu na własnym torze, a także powrotu do składu Słowaka, można się pokusić o stwierdzenie, że emocji na stadionie im. Edwarda Jancarza na pewno nie zabraknie.

W opinii kibiców to właśnie w tej parze można upatrywać tzw. lucky loosera, czyli drużyny, która na podstawie bilansu dwumeczu dołączy do półfinałów jako „czwarty do brydża”. Czy będą to gorzowianie? Czy może jednak torunianie? Więcej argumentów zdają się mieć po swojej stronie gospodarze. W sezonie zasadniczym żużlowcy Roberta Sawiny wyjeżdżali z Gorzowa Wielkopolskiego z bagażem czterech punktów. W dwumeczu padł remis 90:90. Te wyniki zdają się mówić za siebie. Naprzeciw siebie stają dwie wyrównane drużyny, które z pewnością stworzą godne uwagi widowisko, i zrobią wszystko, aby przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

28.08, godz. 19:15 MOJE BERMUDY STAL Gorzów – FOR NATURE SOLUTIONS APATOR Toruń
1. mecz: 44:46
LIVE CANAL + SPORT 5/ CANAL + Online

Studio: Mateusz Kędzierski, Tomasz Gollob
Komentarz: Maciej Noskowicz, Wojciech Dankiewicz
Reporter: Łukasz Benz

Sędzia: Paweł Słupski
Komisarz toru: Maciej Głód

Tomasz Kania