Darmowa pomoc psychologiczna dla żużlowców i środowiska żużlowego

30.03.2020 10:37
Darmowa pomoc psychologiczna dla żużlowców i środowiska żużlowego

Fot. Łukasz Trzeszczkowski

Julia Chomska oferuje darmową pomoc psychologiczną dla żużlowców i środowiska żużlowego w związku z szerzeniem się pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Kontakt z psychologiem możliwy jest poprzez wiadomości prywatne na popularnych portalach społecznościowych.

Klasyczny model interwencji kryzysowej polega na zapewnieniu wsparcia emocjonalnego, poczucia bezpieczeństwa oraz zredukowaniu lęku i towarzyszących mu obaw. Do tej pory pojęcie kryzysu i interwencji kryzysowej w sporcie żużlowym dotyczyło głównie kontuzji i ich następstw oraz tragicznych w skutkach sytuacji z życia zawodników. Trudna sytuacja to najlepszy moment na udzielenie pomocy i wsparcia. Ale też takie sytuacje niosą w sobie nadzieję na zmianę i rozwój. Dlatego też psycholog może pomóc przetrwać ten trudny czas ale również nakierować myśli i działania na obszary do przepracowania, dzięki czemu zawodnik stanie się lepszy pod względem przygotowania mentalnego – powiedziała Julia Chomska.

Kontakt z psychologiem możliwy jest poprzez wiadomości prywatne na popularnych portalach społecznościowych pod adresami:

Instagram: https://www.instagram.com/julia_chomska

Facebook: https://www.facebook.com/julia.chomska

Jakiej pomocy mogą oczekiwać od psychologa żużlowcy i środowisko żużlowe?

Okres bez możliwości trenowania na torze okropnie zawodnikom się dłużykontynuuje Chomska. – Dlatego chciałabym, by w tym czasie prócz treningu fizycznego żużlowcy mieli możliwość zapoznania się z opcjami, jakie daje trening mentalny. Nie tylko możemy rozmawiać na tematy około koronawirusowe, które powodują niepewność, lęk i skłaniają do tworzenia niezliczonych scenariuszy ale przede wszystkim możemy rozwinąć zasoby zawodnika w zakresu jego psychiki, które będą miały zastosowanie na torze, kiedy już sezon ruszy. Zachęcam też trenerów, rodziców, czy członków teamów żużlowych do zadawania pytań. Ten „wolny” czas można spożytkować na udoskonalenie swojego funkcjonowania w jakże stresogennym sporcie jakim jest żużel. To często od waszych słów, gestów, zachowań uzależniony jest nastrój i dyspozycja na meczu zawodnika. Dajemy całemu środowisku żużlowemu pomocną dłoń, bez ograniczeń wieku, bez względu w jakiej lidze startują i w jakim klubie jeżdżą. Gwarantuję całkowitą poufność i indywidualne podejście do każdej osoby. Praca psychologa to także misja, a ja od początku chciałam poszerzać świadomość zawodników i ich współpracowników z zakresu psychologii sportu. Dlatego zachęcam do kontaktu, nie ma tu głupich pytań – dodaje.

Sytuacja sportowców, a zwłaszcza żużlowców w dobie koronawirusa, generuje określone zagrożenia, które wynikają z braku możliwości normalnego funkcjonowania w środowisku.

Ścierają się dwa obszary, typowo sportowy czyli niemoc rywalizowania, sprawdzenia samego siebie, pojawiający się natłok myśli, analizowanie i zastanawianie się co to będzie. Poczucie mijającego czasu, podczas którego jest się bezradnym. Oraz obszar egzystencji życiowej, gdzie myślimy o finansach, zdrowiu, bezpieczeństwie, naszych rodzinach, zapewnieniu pracy osobom, które współpracują z zawodnikiem. Obecne też jest poczucie straty zainwestowanych pieniędzy w sprzęt. Jest to ogromna niepewność i niewiadoma, która może przerodzić się w obniżony nastrój, depresje, nerwowość, problemy emocjonalne oraz dysfunkcje snu, problemy z utrzymaniem wagi ale i utrzymaniem motywacji to żmudnych treningów fizycznych – kończy Julia Chomska.

newsletter

Polityce prywatności.
© Ekstraliga Żużlowa sp z o.o.
  • FIM
  • PZM
Nasze media społecznościowe
Pobierz oficjalną aplikację
Język
PL